МАКФАКС

Политика

Бугарскиот претседател Радев оцени дека ситуацијата во Македонија е алармантна

Бугарскиот претседател Радев оцени дека ситуацијата во Македонија е алармантна

Daily news

  Бугарскиот претседател Румен Радев денеска разговарал со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини за ситуацијата во

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

СДСМ: Вељаноски е еден од виновниците за обидите за убиство, а Талат Џафери – претседател

СДСМ: Вељаноски е еден од виновниците за обидите за убиство, а Талат Џафери – претседател

Daily news

По изјава на Вељаноски, дека останува преседавач на седницата, а пак Талат Џафери не е легитимен, СДСМ вели дека Собранието на Република Македонија има нов претседател на Парламентот, избран согласно

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Андов: Тепачките во парламентот се срам за Македонија

Андов: Тепачките во парламентот се срам за Македонија

Daily news

  Поранешниот претседател на собранието Стојан Андов упадот на толпа луге и тепањето на пратеници претставува тежок срам за Македонија. Според него изборот на Талат Џафери за нов спикер е

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Чавков сè уште не е сменет од челната позиција, раководител на Оперативниот штаб

Чавков сè уште не е сменет од челната позиција, раководител на Оперативниот штаб

Daily news

  Чавков сè уште раководи со оперативниот штаб во МВР, иако министерот најави негова смена. Се очекува до истекот на рокот за давање на мандатот, процедурата за негова смена да

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Спасов: Најголемата политичка одговорност ја имаат претседателот Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски

Спасов: Најголемата политичка одговорност ја имаат претседателот Иванов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски

Daily news

  Политичкиот аналитичар и поранешен висок функционер на СДСМ Ѓорги Спасов смета дека најодговорни за хаосот и нападот во Собранието

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Вељаноски не го признава Талат Џафери – „Ќе закажам седница кога ќе биде поправена опремата“

Вељаноски не го признава Талат Џафери – „Ќе закажам седница кога ќе биде поправена опремата“

Daily news

Трајко Вељаноски се огласи по четврточните настани во Собранието и изрази жалење за истите. За време на случувањата, тој бил

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Андреј Жерновски за “Ди пресе”: Партијата на Груевски предизвикува хаос!

Андреј  Жерновски за “Ди пресе”: Партијата на Груевски предизвикува хаос!

Daily news

  Градоначалникот на општина Центар Aндреј Жерновски, во интервју за угледниот австриски весник „Ди пресе“, одговарајќи на прашања од новинарот

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на пресот на Петре Шилегов од СДСМ

Реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на пресот на Петре Шилегов од СДСМ

Daily news

  ВМРО-ДПМНЕ реагира на прес конференцијата на Петре Шилегов „СДС се најодговорни за тоа што се случи во собраниската сала.

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Европските Зелени најостро го осудуваат нападот на Собранието

Европските Зелени најостро го осудуваат нападот на Собранието

Daily news

  Коментирајќи ги последните настани во македонското Собрание, копретседателите на Европската Зелена Партија, Рајнхард Бутикофер  и Моника Фрасони, рекоа:  

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

(ВИДЕО) Шилегов: Тоа што само Груевски можел да го добие Чавков, упатува дека тој стои зад насилството

(ВИДЕО) Шилегов: Тоа што само Груевски можел да го добие Чавков, упатува дека тој стои зад насилството

Daily news

  “Фактот дека Никола Груевски е единствениот којшто можел да го добие Митко Чавков во моменти кога никој во оваа

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *