МАКФАКС

Сите Вести

Македонија поднесе акредитации за управување со ИПА фондовите

Економија

Македонија поднесе акредитации за управување со ИПА фондовите

Ако ревизијата на ЕК даде позитивна, јавната администрација самостојно ќе управува со 16 милиони евра,  кои се наменети за поттикнување на вработеноста, јакнење на капацитетите на Агенцијата за вработување, модернизирање на образованието… Министерството за финансии официјално го поднесе акредитацискиот пакет  за децентрализирано управување со фондовите од четвртата ИПА компонента (Развој

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Млади македонски уметници гостуваат во Приштина

Општо

Млади македонски уметници гостуваат во Приштина

Осмото Биенале на македонски млади уметници гостува во Арт галеријата во Приштина. Изложбата ќе биде отворена од 26 март до 12 април 2009 г. На барање на Уметничката галерија во Косово на 26.03 (четврток) ќе биде отворена изложбата Идентитети која неодамна беше претставена во рамките на осмото Биенале на млади

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Поставен камен темелник за нов административен објект

Политика

Поставен камен темелник за нов административен објект

Уставниот суд, Државниот архив и Археолошкиот музеј на Македонија, за две години и четири месеци ќе бидат сместени во нов објект. Камен-темелникот на новиот административен објект во кој ќе се наоѓаат Уставниот суд, Државниот архив и Археолошкиот музеј денеска беше поставен на десната страна на кејот на Вардар, во близина

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Илија Димовски прогласи историска победа за ВМРО-ДПМНЕ

Политика

Илија Димовски прогласи историска победа за ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ вчера извојува убедлива победа и во поглед на претседателските и во поглед на локалните избори, смета директорот на центарот за комуникации на владејачката партија Илија Димовски. Димовски ја потврди бројката од 25 освоени градоначалнички места уште во првиот круг од локалните избори и додаде дека тоа е најголема бројка

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Во напад врз сунити во Багдад убиени 9 лица

Свет

Во напад врз сунити во Багдад убиени 9 лица

Девет луѓе се убиени а 23 се ранети во експлозија на бомба на меѓуградска автобуска станица во западниот дел од Багдад Нападот се случил во багдатскиот кварт Абу Граиб, исклучиво населен со сунити. Болнички извори од Абу Граиб потврдиле дека биле донесени вкупно девет тела.Ова е втор напад во овој

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Гласовите што не се за Иванов, гласови на СДСМ?

Политика

Гласовите што не се за Иванов, гласови на СДСМ?

СДСМ смета дека политиката на Владата доживеа пораз на вчерашните локални и претседателски избори. За вториот круг, планираат да ги реорганизираат гласовите во еден блок, наспроти антинато позицијата на Иванов Тоа го потврдуваат со вкупниот број гласови на опозициските претседателски кандидати, кој е далеку поголем од гласовите што ги освои

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Дали е Македонија во Африка?

Политика

Дали е Македонија во Африка?

Со внатрешно раселени лица, на почетокот на 21 век, не се влегува во цивилизираното друштво, туку во клубот на некои земји во Африка, како Судан или Хотел Руанда… И на овие избори, како и на сите преходни од 2001. наваму, во сабота, пред гласачкиот ден, раселените македонски граѓани од таа

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Хотелот „Хилтон“ во Амстердам со изложба на историскиот кревет на Ленон и Оно

Општо

Хотелот „Хилтон“ во Амстердам со изложба на историскиот кревет на Ленон и Оно

Од 21 до 29 март во хотелот „Хилтон“ во Амстердам ќе биде одржана комеморација посветена на легендарниот „Кревет за мир“ со триделна изложба на фотографии наречена „Од Холандија со мир“ Славниот член на „Битлси“ Џон Ленон и неговата сопруга Јоко Оно отседнале во „Хилтон“ за време на нивниот меден месец

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Мнозинството Албанци се за членство во НАТО

Регион

Мнозинството Албанци се за членство во НАТО

Огромно мнозинство од Албанците, дури 96 отсто, го подржуваат зачленувањето на Албанија во НАТО“, изјавил албанскиот премиер Сали Бериша во интервју за германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“. Според Бериша, процентот на поддржувачите на НАТО во Албанија е поголем од која било друга членка на Алијансата.„Албанија во моментов својата поддршка на

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Фени И. и Ф. Работнички веќе тренираат во Самоков

Спорт

Фени И. и Ф. Работнички веќе тренираат во Самоков

Денеска во Самоков, Бугарија, пристигнаа сите четири тима кои утре и задутре ќе се борат за првата титула Балкански клупски шампион во кошарка. Фајнал Фор турнирот од БИБЛ лигата ќе биде исполнет и со двата македонски преставници, Фершпед Работнички и Фени Индустри кои утре ќе ги одмерат силите во полуфиналето.

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Тадиќ: ОН и ЕУЛЕКС да го исполнат својот мандат

Регион

Тадиќ: ОН и ЕУЛЕКС да го исполнат својот мандат

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска ги повика мисиите на Обединетите нации и на Европската унија во целост да го исполнат својот мандат во Косово Тадиќ ги повикал државите-членки на ОН, кои досега не ја признале независноста да останат воздржани се додека Меѓународниот суд на правдата не го изнесе мислењето

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Вкупно 25 градоначалнички места за ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг

Политика

Вкупно 25 градоначалнички места за ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг

Во вкупно 46 општини, ВМРО-ДПМНЕ оствари победа или е во водство во поглед на изборите за градоначалник Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека на 25 места уште во првиот круг неговата партија ги освои градоначалничките функции, во 21 се во водство пред опозиционата СДСМ. „Изборите поминаа во фер и демократска

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
ОБСЕ не’ пофали за изборниот ден, не искара за списоците

Политика

ОБСЕ не’ пофали за изборниот ден, не искара за списоците

Првиот круг од претседателските и локалните избори во Република Македонија ги исполни повеќето од заложбите на ОБСЕ, Советот на Европа и други меѓународни стандарди за демократски избори, е прелиминарната оценка на набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР „Првиот изборен круг и покрај некои прашања кои оставаат простор за загриженост претставуваат значаен чекор

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Гомес му се заблагодари на Реднап

Спорт

Гомес му се заблагодари на Реднап

Хеурелио Гомес му се заблагодари на менаџерот Хари Реднап што застанал зад него по преселбата на Вајт Харт Лејн Поранешниот голман на ПСВ имаше неколку инзворедни одбрани на дуелот со Челзи, и покажа зошто важи за еден од подобрите голмани во светот. Гомес разбира дека ги импресионирал фанвоите на Спарс

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Иванов против Фрчкоски, Трајановски против Петковски

Политика

Иванов против Фрчкоски, Трајановски против Петковски

Ѓорге Иванов, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, и Љубомир Данаилов Фрчкоски, кандидатот на СДСМ и на НСДП, се двајцата кандидати за претседател кои влегуваат во вториот круг За Ѓорге Иванов, во првиот круг гласале 343.374 гласачи, или 35,06 отсто, соопшти Државната изборна комисија, а по него е Љубомир Данаилов Фрчкоски

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Донација за средното уметничко училиште во Скопје

Општо

Донација за средното уметничко училиште во Скопје

Во среда, 25 март, во просториите на Државното средно училиште за применета уметност „Лазар Личеновски“ во Скопје, ќе му биде дониран сликарски материјал во вредност од 300 илјади денари Средствата за оваа донација беа обезбедени на хуманитарниот настан што го организираше „Касвер – Ц“ во партнерство со Националната галерија на

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
„Гран-при“ наградата на „Мал битолски Монмартр“ патува за Хонг Конг

Општо

„Гран-при“ наградата на „Мал битолски Монмартр“ патува за Хонг Конг

Годинешен добитник на највисокото принание, наградата „Гран-при“ што ја доделува детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ за учество на меѓународната ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ се членовите на студиото „Simply Art“ од Хонг Конг, Кина „На годинешниот конкурс учествуваа 385 училишта, со вкупно 14 350 творби од триесет земји

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
ВМРО-ДПМНЕ со 23, СДСМ со 4 градоначалници од првиот круг

Политика

ВМРО-ДПМНЕ со 23, СДСМ со 4 градоначалници од првиот круг

Ривалството меѓу двете најголеми македонски партии, покрај на претседателските избори, беше жестоко и на локално ниво, каде што енергијата беше насочена на преземањето на традиционалните партиски бастиони. Уверлива победа на ВМРО-ДПМНЕ и најголем пораз досега на СДСМ! Според неофицијалните резултати, ВМРО-ДПМНЕ победи во првиот круг на локалните избори дури во

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Нов американски план за спас на банкарскиот сектор

Економија

Нов американски план за спас на банкарскиот сектор

Американскиот министер за финансии, Тимоти Гaјтнер, го бранеше планот за вклучување на приватниот сектор во справувањето со финансиската криза Владата не сака да го преземе целиот ризик, изјави Гајтнер за весникот Волстрит журнал“ Министерот планира денеска да го претстави новиот план, со кој банките треба да се ослободат од гнилите

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Косово на дневен ред во ОН

Регион

Косово на дневен ред во ОН

Сосем е неизвесно колку ќе трае оваа специјална сеница на Советот за безбедност на ОН и со каков епилог ќе заврши Советот за безбедност на ОН денес претпладне, по њујоршко време, ќе ја разгледува состојбата на Косово. Ставовите на Србија на таа седница ќе ги застапува претседателот на Борис Тадиќ.Главни

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Драган Јаковлевски потпиша за Македонија ЃП

Спорт

Драган Јаковлевски потпиша за Македонија ЃП

Екс фудбалерот на Цементарница и Работнички, Драган Јаковлевски, потпиша двегодишен договор со екипата на Македонија Ѓорче Петров. 23-годишниот фудбалер по потпишување на договорот, според правилата на ФФМ, за својот нов клуб ќе има право за настап во последните три кола од тековната сезона во Првата фудбалска  лига на Македонија.”Задоволен сум

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Капело го објави списокот на „Гордиот Албион“

Спорт

Капело го објави списокот на „Гордиот Албион“

Селекторот на англиската фудбалска репрезентација, Фабио Капело, го објави списокот на играчи за следните два натпревара, едниот пријателски и едниот квалификациски за СП 2010 година Англија ќе одигра пријателски натпревар против Шкотска на 28 март на “Вембли”, додека на истиот стадион на 1 април ќе ја пречека Украина во двобој

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
СДСМ се враќа на голема врата?

Политика

СДСМ се враќа на голема врата?

СДСМ води во Охрид, Ресен, Велес, Демир Хисар, Крушево, Росоман, Ново Село и Карбинци, а уште во првиот круг победи во Струмица, Куманово, Вранештица и Дебарца Портпаролот на СДСМ, Емилијан Станковиќ, на последниот прес, вечерва, објави дека СДСМ во Охрид води со 11.134 гласови, наспроти 10.323 гласови за ВМРО-ДПМНЕ. ПОбедата

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Груевски: Изборна победа што трасира европски пат

Политика

Груевски: Изборна победа што трасира европски пат

Граѓаните денеска гласаа и го трасираа патот кон европските интеграции. Вака премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ја објави изборната победа на вчерашните локални и претседателски избори „Во својство на премиер сакам да кажам дека на овие претседателски и локални избори победија граѓаните на Република Македонија и Република Македонија.

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009
Иванов: Победив, но победи и Македонија, европска Македонија

Политика

Иванов: Победив, но победи и Македонија, европска Македонија

Најголем победник е Македонија, ова е чекор напред кон европска Македонија, изјави претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, по обработката на податоците според кои тој води Во вториот круг со него, според Иванов, ќе оди и кандидатот на опозицијата Љубомир Фрчкоски.„Ова е значаен чекор со кој покажавме дека и ние

Прочитајте го целиот напис
23.03.2009

Макфакс е-билтен

Email *