Контакт

Региони

Противпожарната единица на Дебар лани интервенирала 88 пати

Објавено пред


Територијалната противпожарната единица на Дебар, која со своите активности ги покрива општините Дебар и центар Жупа, минатата година интервенирала 88 пати во гаснењето на пожари.

Според командирот на единицата Џетан Мифтаровски, од наведените пожари 27 се на објекти, 53 на отворен простор, и осум се технички интервенции .

Тој додаде дека и оваа бројка на пожари и интервенции е помала за 20 отсто во споредба со лани. Инаку во Извештајот на противпожарната единица во Дебар се вели дека вкупната штета направена од пожари изнесува 5,4 милиони денари, што исто така е помала за над 25 отсто во споредба со 2016 година. /крај/мн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

Дебати во гостиварските училишта за интеграција на младите во образованието

Објавено пред

Од

Во три гостиварски општински основни училишта во тек е пилот-проектот „Интеграција на младите во образованието“. Проектот го спроведува Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) во соработка со Секторот за образование при Општина Гостивар.

„Првично овој пилот-проект се спроведува во две градски основни училишта ‘Единство’ и ‘Гоце Делчев’, како и во ОУ ‘Чајла’ во село Чајле, а во иднина ќе бидат опфатени и другите општински училишта. Проектот го спроведува УСАИД во соработка со Општина Гостивар, а во моментов се водат младински дебати, каде што експерти од оваа област, преку разговор ги детектираат барањата и потребите на младите за интеграција во образованието“, објаснува Аслијан Снопче, раководителка на Секторот за образование.

Младински дебати се реализираат со групи сочинети од по 20 ученици.

Прикажи повеќе...

Македонија

Фрлени 100 тони сол на градските сообраќајници

Објавено пред

Од

Изминатово деноноќие екипите на зимската служба на Град Скопје интервенираа на градските сообраќајници и фрлија  100 тони сол. Градот соопшти дека сите градски сообраќајници се чисти и проодни.

„Интервенирано е на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и високите зони, како и на сите други таканаречени ‘црни точки’ во градот и критичните точки на градските сообраќајници. И во текот на денешниот ден екипите на зимската служба будно ја следат состојбата на градските сообраќајници и ќе интервенираат според потребите согласно со условите на теренот. Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите“, стои во соопштението што го испрати Град Скопје.

Градот посетува дека во нивна надлежност се булеварите и поголемите градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините и тие се задолжени за нивно чистење и одржување. Апелираат до сите стопански субјекти во градот и до сите граѓани кога ќе падне снег да ги почитуваат законските обврски и да го расчистуваат снегот и мразот од пристапите до нивните деловни, односно станбени објекти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Еколошка акција по долината на Радика

Објавено пред

Од

По повод 21 март, првиот ден на пролетта, во организација на Националниот парк Маврово и СОУ „Мавтрово – Ростуше“ од Ростуше, денеска се реализира еколошка акција. Во акцијата беа расчистени поголеми количини смет по долината на реката Радика, како и јавни површини во општината Маврово – Ростуше.

Директорот на средното училиште, Исмет Абдули, информира дека акцијата добила масовен карактер, а ефектите се мошне добри. Средното училиште и во наредниот период ќе продолжи во соработка со управата на ЈУ Национален парк Маврово да организира еколошки акции со цел да се заштитат реката Радика и нејзината убава долина.

„Многубројни еколошки акции се предвидени и за националниот парк Маврово, со учество на вработените во паркот, како и младите од оваа рурална општина“, вели директорот на паркот Самир Ајдини.

К. М.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија12 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија14 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија16 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија17 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија19 часа

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија19 часа

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија1 ден

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Македонија3 дена

(Видео) Куршум на челото на Јовевски, нов протест за смртта на Алмир

Пред Владата на Република Македонија денеска толпа граѓани протестираа во знак на револт поради преквалификацијата на кривичното дело „убиство“ во...

Досие