МАКФАКС

Сите Вести

Бајден: Ќе го победев Трамп ако јас бев кандидат на демократите

Вести

Бајден: Ќе го победев Трамп ако јас бев кандидат на демократите

  Поранешниот потпретседател на САД, Џозеф Бајден тврди дека би победил во изборната трка против републиканецот Доналд Трамп, ако тој бил кандидат на демократите.   “Да бев јас кандидат на демократите ќе победев на претседателската трка против Доналд Трамп”, рече Бајден во говорот на Универзитетот во Колгејт во Њујорк.  

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
По Лихтенштајн, фудбалерите сакаат победа и над Белорусија

Домашен

По Лихтенштајн, фудбалерите сакаат победа и над Белорусија

Македонската фудбалери го одработија последниот тренинг во пресрет на контролниот натпревар против Белорусија. По победата во Лихтенштајн, во репрезентацијата сите посакуваат триумф над Белорусија, кој дополнително би ја кренал самодовербата за преостанатите квалификациски натпревари. „Играме пријателски натпревар со Белорусија, но ќе го сметаме како квалификациски. Мора да одиграме мотивирано, иако

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да објаснат зошто Груевски е во странство, а не во Собрание

Политика

СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да објаснат зошто Груевски е во странство, а не во Собрание

Првата работа која пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ треба да ја направат на денешната Седница е да им објаснат на граѓаните зошто Никола Груевски не е во Собранието и ја напушти државата, велат од СДСМ. „Со денешното бегство од Македонија, Никола Груевски уште еднаш докажа дека не го интересира државата,

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Манчестер Јунајтед ќе понуди 200 млн евра за Нејмар

Меѓународен

Манчестер Јунајтед ќе понуди 200 млн евра за Нејмар

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, како што пренесува каталонскиот весник Sport, бил подготвен да ја активира откупната клаузула во договорот на Нејмар која изнесува неверојатни 200 милиони евра. Истиот извор наведува дека Манчестер Јунајтед е подготвен да му понуди годишна плата на Бразилецот од 25 милиони евра, што е

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Распитот на Заев во ОЈО за изборни нерегуларности е одложен

Македонија

Распитот на Заев во ОЈО за изборни нерегуларности е одложен

  Распитот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во Основното јавно обвинителство е одложен, поради активности во Собранието и седницата на Комисијата за изборите и именувањата.   По извршениот увид во доказите, одбраната на Заев требаше во понеделникот да се произнесе за индициите во случајот за изборните нерегуларности, за кои

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Еврокуп: Алексеј Швед МВП на сезоната

Меѓународен

Еврокуп: Алексеј Швед МВП на сезоната

Рускиот репрезентативец, играч на Химки, Алексеј Швед е прогласен за МВП во Еврокупот за сезоната 2016/2017. Второто според квалитет натпреварување во кошаркска Европа, Еврокупот, се ближи кон крајот, а во пресрет на финалната серија помеѓу шпанските тимови Уникаха и Валенсија, кошаркарите и експертите ги избраа најдобрите. МВП на сезоната е

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Жители на дебарска населба протестираат заради поставена антена

Региони

Жители на дебарска населба протестираат заради поставена антена

Жители на населбата Венец 1 во Дебар во понеделникот протестираа во општина Дебар против поставување на антени на Телеком во една куќа, и притоа се заканија дека ако не се превземаат мерки за нејзино отстранување, самите тоа ќе го направат. Тие искажаа револт поради, како што рекоа, опасноста што може

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Порошенко нареди да се продаде единствениот ракетен крстосувач “Украина”

Европа

Порошенко нареди да се продаде единствениот ракетен крстосувач “Украина”

  Украинскиот претседател, Петро Порошенко потпишал декрет за демилитаризација на ракетниот крстосувач “Украина”, кој е закотвен во акваторијата на бродоградилиштето Николаев, соопшти во понеделникот весникот “НикВести”.   Од бродот е извадено сето оружјето за да биде “продадено”. Турбините можеби ќе бидат барани, а остатокот ќе биде исечен за старо железо.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Најголемите европски банки чуваат милијарди во даночните оази

Анализа

Најголемите европски банки чуваат милијарди во даночните оази

Најголемите европски банки ги исцрпуваат државните буџети складирајќи ги милијардите што ги заработуваат во даночните оази, ги пренесуваат во понеделник европските медиуми резултатите од истражувањето на меѓународната хуманитарна организација Oxfam. Во 2015 година во даночните оази завршиле 25 милијарди евра, проценува Oxfam во извештајот „Отворање на сефовите“, пренесува EUobserver. Тоа

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Турција му ги затвори вратите и му го конфискува имотот на Хакан Шукур

Меѓународен

Турција му ги затвори вратите и му го конфискува имотот на Хакан Шукур

Турција стана забранета земја за еден од најдобрите фудбалери во историјата на турскиот фудбал и херојот на нацијата од Светското првенство во 2002 година, Хакан Шукур. Легендарниот напаѓач од турските власти е обвинет за финансирање на терористичката органзација ФЕТО, која во јули минатата година се обиде да изврши пуч во

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
(ВИДЕО+ФОТО) Лукашенко: Провокаторите во Белорусија се спонзорирани од американски и германски фондови

Европа

(ВИДЕО+ФОТО) Лукашенко: Провокаторите во Белорусија се спонзорирани од американски и германски фондови

    Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека американски и германски фондови одвојуваат пари за провокациите во неговата земја. Од прес-службата на претседателот истакнаа дека финансирањето на соодветната незаконска активност “генерално е изработена во Литванија и Полска”.   Лукашенко посочи дека оние луѓе кои излегоа на протести, „сакале да

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Русија: Ангарскиот манијак обвинет за уште 60 убиства

Европа

Русија: Ангарскиот манијак обвинет за уште 60 убиства

Серискиот убиец, поранешен полицаец осуден на доживотен затвор поради убиство на 22 жени од местото од областа Иркутск во источен Сибир, е обвинет за уште 60 убиства, пренесуваат во понеделникот агенциите, повикувајќи се на соопштението на Истражниот комитет на Русија. Во јануари 2015 година поранешниот полицаец Михаил Попков беше осуден

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Чепурин: Средбата Вучиќ-Путин е сигнал за развивање на односите во сите области

Регион

Чепурин: Средбата Вучиќ-Путин е сигнал за развивање на односите во сите области

Новата средба на лидерите на Србија и на Русија, Александар Вучиќ и Владимир Путин претставува сигнал на подготвеноста односите да се развиваат во сите области, изјави во понеделник рускиот амбасадор во Белград, Александар Чепурин. „Руско-српските билатерални односи на високо ниво редовно се одвиваат, тоа е огромен успех последните неколку години.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Скопјанец тешко повреден откако со мотоцикл излета од автопатот Скопје-Велес

Црна хроника

Скопјанец тешко повреден откако со мотоцикл излета од автопатот Скопје-Велес

Дваесет и четиригодишен скопјанец е тешко повреден откако со својот мотоцикл излетал од автопатот Скопје-Велес. Несреќата се случила во саботата попладне, кога скопјанецот И.И. (24), кој е вработен како полицаец, излетал со моторот од автопатот на еден километар пред наплатната рампа Сопот, при што се здобил со скршеници на рацете

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
ЕУ и САД ja повикаа Русија веднаш да ги ослободи приведените демонстранти

Европа

ЕУ и САД ja повикаа Русија веднаш да ги ослободи приведените демонстранти

  ЕУ ја повика Русија “веднаш да ги ослободи” оние кои во официјалното соопштение ги опиша како “мирни демонстранти”, кои вчера беа уапсени затоа што протестираа против корупцијата, која ја зафати целата земја, пренесе во понеделникот AFP   Водечкиот критичар на руската влада Алексеј Навални, кој најави дека ќе се

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Центар се грижи за возрасните“- 88 лица добиваат пакет професионална нега

Скопје

Центар се грижи за возрасните“- 88 лица добиваат пакет професионална нега

Општина Центар во понеделник започнува со реализацијата на пилот проектот „Центар се грижи за возрасните“. Со овој проект, 88 возрасно лица, жители на општината, ќе добиваат професионална нега во нивните домови, без да имаат потреба од институционално сместување. Во тек е информирање на лицата кои се дел од проектот од

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Надал го одигра 1.000 меч во кариерата

Популарно

Надал го одигра 1.000 меч во кариерата

Рафаел Надал е третиот од активните тенисери кој стигна до бројката од 1.000 мечеви во кариерата. Во јубилејниот меч, Шпанецот, го победи Филип Колшрајбер откако првиот сет го загуби со нула, а потоа ги доби наредните два 6:2, 6:3. „Илјада мечеви, тоа е навистина многу. Тоа е добра вест бидејќи

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Илјадници евакуирани пред циклонот „Деби“ да го погоди копното на Австралија

Вести

Илјадници евакуирани пред циклонот „Деби“ да го погоди копното на Австралија

Илјадници луѓе, вклучително и туристи, се евакуирани во понеделник откако моќен циклон почна да се приближува кон северниот дел на Австралија. Австралиското Биро за метеорологија наведе дека циклонот „Деби“ е формиран во близина на брегот на Квинсленд, а се очекува да го погоди крајбрежјето во вторник наутро. Како што е

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Главниот хорнист од престижната Берлинска филхармонија доаѓа во Скопје

концерти

Главниот хорнист од престижната Берлинска филхармонија доаѓа во Скопје

Македонската филхармонија, во четврток во Домот на АРМ во 20 часот, ќе одржи симфониски концерт под наслов „Моцартовата хорна“, на кој како солист ќе настапи првиот хорнист од престижната Берлинска филхармонија, Штефан Дор од Германија. Еден од најбараните хорнисти во Европа и во светот, за македонската публика ќе изведе два

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Музалас: Грција нема повеќе можност да прифаќа бегалци

Регион

Музалас: Грција нема повеќе можност да прифаќа бегалци

  Грчкиот министер за миграциска политика Јанис Музалас изјави дека земјата успеа да прифати голем број бегалци и мигранти и повеќе не е во можност да прифаќа други, пишува во понеделникот ProtoThema.   “Грција веќе презеде врз себе огромен товар. Ние веќе прифативме 60 илјади бегалци. Во сооднос на бројката

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Заев: Потребно е итно да се формира новата Влада за да излеземе од кризата

Политика

Заев: Потребно е итно да се формира новата Влада за да излеземе од кризата

Потребно е итно да се формира новата Влада, како излез од политичката криза, во којашто ја туркаат земјата Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, оцени претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во денешното издание за српскиот весник „Данас“. „СДСМ отсекогаш била и ќе биде државотворна партија којашто мисли пред сè на

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Албанија ги отвори архивите  на Сигурими, “злото што го труе општество”

Анализи

Албанија ги отвори архивите на Сигурими, “злото што го труе општество”

  По повеќе од 25 години од падот на комунизмот, албанската влада ја отвори архивата на озлогласената тајна полиција – Сигурими,  пишува во понеделникот “Јутарњи”.   Како што се наведува во написот “наследството од диктатурата на Енвер Хоџа, продолжува да ја труе албанската политика.”   “Ова зло би требало да

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Apple не платил данок во Нов Зеланд над 10 години

Компании

Apple не платил данок во Нов Зеланд над 10 години

Технолошкиот гигант Apple се соочува со можна истрага на Нов Зеланд по извештајот дека во таа земја не платил данок најмалку 10 години. Apple избегнал да плати данок и покрај заработените милијарди долари, пренесуваат медиумите. Истрагата на весникот New Zealand Herald откри дека тамошниот огранок на Apple од 2007 година

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Сириските бунтовници ја презедоа контролата на воена база заземена од ИСИС

Вести

Сириските бунтовници ја презедоа контролата на воена база заземена од ИСИС

Сириските бунтовници поддржани од САД тврдат дека презеле целосна контрола на клучната воздухопловната база претходно освоена од страна на Исламската држава (ИС) во близина на нејзиното упориште Рака. Ова е значаен чекор во борбата да се протераат џихадистите надвор од градот, кој тие го прогласија за своја престолнина. Талал Село,

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
ДС: Демократските сили мора да ги поразат најавите за спречување на изборот на претседател на Парламентот

Политика

ДС: Демократските сили мора да ги поразат најавите за спречување на изборот на претседател на Парламентот

Најавите за спречување на изборот на претседател на Парламентот треба и морa да бидат поразени од демократските сили во Македонија, порачуваат од Демократскиот сојуз(ДС). „Свечената изјава дадена под знамето на Република Македонија, пратениците и македонската јавност, е силна гаранција дека претседателот на Парламентот со индигнација отфрла било какви обиди кои

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *