Контакт

Спорт

Ѕампарини ќе ја тужи италијанската федерација поради Несторовски и Трајковски?

Пријателските меѓународни натпревари во март повторно ги „распалија“ страстите на Сицилија, од каде што претседателот на Палермо, Маурицио Ѕампарини изјави дека ќе ја тужи федерацијата доколку не се вратат во Серија А.
Палермо се обиде да не ги пушти И…

Објавено пред


Пријателските меѓународни натпревари во март повторно ги „распалија“ страстите на Сицилија, од каде што претседателот на Палермо, Маурицио Ѕампарини, изјави дека ќе ја тужи федерацијата доколку не се вратат во Серија А.

Палермо се обиде да не ги пушти Илија Несторовски и Александар Трајковски на повикот на селекторот Игор Ангеловски, но двајцата репрезентативци се потребни за воигрување пред настапот во Лигата на нациите. Ѕампарини не го прими ова најдобро.

„Ако не влеземе во Серија ќе барам отштета од италијанската федерација. Веќе побаравме од нашите адвокати да работат, некои работи не можат да застанат тука. Не е можно тим кој се бори за опстанок да ги дава своите играчи за пријателски мечеви. Тоа е против вредноста на спортот. Ако ми земат половина тим за пријателски мечеви што да правиме. Нашата федерација не реагира, а тимовите како Емполи, Фрозиноне и Парма се пресреќни поради тоа“, вели Ѕампарини во интервју за „Џорнале ди Сицилија“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Спорт

Сензација во Мајами, Кокинакис го елиминира и детронизира Федерер

Австралиецот Танаси Кокинакис го победи Роџер Федерер 3:6, 6:3, 7:6, во второто коло на мастерсот во Мајами. Федерер од понеделник нема да биде број 1 на АТП листата. На челната позиција, иако не игра веќе два месеци, од понеделник ќе се врати Рафаел Н…

Објавено пред

Австралиецот Танаси Кокинакис го победи Роџер Федерер 3:6, 6:3, 7:6, во второто коло на мастерсот во Мајами. Федерер од понеделник нема да биде број 1 на АТП листата. На челната позиција, иако не игра веќе два месеци, од понеделник ќе се врати Рафаел Надал.

Кокинакис, 175. на АТП листата, низ квалификациите стигна до главниот турнир, а во второто коло ја оствари најголемата победа во кариерата.

Младиот Австралиец на светскиот број 1 му пружи одличен отпор, а во тај-брејкот на решавачкиот сет покажа исклучителна смиреност и на крајот заслужено победи.

Федерер, со еден брејк, го доби првиот сет за 35 минути. Швајцарецот му го одзеде сервисот на противникот во четвртиот гем, а потоа рутински го освои сетот.

Австралиецот со грчко потекло, во вториот сет заигра многу подобро, на самиот почеток спаси брејк топка, а потоа успеа да му возврати на фаворитот на идентичен начин. Брејк во четвртиот сет за предност 3:1 и потоа со сигурна игра израмни на 1:1.

Швајцарецот во третиот сет никако не можеше да ја пробие дефанзивата на Кокинакис. Најдобрата шанса за брејк ја имаше во 11.гем, кога испушти 0:30.

Во тај-брејкот Кокинакис покажа високо ниво на концентрација и со три врзани поени го нокаутира големиот противник.

Кокинакис во наредната рунда ќе игра против ветеранот Фернандо Вердаско.

Прикажи повеќе...

Спорт

У-17: Македонија поразена од Полска (Видео)

Репрезентација на Македонија, фудбалери до 17 години, го забележа и вториот пораз на квалификацискиот турнир во Полска, за пласман на Европското првенство во Англија. По поразот од 3:0 во дуеот со Република Ирска, У-17 репрезентацијата со истиот резултат е поразена и од Полска, во второто коло.

Полска до победата над Македонија стигна со головите на Зук во 30., Бида во 67. и Рихер во 72.минута од натпреварот.

Во вториот натпревар од групата Република Ирска ја победи Грузија со 2:0.

Во пресрет на последното коло Ирска води со 6 бода, Полска е втора со 4, Грузија има еден бод, а Македонија ниту еден.

Македонија во последното коло, на 27.март, ќе игра против Грузија.

POLSKA-MAKEDONIJA U-17 1 POL 1-0

Posted by Percuk Fikus Vladimir on Samstag, 24. März 2018

Објавено пред

Репрезентација на Македонија, фудбалери до 17 години, го забележа и вториот пораз на квалификацискиот турнир во Полска, за пласман на Европското првенство во Англија. По поразот од 3:0 во дуеот со Република Ирска, У-17 репрезентацијата со истиот резултат е поразена и од Полска, во второто коло.

Полска до победата над Македонија стигна со головите на Зук во 30., Бида во 67. и Рихер во 72.минута од натпреварот.

Во вториот натпревар од групата Република Ирска ја победи Грузија со 2:0.

Во пресрет на последното коло Ирска води со 6 бода, Полска е втора со 4, Грузија има еден бод, а Македонија ниту еден.

Македонија во последното коло, на 27.март, ќе игра против Грузија.

POLSKA-MAKEDONIJA U-17 1 POL 1-0

Posted by Percuk Fikus Vladimir on Samstag, 24. März 2018

Прикажи повеќе...

Спорт

Втор пораз за У-19 репрезентацијата во елитните квалификации

Фудбалската репрезентација на Македонија, играчи до 19 години, доживеа пораз од Унгарија 3:4 (2:2), во второто коло од елитните квалификации за пласман на Европското првенство. Со овој пораз македонските надежи останаа без шанси да се борат за првото м…

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија, играчи до 19 години, доживеа пораз од Унгарија 3:4 (2:2), во второто коло од елитните квалификации за пласман на Европското првенство. Со овој пораз македонските надежи останаа без шанси да се борат за првото место, единственото што носи пласман на континеталниот шампионат.

Лошиот почеток и раниот гол на Унгарците, а потоа и нереализираниот пенал од страна на Атанасов, ги однесе во пораз избраниците на Вујадин Станојковиќ, иако по водството на Унгарија успеаја да направат пресврт.

Мочи по само четири минути игра го совлада Стевковски, а Македонија израмни осум минути подоцна преку Колевски. Ново водство на Унгарија и донесе Шон во 36.минута, а за егал на полувремето се погрижи Митровски кој постигна гол во втората минута од судиското надополнување на времето.

Голема шанса целосен пресврт не успеа да реалзизира Атанасов во 58.минута. Играчот од средниот ред не успеа да реализира пенал. Сепак македонските надежи пресвртот го комплетираа во 64.минута кога Колевски го постигна својот втор гол.

Радоста на избраниците на Станојковиќ страеше три минути кога Луштик од пенал израмни на 3:3. Конечните 3:4 ги постави Беварди во 82.минута.

Во вториот натпревар од ова второто коло, Англија ја совлада Латвија со 3:0.

По две кола Англија води со 6 бода, по 3 бода имаат Унгарија и Латвија, а Македонија е без освоен бод.

Во последното коло, на 27.март, Македонија ќе игра против Англија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 часа

(Видео) Тодев: МВР нема доволно униформи за полицијата

Во наредниот период очекуваме нови 600 приправници кои треба да потпишат професионален договор, а униформи за нив нема. Не смееме...

Македонија17 часа

(Видео) Санев: Јанкулоска бесправно ме деградираше со цел да ја унапреди сопругата на Горан Грујевски

Поранешниот началник на Одделението за меѓународна соработка во Секторот за Европска унија при МВР, Антонио Санев во 2012 година од...

Економија17 часа

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ, чиишто исплати започнаа минатата недела. ГСОЛ досега инвестирал над 60 милиони...

Топ20 часа

Тешка сообраќајка кај Стајковци, возачот починал на лице место

Дваесет и двегодишен маж починал во тешка сообраќајна несреќа кај клучката Стајковци. Управувајќи го своето возило од марката „фолксваген голф“...

Македонија20 часа

Заев: Ниту едно искушение нема да нѐ оттргне од европските вредности

Ниту едно искушение или предизвик не може да нѐ оттргне од европските вредности, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев во...

Македонија22 часа

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија2 дена

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија2 дена

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија2 дена

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија3 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија3 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија3 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија3 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија3 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Досие