МАКФАКС

Сите Вести

Мексико на пратениците на Трамп им изрази загриженост и надразнетост

Вести

Мексико на пратениците на Трамп им изрази загриженост и надразнетост

Високите мексикански функционери во четвртокот изразија „загриженост и надразнетост“ од американските политики во текот на посетата на двајцата високи претставници на американскиот претседател Доналд Трамп кои се обидоа да ги намалат тензиите по неколкудневните вербални префрлања меѓу двете соседни држави.   „Кај Мексиканците постои загриженост и надразнетост од она што

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017
Јункер ќе ја промовира идејата за ЕУ „во различни брзини“

Европа

Јункер ќе ја промовира идејата за ЕУ „во различни брзини“

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави во четвртокот вечерта дека Европската унија (ЕУ) би требало да им олесни на своите членки да ги продлабочат своите интеграции во некои области без тоа да се очекува од сите држави.   Извршниот челник на Европската унија, како претседател на Европската комисија, долгогодишниот

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017
Американските конзервативци се собраа за поддршка на Трамп и да ги надминат разликите

Свет

Американските конзервативци се собраа за поддршка на Трамп и да ги надминат разликите

Американските конзервативци од Републиканската партија го славеа новиот претседател Доналд Трамп кој им донесе победа на изборите на 8-ми ноември, но медиумите забележуваат дека под површината на седмичната конвенција во Вашингтон се кријат тензии околу тоа како републиканците ќе владеат.   На четиридневната Конвенција на конзервативната политика на акција (CPAC)

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Карневалите во Германија почнаа со зголемени безбедносни мерки, хит е фризурата на Трамп

Европа

Карневалите во Германија почнаа со зголемени безбедносни мерки, хит е фризурата на Трамп

Маскирани Германци ја отворија сезоната на карневалите во четвртокот, со традиционалниот Вајбарфастнахт (Weiberfastnacht) или „женскиот карневал“ кога жените ја преземаат власта и симболично ги „кастрираат“ мажите отсекувајќи им ги вратоврските.   Карневалското славење започна точно во 11 часот и 11 минути во Келн и во другите градови во католичките делови

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Попоски со Данкан: Очекуваме позиционирањето на Британија да е поволно за Македонија

Надворешна политика

Попоски со Данкан: Очекуваме позиционирањето на Британија да е поволно за Македонија

Реформските процеси, евроатланските перспективи на Република Македонија и внатрешната состојба, беа дел од темите на средбата помеѓу вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски и министерот за Европа и Америка при британскиот Форин офис, сер Алан Данкан. Како што соопшти македонското Министерство за надворешни работи, министрите разговарале и за

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
ВМРО-ДПМНЕ предупредува на нарушување на принципот ‘победник со победник’, Данкан уверува дека Британците не се мешаат во формирањето на владата

Политика

ВМРО-ДПМНЕ предупредува на нарушување на принципот ‘победник со победник’, Данкан уверува дека Британците не се мешаат во формирањето на владата

Од ДУИ во моментов зависи каква ќе биде идната македонска влада и предупредија на нарушувањето на востановениот принцип „победник со победник“, односни партите од двете етнички заедници со освоени најмногу мандати во парламентот, порачаа од раководството на ВМРО-ДПМНЕ во четвртокот вечерта, предводено од лидерот Никола Груевски, на средбата со британскиот

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Лестер му врачи отказ на Клаудио Раниери

Меѓународен

Лестер му врачи отказ на Клаудио Раниери

Актуелниот англиски шампион Лестер се раздели со тренерот Клаудио Раниери, човекот кој пред девет месеци на клубот му ја донесе историската титула, објави Би Би Си спорт. Отказ за Клаудио Раниери и покрај освоената титула беше очекуван епилог, бидејќи тимот се бори за опстанок во Премиерлигата, во новата сезона, е

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Холандија: Вилдерс нема да се појавува во јавноста поради безбедноста

Европа

Холандија: Вилдерс нема да се појавува во јавноста поради безбедноста

Холандскиот пратеник и претставник на крајната десница Геерт Вилдерс, чија партија е фаворит за освојување најмногу мандати на изборите на 15-ти март, во четвртокот објави дека ќе го сопре своето дејствување во јавноста до добивањето на резултатите од истрагата за полицаецот обвинет дека пренел информации за неговото движење кои би

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Шекеринска: Доаѓа нова демократска влада во Македонија

Политика

Шекеринска: Доаѓа нова демократска влада во Македонија

Се отвораат светли перспективи за Република Македонија и за граѓаните, со демократските промени што се случуваат и носат нова демократска влада, рече во четвртокот заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, на средбата со државниот министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Алан Данкан,

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Мерцедес го престави новиот болид, W08

Популарно

Мерцедес го престави новиот болид, W08

Екипата на Мерцедес го промовираше болидот за новата сезона кој ја носи ознаката W08. Прв кој го возеше новиот болид на патеката во Силверстон беше трикратниот светски првак, Луис Хамилтон, кој во новата сезона ќе се обиде да ја освои четвртата титула. Запрашен за впечатоците Хамилтон рекол дека чувството е

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Амурските тигри го „ликвидираа“ дронот што ги следеше  (ВИДЕО)

Екологија

Амурските тигри го „ликвидираа“ дронот што ги следеше (ВИДЕО)

Видеото на кое е снимено како група амурски тигри го ловат квадрикоптерот кој го следи нивното движење станува сé попопуларно откако се појави на социјалните мрежи.   Овој настан е забележан во североисточниот дел на Кина, во националниот парк во покраината Хеилонгџијанг, каде што на групата амурски (или сибирски) тигри

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Карпош Соколи: Во БИБЛ не се почитуваат основните стандарди

Домашен

Карпош Соколи: Во БИБЛ не се почитуваат основните стандарди

БИБЛ лигата ја определи казната за Карпош Соколи, откако актуелниот освојувач на Купот на Македонија, во средата, замина од паркетот во 27. минута и не го заврши натпреварот со Теодо. Карпош Соколи вкупно на сметка на БИБЛ ќе треба да плати 10.000 евра, односно казната за напуштањето на теренот за

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Во петок без струја делови од населби во неколку скопски општини

Сервисни информации

Во петок без струја делови од населби во неколку скопски општини

Поради технички зафати во електромрежата, во петок, 24-ти февруари, од 08:30 до 11:00 часот, без снабдување со електрична енергија ќе бидат корисници од дел од улицата „Дрезденска и Алжирска“ во општина Карпош, а од 08:30 до 11:30 часот, корисници од делови од улиците „Аминта Трети“ и „Никола Тримпаре“ во општина

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Во Германија ново апсење на исламист за планирање напад

Европа

Во Германија ново апсење на исламист за планирање напад

Германската полиција во сојузната земја Долна Саксонија во четвртокот уапси припадник на исламистичка групација за кој постојат сомневања дека подготвувал бомбашки напад врз припадниците на полицијата и на војската.   „Во станот на уапсениот 26-годишник од местото Нортхајм откриени се хемикалии и електронски делови потребни за изработка на експлозивни направи.

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Во аргентинското електронското списание eSEFARAD објавен втор расказ од Томислав Османли на ладино

Книги

Во аргентинското електронското списание eSEFARAD објавен втор расказ од Томислав Османли на ладино

Расказот „Небото на Сукот“ на македонскиот автор Томислав Османли во превод на ладино деновиве е објавен во неделното електронско списание „eSefarad”, меѓународна електронска публикација за афирмација на сефардската култура, со седиште во Аргентина.   По објавата на расказот „Базен“ пред четири месеци, Шапоре Бланко, инаку истакната преведувачка од повеќе европски

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Серија експлозии во фабрика во Чешка

Европа

Серија експлозии во фабрика во Чешка

Најмалку 19 лица се повредени во четвртокот во серијата експлозии во индустриски комплекс во градот Поличка во Северна Моравија, на североистокот од Чешка, изјави за медиумите портпаролот на противпожарната служба Алеш Черногорски.   „Меѓу ранетите има и пожарникари. Од 19-те повредени, тројца се здобиле со тешки повреди“, рекол портпаролот. Тројца

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Директорот на МЖ Траспорт поднесе оставка

Економија

Директорот на МЖ Траспорт поднесе оставка

  Генералниот директор на „Македонски железници – Транспорт“, Никола Костов, поднесе оставка на функцијата, откако една недела вработените се во штрајк поради неисплатени плати. Поради штрајкот, патничкиот и товарниот железнички сообраќај во македонија шест дена е во прекин. Владата, во среда, одлучи да ѝ исплати директна помош од 70 милиони

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Командант Малишева: Или ќе те убијат или ќе пукаш да се браниш

Македонија

Командант Малишева: Или ќе те убијат или ќе пукаш да се браниш

  Мухамед Анди Красниќи или познат како командант Малишева, во четврток сведочеше пред судот за кумановските настани од мај 2015 година, при што рече дека пукал колку што можел за да се брани. „Пукав колку што можев. Или ќе те убијат или ќе пукаш за да се одбраниш“, рече Красниќи,

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Путин: Во Сирија на страна на бунтовниците војуваат до четири илјади лица од Русија

Европа

Путин: Во Сирија на страна на бунтовниците војуваат до четири илјади лица од Русија

Во Сирија, на страна на милитантните групации војуваат околу четири илјади лица кои потекнуваат од Руската Федерација, изјави во средата рускиот претседател Владимир Путин на состанокот со високите воени челници на Северната флота кои се вратија од извршувањето на борбените задачи во Средоземното Море во близина на сирискиот брег, зборувајќи

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Државна помош за самовработување на лицата со попреченост

Економија

Државна помош за самовработување на лицата со попреченост

  Со државна помош се овозможува самовработување на лицата со попреченост, а огласот е објавен во четврток. „Со мерката за самовработување на лица со попреченост, Владата дава една сериозна поддршка со цел охрабрување за нивно отпочување на бизнис, самовработување, но и вработување на останати припадници на овие целни групи, или

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Русите започнаа со извоз на новата „лада“ на германскиот пазар

Компании

Русите започнаа со извоз на новата „лада“ на германскиот пазар

Рускиот производител на автомобили Автоваз започна со продажба на новата „лада“ на германскиот пазар. „Моментално повеќе од 200 автомобили се извезуваат во Германија. Почетната цена е околу 12.500 евра за модел со рачен менувач, додека автоматикот ќе чини 13.300 евра“, соопштија од Автоваз. Овој модел на „лада“ е посебно опремен

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Македонски Телеком ги објави нередивираните финансиски извештаи

Компании

Македонски Телеком ги објави нередивираните финансиски извештаи

Македонски Телеком АД-Скопје ја задржа водечката позиција на пазарот во фиксни говорни услуги на крајот од 2016 година, покажуваат неревидираните финансиски извештаи согласно Меѓународните стандарди за финансиско известување (МСФИ). Приходите од продажба во 2016 година изнесуваат 10.485 милиони денари, што претставува намалување од 1,2 отсто во споредба со 2015 година.

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Годишен извештај на Херитиџ: Македонија на 31-то место во светот во однос на економските слободи

Билтен

Годишен извештај на Херитиџ: Македонија на 31-то место во светот во однос на економските слободи

  Премиерот Емил Димитриев во четвртокот оствари средби со Тери Милер, директор за трговија и економија на фондацијата Херитиџ и Антони Ким, менаџер за истражување на оваа фондација. Претставниците на фондацијата Херитиџ му го предадоа годишниот извештај на фондацијата за индексот на економските слободи според кој Република Македонија е рангирана

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Повеќе чартер летови меѓу Македонија и Египет за равој на туризмот

Економија

Повеќе чартер летови меѓу Македонија и Египет за равој на туризмот

  Поврзување на Македонија со Египет со чартер летови би придонело за зголемување на бројот на туристи во двете земји, беше речено на денешниот состанок на министерот за економија Дритон Кучи со делегација од Египет, предводена од Амбасадорката на Египет во Македонија, со седиште во Софија, Н.Е. Манал Џеина Ел

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017
Татко и син тепале сограѓанин со метални палки

Црна хроника

Татко и син тепале сограѓанин со метални палки

  Во средата утрото татко и син пресретнале еден тетовец и го тепале со метални прачки, а му се заканувале и со одземање живот нему и на неговото семејство. Имено, во 12.30 часот во ПС Тетово, Љ.А. (52) од Мала Речица, тетовско, пријавил дека истиот ден околу 9.30 часот во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *