Контакт

Спорт

Кејн во аут шест недели, неизвесен и за Мундијалот?

Најдобриот стрелец во Премиер лигата, Хери Кејн ги има повредено лигаментите на скочниот зглоб третпат во последните 18 месеци, по што го очекува пауза од шест недели, а неизвесно е дали ќе биде подготвен за Светското првенство во Русија.
Асот на Тотен…

Објавено пред


Најдобриот стрелец во Премиер лигата, Хери Кејн ги има повредено лигаментите на скочниот зглоб третпат во последните 18 месеци, по што го очекува пауза од шест недели, а неизвесно е дали ќе биде подготвен за Светското првенство во Русија.

Асот на Тотенхем се повреди во мечот против Бурнемаут во неделата и клубот верува дека повредата е посериозна и наликува на таа од септември 2016, кога пропушти седум недели, јавува британскиот „Дејли мирор“.

Со оваа прогноза тој ќе биде во аут до крајот на април, и ќе има малку време да се врати во форма пред Светското првенство во Русија. Покрај настапите за Тотенхем, тој ќе ги пропушти подготвителните дуели со Холандија и Италија.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Спорт

„Челичниот“ Дел Потро го стопираше Федерер

Роџер Федерер не успеа да ја одбрани титулата од Индијан Велс и да стигне до својот 98. трофеј во кариерата, откако „налета“ на упорниот Аргентинец Хуан Мартин дел Потро, кој го совлада во драматичен меч со 6:4/6:7(8)/7:6(2).
Дел Потро лесно го освои п…

Објавено пред

Роџер Федерер не успеа да ја одбрани титулата од Индијан Велс и да стигне до својот 98. трофеј во кариерата, откако „налета“ на упорниот Аргентинец Хуан Мартин дел Потро, кој го совлада во драматичен меч со 6:4/6:7(8)/7:6(2).

Дел Потро лесно го освои првиот сет со еден брејк, по што во вториот сет имаше една меч-топка, но Швајцарецот се врати во тај-брејкот за да примора трет сет со 10:8. Тај-брејкот беше доста нервозен и двајцата тенисери имаа проблеми со судиските одлуки.

Во третиот сет, се играше поен-за-поен до 4:4, кога Федерер го направи клучниот брејк за да поведе со 5:4 и да добие шанса да сервира за победа.  Тој пропушти меч-топка, и Аргентинецот успеа да израмни на 5:5, по што беше јасно дека ќе се игра тај-брејк. Во одлучувачките моменти, Дел Потро направи предност од 5:0, која на крајот ја задржа и ги доби тај-брејкот со 7:2.

За Дел Потро ова е седма победа во 25 дуели со Швајцарецот, но затоа во финалињата тој има 4-2 скор против Швајцарецот, вклучувајќи ги победите на САД опен во 2009 година и победите над Федерер на неговиот домашен турнир Свис Индорс во Базел во 2012 и 2013 година. Со победата, Дел Потро дефинитивно покажа дека на него мора да се смета оваа сезона, посебно на големите турнири.

За Федерер пак, со ова се стави крај на неговиот најдобар почеток на една година, по низата од 17 победи едноподруго. Шанса за нов трофеј ќе има веднаш, кога ќе ја брани титулата од Мајами опен, каде што мора да направи добар резултат за да го одбрани и првото место на АТП листата.

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Депај „украде“ победа за Лион во 90. минута (видео)

Лутото француско дерби меѓу Марсеј и Лион изобилуваше со пресврти, голови, инциденти, за на крај Лион да стигне до победа со гол во 90. минута од страна на Мемфис Депај, поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед.
Домаќините поведоа на дербито на „Вело…

Објавено пред

Лутото француско дерби меѓу Марсеј и Лион изобилуваше со пресврти, голови, инциденти, за на крај Лион да стигне до победа со гол во 90. минута од страна на Мемфис Депај, поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед.

Домаќините поведоа на дербито на „Велодром“, преку Роландо во 31. минута, но само 11 минути подоцна Адил Рами си постигна автогол за на полувреме да се отиде со 1:1.

Само што почна второто полувреме, во 52. минута, гостите дојдоа во водство со одличниот гол на 19-годишниот Хусем Оуар, но Костас Митроглу во 84. минута се понадева дека обезбеди барем реми за Марсеј, пред Депај во финишот од натпреварот со глава да го измами голманот Манданда.

Марсеј останува трет во Лига 1 со 59 поени, но Лион на четвртото место сега има само два поени помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Албиол донесе три поени и надеж за Наполи (видео)

Раул Албиол со гол со глава по корнер донесе тешка 1:0 победа на Наполи над Џенова за да ги задржи надежите на „партонепеи“ за скудето, доближувајќи се на два поени до првопласираниот Јувентус, кој беше сопрен на 0:0 во Ферара од СПАЛ.
Македонскиот реп…

Објавено пред

Раул Албиол со гол со глава по корнер донесе тешка 1:0 победа на Наполи над Џенова за да ги задржи надежите на „партонепеи“ за скудето, доближувајќи се на два поени до првопласираниот Јувентус, кој беше сопрен на 0:0 во Ферара од СПАЛ.

Македонскиот репрезентативец Горан Пандев одигра 67 минути за „Грифоне“, но не успеа да се запише во листата на стрелците, пред Албиол во 72. минута да го „скрши“ отпорот на гостите.  Џенова останува на 13. место во Серија А со 30 поени, шест поени над опасната зона.

Лацио пак, не успеа да освои три поени против Болоња одигрувајќи само 1:1 на „Олимпико“. Домаќините беа шокирани уште во третата минута преку Симоне Верди, но веќе во 16. минута, Лукас Леива израмни на 1:1. До крајот на мечот, Лацио не успеа да го „скрши“ отпорот на упорниот противник.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести11 час

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие