Контакт

Спорт

Мурињо му порача на Реал: Де Хеа не е на продажба

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му порача на својот поранешен клуб Реал Мадрид да „размислуваат за друг играч“ и да не се обидуваат да го донесат Давид де Хеа во Мадрид и покрај тоа што во август 2015 година, тој беше на чекор до „кралскио…

Објавено пред


Менаџерот на Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо, му порача на својот поранешен клуб Реал Мадрид да „размислуват за друг играч“ и да не се обидува да го донесе Давид де Хеа во Мадрид и покрај тоа што во август 2015 година тој беше на чекор до „кралскиот клуб“.

Реал постојано покажува интерес за шпанскиот голман, но откако пропадна неговиот трансфер во 2015, тој потпиша нов договор со „ѓаволите“ за да остане до летото 2019 година, со опција за продолжување за уште една година.

„Според мене, Давид останува во Манчестер. Не ги знам намерите на Реал Мадрид, но да бев на нивно место, би размислил за друг играч“, вели Мурињо за шпанскиот ТВ канал „Ла секста“.

Мурињо беше тренер на Реал од 2010 до 2013 година.

Фото: ЕПА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Спорт

ЦИЕС: Кејн вреди повеќе од Меси, Роналдо го нема во Топ 50

Меѓународниот центар за спортски студии (ЦИЕС) објави листа од 50 фубалери чии потенцијални трансфери на клубовите би можеле да им донесат најмногу пари. Единствен и основен критериум е разликата помеѓу сумата за која играчот дошол во клубот и сумата з…

Објавено пред

Меѓународниот центар за спортски студии (ЦИЕС) објави листа од 50 фубалери чии потенцијални трансфери на клубовите би можеле да им донесат најмногу пари. Единствен и основен критериум е разликата помеѓу сумата за која играчот дошол во клубот и сумата за која би можел да замине.

Истражувањето на ЦИЕС во прв план ги става играчите кои се продукт на клупските школи, поради тоа високо на листата котираат Хари Кејн, Лионел меси, Маркус Рашфорд, Лоренцо Инсиње, Саул Нигес, Коке…

На првото место на оваа листа не се ниту Лионел Меси, ниту пак Кристијано Роналдо (Португалецот го нема на ова алиста), туку е Хари Кејн.

Најдобриот стрелец на Тотенхем, токму со овој клуб го потпишал првиот професионален договор во кариерата, а неговата вредност сега се проценува на 198 милиони евра.

На второто место е Меси, продукт на школата на Барселона (197 милиони евра), а трет е уште еден играч на Тотенхем, Бамиделе Али.

Партнерот на Кејн во нападот, во Тотенхем пристигнал за 7 милиони евра, а неговата вредност сега се проценува на 171 милиони евра.

Следува Антоан Гризман од Атлетико Мадрид, за кого клубот на Реал Сосиедад му плати 30 милиони евра, а сега вреди 158 милиони евра.

Првите петмина ги комплетира Паоло Дибала за кого Јувентус плати 40 милиони евра, а сега вреди 155 милиони евра.

Комплетната листа може да ја погледнете на сликата подолу, а регионот го преставуваат Иван Ракитиќ од Брселона и Сергеј Милинковиќ-Савиќ од Лацио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сари ќе го продолжи договорот

Тренерот на Наполи Маурицио Сари, во наредните 48 часа ќе го продолжи договорот со клубот од градот под Везув.
Итлијанските медиуми објавија дека Сари ќе го продолжи договорот откако од САД во клубот ќе се врати претседателот Аурелио Де Лаурентис.
Сари…

Објавено пред

Тренерот на Наполи, Маурицио Сари, во наредните 48 часа ќе го продолжи договорот со клубот од градот под Везув.

Италијанските медиуми објавија дека Сари ќе го продолжи договорот откако од САД во клубот ќе се врати претседателот Аурелио де Лаурентис.

Сари последните неколку месеци се поврзуваше со неколку екипи, а се шпекулираше дека кариерата ќе ја продолжи во некој од англиските премиерлигаши.

Маурицио Сари (59) од 2015 година е тренер на Наполи, претходно три сезони го тренираше Емполи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Проблеми за ГСВ, се повреди и Дрејмон Грин

Актуелниот шампион во НБА лигата, Голден Стејт Вориорс, изминатиот месец на „Ол-стар“ натпреварот имаше четворица кошаркари, најмногу од сите тимови во лигата, меѓутоа по натпреварот со Сан Антонио, сите тие се на листата на повредени играчи.
Вориорс с…

Објавено пред

Актуелниот шампион во НБА-лигата, Голден Стејт Вориорс, изминатиот месец на ол-стар натпреварот имаше четворица кошаркари, најмногу од сите тимови во лигата, меѓутоа по натпреварот со Сан Антонио, сите тие се на листата на повредени играчи.

Вориорси се поразени од Сан Антонио (89:75). Натпреварот го почнаа без Кари, Томпсон и Дурент, а во втората четвртина останаа и без чевртиот ол-стар играч, Дрејмонд Грин.

Еден од најдобрите дефанзивци во лигата се пожалил на повреда на препоните и потоа не се врати на теренот. Голден Стејт не објави колкава пауза го очекува Грин.

Од претходно во тимот ги нема Кари, Томсон и Дурент, но сигурно е дека тие ќе бидат во тимот кога ќе почне плеј-офот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие