МАКФАКС

Региони

Најдени четворица планинари што се изгубиле на Орле, по петтиот се трага

Најдени четворица планинари што се изгубиле на Орле, по петтиот се трага

Македонија

  Пет планинари од Скопје се изгубиле на планината Вишештица, обидувајќи се да се искачат на врвот Орле, кај Тиквешкото езеро, од кои четворица биле најдени по потрага со хеликоптер,

Прочитајте го целиот напис
02.03.2017

По втор пат во Прилеп ќе се одржи downhill велосипедска трка

По втор пат во Прилеп ќе се одржи downhill велосипедска трка

Македонија

  На месноста „Топташ“ кај Прилеп од 22 до 23 април по втор пат ќе се одржи downhill велосипедската трка. Оваа трка е во организација на подмладокот на клубот за

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

Средношколци ги откриваат трагите од Првата светска војна во Дојран

Средношколци ги откриваат трагите од Првата светска војна во Дојран

Македонија

  Во Дојран се одржа втората работилница организирана во рамките на проектот на АЛДА Скопје „Прва светска војна и млади – мир и помирување“. Работилницата вклучи ученици од Битола, Скопје,

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Традиционалната храна, недопрената природа и авантурите на Саем во Рамстор

Традиционалната храна, недопрената природа и авантурите на Саем во Рамстор

Македонија

  Во трговскиот центар Рамстор во Скопје, во петок, почна дводневниот саем за традиционална храна и активен туризам „Ис(в)куси ја Македонија“. Саемот е организиран од Проектот на УСАИД за експанзија

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Со изложба на маски започна карневалот „Прочка“ во Прилеп

Со изложба на маски започна карневалот „Прочка“ во Прилеп

Македонија

  Со изложба на маски во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, кои ги изработија учениците од основните и средни училишта,

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Гоу грин со моќна акција за загадувањето на воздухот

Гоу грин со моќна акција за загадувањето на воздухот

Македонија

  Акцијата за подигнување на свеста за аерозагадувањето „Т’га за воздух“ е организирана од еколошката младинска организација Гоу Грин, и

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Распишан тендерот за реконструкција на градскиот стадион во Прилеп

Распишан тендерот за реконструкција на градскиот стадион во Прилеп

Македонија

  Во тек е тендерската постапка за „Реконструкција со доградба на градскиот стадион Гоце Делчев“ во Прилеп. За оваа намена

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Викендов во Прилеп ќе се одржи карневалот „Прочка“

Викендов во Прилеп ќе се одржи карневалот „Прочка“

Македонија

  По 16-ти традиционален пат во Прилеп, овој викенд, ќе се одржи меѓународниот карневал „Прочка 2017“. Како и секоја година

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Протести против ЕВН во Дебар, се бара комуникација на албански јазик на шалтер

Протести против ЕВН во Дебар, се бара комуникација на албански јазик на шалтер

Македонија

  Пред седиштето на ЕВН во Дебар во понеделникот се одржаа протести во организација на невладината организација „Еден долар за

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Во Прилеп се одбележаа 73 години од Февруарскиот поход

Во Прилеп се одбележаа 73 години од Февруарскиот поход

Македонија

  Со планинарски марш, кој започна од месноста Слива во Мариово, а заврши во манастирот Св. Димитрија во селото Селце,

Прочитајте го целиот напис
19.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *