Контакт

Политика

СДСМ: Нови работни места ќе отвори новата влада, заврши оперативниот план крадење

Објавено пред


 

Ќе има нови вработувања во Македонија, шанси за нови бизниси со кои ќе ги мотивираме младите да останат во државата и повисоки плати, но тоа ќе го реализира новата одговорна влада за којашто гласаа граѓаните на предвремените избори, реагираат од СДСМ, на денеска објавениот план за отворање нови 10.000 работни места.

„Граѓаните очекуваат реални политики и затоа го поддржаа Планот за живот. Тој предвидува зголемена поддршка на малите и средни претпријатија од 200.000 евра на 20 милиони евра годишно. Бесплатен деловен простор за нови компании во старт ап центри. Отворање фирма со 1 евро основачки капитал. Поволни кредити до 15.000 евра за микробизниси со само 1 процент камата“, се вели во реакцијата од СДСМ.

Порачаа дека граѓаните ги виделе ефектите од “оперативните планови“ на Никола Груевски и неговиот „дил ориентед“ партнер Владимир Пешевски и не сакаат такви планови.

„Со тие “оперативни планови“ криминалната власт изнесе на свои сметки над 5 милијарди евра пари на граѓаните. А оставија над 500.000 граѓани под прагот на сиромаштија. И иселија над 626.312 граѓани надвор од Македонија. Друга непожелна “оперативна мерка“ е масовната операција на бришење невработени од Агенцијата за вработување. Времето на Груевски и на неговите соработници како Пешевски заврши“, порачаа од СДСМ./крај/со/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ ги интересираат само функциите

Објавено пред

Од

Опозицијата преку соопштение испратено до јавноста обвини дека премиерот Зоран Заев и СДСМ го деградираат правниот систем, интересирајќи се само за функциите, но не и за Уставот и законите.

„Законот за јазици е неуставен, неприменлив и на штета на граѓаните и државата. Одлуката на претседателот Иванов да не го потпишува е единствено исправна одлука.  ВМРО-ДПМНЕ апелира дека секој обид за негово објавување во службен весник и стапување на сила без потпис на претседателот на државата претставува кривично дело и сторителот на истото ќе сноси одговорност. Законот за двојазичност е во спротивност со волјата на граѓаните, ставот на експертите, Уставот на државата и укажувањата од страна на претседателот на нашата држава“, смета ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата додава дека Зоран Заев ги излажал граѓаните кога на 17-ти мај  ја потпишал изјавата кај Претседателот Иванов и се обврзал дека ќе го гарантира уставниот поредок и нема да носи закони кои ќе бидат во спротивност со Уставот.

„Зоран Заев го доби мандатот благодарение на неговата гаранција дека нема да работи во спротивност со Уставниот поредок на државата и нема да го менува Уставот. Зоран Заев и СДСМ го погазија  Уставот и законите, само за да ја одржат својата коалиција со ДУИ. Се што ветија, се излажаа. Само за да ја покријат оваа антидржавна политика, Заев и СДСМ монтираат политички обвиненија за тероризам, обидувајќи се да ги заплашат сите кои размислуваат поинаку и гласно се спротиставуваат на распродавањето на државните и национални интереси“, вели ВМРО-ДПМНЕ.

Најголемата опозициска партија апелира до судовите да ја согледаат фактичката состојба и доказите и да ги ослободат политички прогонетите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шапуриќ- Кучук: ЕП ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

Објавено пред

Од

Министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија, Зоран Шапуриќ, вчера оствари средба со пратеникот во Европскиот парламент Илхан Кучук.

На средбата се разговараше за напорите кои Владата ги прави со цел Мекдонија да се стекне со полноправно членство во НАТО и за добивање на датум за почеток на преговори за полноправно членство во Европската унија. Исто така, Шапуриќ го запозна европратеникот Кучук со предизвиците и активностите за исполнување на европската агенда.

Кучук изрази задоволство што Македонија, по повеќегодишен застој, повторно чекори на патот кон евроатланските интеграции и истакна дека Европскиот парламент силно ја подржува Македонија во нејзините аспирации за членство во Европската унија и НАТО. Тој истакна дека овие напори на македонските институции ќе дадат резултат.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ потпиша меморандум за соработка со Бугарската социјалистичка партија

Објавено пред

Од

Делегации на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Бугарската социјалистичка партија предводени од претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателката на БСП, Корнелија Нинова, денеска потпишаа меморандум за соработка и партнерство меѓу двете партии.

Како што информираат од СДСМ, на средбата било потенцирано дека договорот за соработка и пријателство меѓу Македонија и Бугарија, што престедателот на СДСМ и премиер на Република Македонија, Зоран Заев, го потпиша со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, отворил многу нови можности за потесна соработка во повеќе полиња.

При потпишувањето претседателот Заев истакнал дека меморандумот претставува потврда на досегашната добра соработка помеѓу двете партии и држави, но и дека истовремено ќе претставува мотив за дополнително проширување на соработката.

„Овој меморандум денеска говори за успешноста на договорот за добрососедство и соработка помеѓу Република Македонија и Република Македонија. Убеден сум дека досегашната соработка помеѓу двете држави претставува дополнителен мотив да продолжиме да разменуваме искуства и заеднички да си помагаме и како партии“, посочил лидерот на СДСМ.

Од страна на делегацијата на БСП било изразено признание за досегашната работа на Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев и нивните успеси на меѓународен план, особено со потпишувањето на договорот за добрососедство, кој, како што било истакнато, претставува пример за другите држави во регионот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија17 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија17 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија20 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија22 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија23 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија23 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија1 ден

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Досие