МАКФАКС

Сите Вести

Вестбрук со трипл дабл, Хјустон ја победи Оклахома

Меѓународен

Вестбрук со трипл дабл, Хјустон ја победи Оклахома

Портланд ја презеде осмата позиција на Западот од Денвер, откако славеше против Лејкерси, а Денвер загуби од Њу Орлеанс. Голден Стејт дополнително ја зацврсти својата позиција на чело на табелата, додека Вестбрук освари трипл дабл, но Хјустон ја совлада Оклахома. Портланд лесно излезе на крај со Лејкерси, победи во Лос

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
ОМ: Вмровците да ја сфатат сериозноста на ситуацијата и да ги поддржат демократските процеси

Политика

ОМ: Вмровците да ја сфатат сериозноста на ситуацијата и да ги поддржат демократските процеси

Македонија мора и може да излезе од кризата со конституирање на парламентот, обезбедување на реформска влада од мандатар што обезбедил 67 мандати, како и со прифаќање на волјата на најголем број граѓани на Република Македонија, изразена преку мандати. Ова се дел од заклучоците усвоени на редовната седница на претседателството на

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Шидло: Римската декларација го обновува единството на ЕУ

Европа

Шидло: Римската декларација го обновува единството на ЕУ

    Премиерот на Полска, Беата Шидло рече дека декларацијата, потпишана од лидерите на ЕУ во Рим не е толку амбициозна каква што полската Влада ја сакаше, но во актуелната политичка ситуација таа е прифатлива, затоа што е “прв чекор кон обновата на единството во Унијата”, пишува во понеделникот Warsaw

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Потребно е отстранување на архитектонските бариери во секојдневието на лицата со посебни потреби

Општество

Потребно е отстранување на архитектонските бариери во секојдневието на лицата со посебни потреби

Отстранување на архитектонските бариери во секојдневниот живот во земјата на лицата со посебни потреби, побара Фондација за одржлив економски развој ПРЕДА Плус, која во соработка со Здружението на студенти и младинци со хендикеп (ЗСМХ) го имплементира проектот ,,Градење на капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Една третина од сите затворени новинари се во Турција

Регион

Една третина од сите затворени новинари се во Турција

  Меѓународната невладина организација “Амнести интернешнал” ја повика владата на Турција да ги прекине своите репресии во однос на медиумите и да ги ослободи фрлените во затвор новинари, пренесе во понеделникот радио Voice of America.   “Турција во моментов затвора повеќе новинари отколку која и да е друга земја. Една

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Обвинителството побара апсење на поранешната јужнокорејска претседателка

Вести

Обвинителството побара апсење на поранешната јужнокорејска претседателка

Јужнокорејскиот јавен обвинител побара апсење на поранешната претседателка Парк Гуен-хе, која пред неколку дена била сослушувана 14 часа во рамки на истрагата за корупција и злоупотреба на службената положба. Парк на почетокот на март е сменета од местото претседател на државата по повеќедневните протести ширум земјата, кога беше осомничена за

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Собранието напладне ќе ја продолжи конститутивната седница

Политика

Собранието напладне ќе ја продолжи конститутивната седница

Собранието на Македонија во понеделник напладне треба да го одржи продолжението на конститутивната седница. На дневен ред е изборот на претседател, заменик-претседател, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата. По завршувањето на овој избор, пратениците би требало да изберат претседател на Собранието на Република Македонија.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Азиските берзи паднаа, доларот ослабе по неуспехот на Трамп околу здравствените реформи

Берзи

Азиските берзи паднаа, доларот ослабе по неуспехот на Трамп околу здравствените реформи

Цените на акциите на азиските берзи во понеделник паднаа, додека доларот ослабе бидејќи неуспехот на реформите во здравството го отвори прашањето дали американскиот претседател може да ги оствари останатите ветувања, како што е намалување на данокот и зголемување на фискалната потрошувачка. На берзата во Токио индексот Nikkei околу 7:30 часот

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Холанѓаните го отпуштија Дени Блинд

Меѓународен

Холанѓаните го отпуштија Дени Блинд

Дени Блинд повеќе не е селектор на Холандија, откако челниците на националниот Сојуз му врачи отказ по поразот во Софија од Бугарија (2:0). Холнадија со поразот во Софија го загрози својот пласман на Мундијалот во Русија, на табелата „лалињата“ имаат шест бодови помалку од лидерот Франција, три од Шведска и

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Осум средношколци настрадаа во лавина во Јапонија

Вести

Осум средношколци настрадаа во лавина во Јапонија

Најмалку осум средношколци кои биле на алпинистички излет, ги однела лавина во понеделник наутро и се пронајдени мртви, информираа властите на префектурата Точиги, северно од Токио. Во несреќата повредени се околу 30 лица, додека не може да се воспостави контакт со тројца наставници кои ги предводеле децата. Педесетина ученици од

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
ГЕРБ на Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија

Регион

ГЕРБ на Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија, на кои неговата партија ГЕРБ освои32,6 отсто од гласовите пред Бугарската социјалистичка партија(БСП) со 26,8 отсто, објави во понеделник изборната комисија. По пребројаните речиси 90 отсто од гласовите, изборната комисија објави дека на трето место со 9,2 отсто гласови

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Левандовски ја продолжи гол серијата

Меѓународен

Левандовски ја продолжи гол серијата

Фаворизираните репрезентации забележаа победи во 5.коло од квалификациите за пласман на Мундијалот во Русија, во Групите Ц, Е и Ф. Индивидуално дулите минаа во знако на ветеранот Џермејн Дефо, кој по пауза од четири години се врати во националниот тим и веднаш постигна гол, односно Роберт Левендовски, кој постигна гол

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег

Сервисни информации

Облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд претежно на југозападот и југот. На планините и на некои повисоки места со повремени врнежи од снег. Ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од -1 до 5 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 6 до 14 степени.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017
Неуспешни преговорите во Северна Ирска

Европа

Неуспешни преговорите во Северна Ирска

Преговорите за формирање на нова коалициска влада во Северна Ирска не успеаја во неделата, објави националистичката партија Шин Фејн, додека владата во Лондон и натаму се надева на излез од ќорсокакот до рокот кој истекува во понеделник. „Денеска стасавме до крајот на трката, Процесот на преговорите е завршен и Шин

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Силите на сириската арапско-курдска коалиција влегоа во аеродромот Табкa под контрола на IS

Општо

Силите на сириската арапско-курдска коалиција влегоа во аеродромот Табкa под контрола на IS

Борците на арапско-курдската коалиција Сириски демократски сили (SDF), предводени од курдската милиција Единици за одбрана на народот (YPG) воспоставија контрола над дел од територијата на аеродромот Табка, на 50 километри од градот Рака, истиснувајќи ги борците на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, за која Рака преставува „престолнина“ во Сирија. „Сириските

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Вињалес победи во Катар

Популарно

Вињалес победи во Катар

Маверик Вињалес победи на првата трка во новата сезона во Мото ГП шампионатот, големата награда на Катар. Возачот на Јамаха победи пред Андреа Довициозо од Дукати и тимскиот колега Валентино Роси. Вињалес, во својата прва трка за Јамаха успеа да победи, иако по стартот на трката од првата се најде

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Шест хуманитарци убиени во Јужен Судан

Вести

Шест хуманитарци убиени во Јужен Судан

Шест хуманитарни работници се убиени во Јужен Судан, објавија во неделата Обединетите нации оценувајќи дека станува збор за најтешкиот напад врз уманитарците во повеќе од три години бруталната граѓанска војна која предизвика глад во земјата. „Ужаснат и гневени сум поради ова срамно убиство на шесте хуманитарни работници во саботата во

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Димовски: Потребни се нови избори – бројките не гарантираат стабилно Собрание

Политика

Димовски: Потребни се нови избори – бројките не гарантираат стабилно Собрание

    Ставот на ВМРО-ДПМНЕ останува непроменет – предвремени парламентарни избори затоа што, како што изјави Илија Димовски во вестите на Сител, бројките и соодносот во Парламентот не гарантираат стабилност.   ВМРО-ДПМНЕ ќе го почитува Уставот, Деловникот за работа на Собранието, но ќе се бори за да ги зачува државните

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
AFP: ГЕРБ на Бојко Борисов води на парламентарните избори во Бугарија

Регион

AFP: ГЕРБ на Бојко Борисов води на парламентарните избори во Бугарија

  Партијата на Бојко Борисов, кој два пати веќе беше премиер на Бугарија, води на парламентарните избори, кои се одржаа во неделата, пренесува AFP.   Според досега изброените гласачки ливчиња, неговата проевропска централно десничарска партија Граѓаните за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) освоила околу 32%, надминувајќи ја социјалистичката партија (БСП),

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Израел пресретна сириска ракета од советскиот период на ПВО С-200

Вести

Израел пресретна сириска ракета од советскиот период на ПВО С-200

  Изданието Defense News изнесе детали како израелскиот комплекс за против ракетна одбрана Arrow-2 на 17 март пресретна сириската ракета “земја-воздух” од ракетен систем С-200ВЕ.   Тогаш во суштина се одржало бојното крштевање на израелскиот комплекс. Познато е дека една негова батарија е сместена во авио базата Еин-Шемер во реонот

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Фленсбург блиску до пресметка со Вардар, Кјелце декласиран во Монпелје

Популарно

Фленсбург блиску до пресметка со Вардар, Кјелце декласиран во Монпелје

Ракометарите на Фленсбург се блиску до четвртфинален натпревар со Вардар во Лигата на шампионите, откако во неделата, во Белорусија го победија Мешков Брест 26:25. Актуелниот европски првак Кјелце доживеаа убедлив пораз во Монпелје 33:28. Ракометарите на Фленсбург победија во Белорусија иако имаа лош почеток и финиш на натпреварот. Мешков во

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Европа

Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

  Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел ги освои регионалните избори организирани во провинцијата Сар,  објави во неделата “Франс прес “.   На изборите во провинцијата Сар, кои се одржуваат шест месеци пред општите избори, демохристијаните на Меркел победија со 40%, додека социјалдемократите добија 30%, покажуваат прелиминарните резултати, пренесува германскиот

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
КК Будуќност го отпушти Маркус Вилијамс

Меѓународен

КК Будуќност го отпушти Маркус Вилијамс

Два дена пред вториот полуфинален натпревар во АБА лигата помеѓу Будуќност и Црвена звезда, црногорскиот шампион реши да го отпушти Американецот Маркус Вилијамс. „Маркус Вилијамс повеќе не е во тимот. Одлуката ја донесовме сите заедно. Со своето однесување на теренот, лошиот однос на тренинзите, Маркус не покажа доволна потчит кон

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Заев: Иванов направи државен удар – постои предизборно ветување на албанските партии како декларација

Политика

Заев: Иванов направи државен удар – постои предизборно ветување на албанските партии како декларација

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во неделното интервјуто на Канал 5 , посочи дека претседателот Иванов направил државен удар, наместо да има мирен трансфер на власта. „Нема платформи или декларации„, рече Заев,„ само програма на новата Влада„. „Постои ветување кон албанските партии преточено во декларација за појдовни точки за

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017
Нов крвав напад со автомобил во Лондон

Европа

Нов крвав напад со автомобил во Лондон

  Две момчиња и едно девојче се во болница, откако беа удрeни со автомобил додека се наоѓале на тротоарот на Есекс Роуд во Лондон, Настанот се случи во саботата вечерта. Приведени се четири лица, кои се на возраст меѓу 17 и 19 години. Во нив се откриени два ножа, пишуваат

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *