Контакт

Политика

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани

Објавено пред


 

Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани, бидејќи може да ја нема ако биде оставена на остварувањето на планот на лидерот на опозицијата Зоран Заев и неговите сценаристи, изјави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за телевизијата „Канал 5“, пренесува РСЕ.

 

Во пресрет на посетата на еврокомесарот Јоханес Хан во вторник, Груевски побара тој да ја осуди платформата договорена во Тирана, а решението на политичката криза го гледа во брзи парламентарни избори заедно со локалните. За излез од кризата Груевски понуди и лична жртва, но и политички документ кој бил разгледан од Извршниот комитет на партијата, а треба да биде усвоен во наредните денови.

 

СДСМ има јасен план, предупреди Груевски, да дојде на власт и законот за двојазичност во Собранието да го донесе на начин со кој ќе му биде ставено европско знаменце, за да се ограничи минутажата и бројот на јавувања на пратениците.

 

„Иако тој закон не подлежи на европско знаменце, во 2008-та година кога е донесен прв пат, немаше европско знаменце, бидејќи не спаѓаше во таква група“, рече Груевски.

Тој истакна дека „СДСМ сака тоа да го направи по цена да ги вадат пратениците надвор, по цена да ја внесат државата во огромен хаос, да апсат, да користат полиција за исфрлање на пратениците“, рече Груевски.

 

Платформата е јасна, рече Груевски, таа се осврнува на името, на грбот, на симболите и на темелите на државата. Тој додаде дека во ситуација на крупно менување на државата, единствено народот може да ја одбрани бидејќи ВМРО-ДПМНЕ нема мнозинството во Парламентот, вели тој.

 

Според Груевски, „опозицијата посакува народот да стане аморфна маса, а не народ со национална свест“. Бинационалноста започнува со двојазичноста која води кон федерализација на државата, вели Груевски, тоа одамна е цел на надворешни центри, а клучно е промена на уставното име на Македонија по грчки терк.

 

„Она што се бара е промена на името по грчки терк и идентитетот на Македонците, водење кон бинационална држава и федерализација, а тоа е последниот чекор пред растурање на државата. Тоа е многу опасна авантура“, рече Груевски./крај/мф

 

Македонија

Врховните судии ќе одлучуваат за притворите на осомничените за крвавиот четврток

Објавено пред

Денеска кривичниот совет на Врховниот суд на јавни седници ќе ги разгледува жалбите за притворите на осомничените од настаните на 27 април. Во притвор останаа пратениците Kрсто Mукоски и Сашо Василевски, поранешниот министер за внатрешни работи, Митко Чавков и уште неколкумина осомничени за насилствата во Собранието на 27 април.  Пратениците Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски се во домашен притвор.

Од Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција соопштија дека истрагата за случувањата во Собранието лани завршила и дека течат законските рокови во кои осомничените и одбраната можат да ги прегледуваат списите и доказите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Припадници на тајната полиција го удирале со клоци и летва за под присила да сведочи лажно во „Сопот“

Објавено пред

Во образложението на специјалното јавно обвинителство да го повлече обвинението против обвинетите во случајот „Сопот“, бидејќи нема докази, пишува дека исказот на кој се темелела пресудата од сведокот бил изнуден, а тој преживел психичка и физичка тортура.

На 23.05.2003 година сведокот Рамадан Бајрами, во близина на поштата во Куманово бил незаконски упасен од припадници на УБК и бил однесен на непозната локација.  Фактот дека приведувањето и задржувањето на сведокот било незаконски СЈО го потврди од изведените докази. Сведокот Рамадан Бајрами, на рочиштето пред судот изјави дека на 23 мај 2003 година се упатил кон полициската станица во Куманово за да обезбеди извод за своето дете и пред трафиката, каде што отишол да купи барање за извод, од непознати лица, за кои подоцна дознал дека биле полициски службеници, бил удрен во задниот дел од главата, кои веднаш му ги ставиле рацете зад грбот и му ставиле лисици. Потоа му ја кренале јакната и му ја ставиле преку главата, по што го ставиле во возило и почнале да го удираат. По возењето од приближно 2 часа, го донеле на непозната локација.

„Во периодот од 23.05 2003 до 29.05.2003 година, кога сведокот бил задржан во објектот на МВР, тој бил изложен на физичка и психичка тортура од припадниците на УБК. Од здравствениот картон од КПУ Затвор Скопје на име Рамадан Бајрами за лекување од 30.05.2003 година од 04.09.2003 година се утврдува дека во пределот на задникот се регистрирани хематоми – крвни подливи, како и дека сведокот примал терапија против силните болки во мускулите и против несоница. Додека пак, вештите лица, психијатрите во вештачењето констатирале дека сведокот Рамадан Бајрами преживувал психичко страдање од силен интензитет предизвикано од наведениот стресен настан“, рече обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми.

Сведокот наведува дека во периодот додека бил држен во објект на МВР, бил физички малтретиран од нивните припадници, односно дека целиот период бил со едната рака заврзан за радијатор, постојано бил малтретиран, удиран со клоци и со летва по целото тело, еден од нив му држел запалена цигара до челото, не му давале доволно вода и храна, а истиот добивал и закани дека ќе го лишат од живот доколку не постапи како што тие му кажуваат.

Целта на тортурата врз сведокот Рамадан Бајрами била за да се издејствува определена изјава. Поради тоа, на 25.05.2003 година од припадниците на УБК тој бил присилен под нивен диктат да напише своерачна изјава за кривично – правниот настан, како и за поединечните задолженија и преземени дејствија на секој од обвинетите. Изјавата требало да ја каже следниот ден пред истражен судија. Фактот дека наведената своерачна изјава од 25.03.2003 година била изнудена, непосредно го потврдува и еден од припадниците на УБК, кој навел дека дента кога разговарал со сведокот Рамадани, тој не му кажал ништо битно за настанот „Сопот“.

Поради ова, СЈО се откажа од обвинителниот акт против обвинетите Сулиман Сулимани, Хасан Клаиќи, Шаќир Сулејмани, Башким Укшини, Шабан Лимани, Самет Љутфији, Муса Клаиќи, Зенел Клаиќи, Архан Бајрами, Сељман Јахији и Африм Укшини за кривичното дело Тероризам.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ е исплашен од новата енергија на ВМРО-ДПМНЕ, велат од опозицијата

Објавено пред

„СДСМ е исплашен од новата енергија на ВМРО-ДПМНЕ. Наместо да се фокусира на суштината на проблемите, на паднатиот стандард, на сиромаштијата, на недостоинствените политики кои ги водат, тие со површни напади полни со омраза и фрустрација, се обидуваат да ја замајуваат јавноста“, се вели во реакцијата на опозициската партија на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на изјавата на Христијан Мицкоски.

Според ВМРО-ДПМНЕ, владејачката партија наскоро ќе се соочи со реалноста и ќе ја плати цената на нивните катастрофални политики. „СДСМ е на власт доволно време за народот ги води какви се, како се однесуваат и што прават.Прочитани се нивните празни зборови и се гледа нивното вистинско лице. ВМРО-ДПМНЕ ќе донесе подобро за сите, затоа што народот заслужува подобро и Македонија заслужува подобро. Тоа е неминовност со која СДСМ мора да се соочи“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија17 часа

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија20 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија22 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија23 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие