МАКФАКС

Региони

Гоу грин со моќна акција за загадувањето на воздухот

Гоу грин со моќна акција за загадувањето на воздухот

Македонија

  Акцијата за подигнување на свеста за аерозагадувањето „Т’га за воздух“ е организирана од еколошката младинска организација Гоу Грин, и е поддржана од Националниот младински совет на Македонија. Таа е

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Распишан тендерот за реконструкција на градскиот стадион во Прилеп

Распишан тендерот за реконструкција на градскиот стадион во Прилеп

Македонија

  Во тек е тендерската постапка за „Реконструкција со доградба на градскиот стадион Гоце Делчев“ во Прилеп. За оваа намена Општина Прилеп издвои 30 милиони денари од буџетот на локалната

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Викендов во Прилеп ќе се одржи карневалот „Прочка“

Викендов во Прилеп ќе се одржи карневалот „Прочка“

Македонија

  По 16-ти традиционален пат во Прилеп, овој викенд, ќе се одржи меѓународниот карневал „Прочка 2017“. Како и секоја година организатори на овој настан се Општина Прилеп, одделението за култура

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Протести против ЕВН во Дебар, се бара комуникација на албански јазик на шалтер

Протести против ЕВН во Дебар, се бара комуникација на албански јазик на шалтер

Македонија

  Пред седиштето на ЕВН во Дебар во понеделникот се одржаа протести во организација на невладината организација „Еден долар за Дебар’, на кои е побарано од ЕВН во рок од

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Во Прилеп се одбележаа 73 години од Февруарскиот поход

Во Прилеп се одбележаа 73 години од Февруарскиот поход

Македонија

  Со планинарски марш, кој започна од месноста Слива во Мариово, а заврши во манастирот Св. Димитрија во селото Селце,

Прочитајте го целиот напис
19.02.2017

Одбележан патронот на бакалите во манастирот Св. Петка во Лениште

Одбележан патронот на бакалите во манастирот Св. Петка во Лениште

Македонија

  Традиционално како и секоја година, бакалскиот еснаф од Прилеп, една недела после нивниот патрон, православниот празник Св. Три светители,

Прочитајте го целиот напис
19.02.2017

Противпожарната единица на Дебар лани интервенирала 88 пати

Противпожарната единица на Дебар лани интервенирала 88 пати

Региони

Територијалната противпожарната единица на Дебар, која со своите активности ги покрива општините Дебар и центар Жупа, минатата година интервенирала 88

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Кучи-Зекири: Дебар има голем економски потенцијал

Кучи-Зекири: Дебар има голем економски потенцијал

Региони

Министрите за економија Дритон Кучи и за странски инвестиции Арлинд Зекири за време на посетата на Дебар ја изнесоа оценката

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Реакција од Брисел за деблокада на грчката граница очекува Жбогар

Реакција од Брисел за деблокада на грчката граница очекува Жбогар

Македонија

  Европската унија и Брисел внимателно го следат проблемот со блокадата на граничнот премин „Евзони“ од страна на грчките земјоделци,

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Изградба и обнова на патната инфраструктура

Изградба и обнова на патната инфраструктура

Македонија

  Годинава ќе се работи на изградба и обнова на 40-т­ина патишта, автопати, експресни, регионални и локални, најави министерот за

Прочитајте го целиот напис
14.02.2017
1 2 3 228

Макфакс е-билтен

Email *