МАКФАКС

Региони

Традиционалната храна, недопрената природа и авантурите на Саем во Рамстор

Традиционалната храна, недопрената природа и авантурите на Саем во Рамстор

Македонија

  Во трговскиот центар Рамстор во Скопје, во петок, почна дводневниот саем за традиционална храна и активен туризам „Ис(в)куси ја Македонија“. Саемот е организиран од Проектот на УСАИД за експанзија

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Со изложба на маски започна карневалот „Прочка“ во Прилеп

Со изложба на маски започна карневалот „Прочка“ во Прилеп

Македонија

  Со изложба на маски во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, кои ги изработија учениците од основните и средни училишта, започна 16-тиот по ред карневал „Прочка“. На изложбата беа поставени

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Гоу грин со моќна акција за загадувањето на воздухот

Гоу грин со моќна акција за загадувањето на воздухот

Македонија

  Акцијата за подигнување на свеста за аерозагадувањето „Т’га за воздух“ е организирана од еколошката младинска организација Гоу Грин, и е поддржана од Националниот младински совет на Македонија. Таа е

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Распишан тендерот за реконструкција на градскиот стадион во Прилеп

Распишан тендерот за реконструкција на градскиот стадион во Прилеп

Македонија

  Во тек е тендерската постапка за „Реконструкција со доградба на градскиот стадион Гоце Делчев“ во Прилеп. За оваа намена Општина Прилеп издвои 30 милиони денари од буџетот на локалната

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Викендов во Прилеп ќе се одржи карневалот „Прочка“

Викендов во Прилеп ќе се одржи карневалот „Прочка“

Македонија

  По 16-ти традиционален пат во Прилеп, овој викенд, ќе се одржи меѓународниот карневал „Прочка 2017“. Како и секоја година

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Протести против ЕВН во Дебар, се бара комуникација на албански јазик на шалтер

Протести против ЕВН во Дебар, се бара комуникација на албански јазик на шалтер

Македонија

  Пред седиштето на ЕВН во Дебар во понеделникот се одржаа протести во организација на невладината организација „Еден долар за

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Во Прилеп се одбележаа 73 години од Февруарскиот поход

Во Прилеп се одбележаа 73 години од Февруарскиот поход

Македонија

  Со планинарски марш, кој започна од месноста Слива во Мариово, а заврши во манастирот Св. Димитрија во селото Селце,

Прочитајте го целиот напис
19.02.2017

Одбележан патронот на бакалите во манастирот Св. Петка во Лениште

Одбележан патронот на бакалите во манастирот Св. Петка во Лениште

Македонија

  Традиционално како и секоја година, бакалскиот еснаф од Прилеп, една недела после нивниот патрон, православниот празник Св. Три светители,

Прочитајте го целиот напис
19.02.2017

Противпожарната единица на Дебар лани интервенирала 88 пати

Противпожарната единица на Дебар лани интервенирала 88 пати

Региони

Територијалната противпожарната единица на Дебар, која со своите активности ги покрива општините Дебар и центар Жупа, минатата година интервенирала 88

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Кучи-Зекири: Дебар има голем економски потенцијал

Кучи-Зекири: Дебар има голем економски потенцијал

Региони

Министрите за економија Дритон Кучи и за странски инвестиции Арлинд Зекири за време на посетата на Дебар ја изнесоа оценката

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *