Контакт

Европа

Бундестагот го потврди четвртиот мандат на Ангела Меркел

Објавено пред


Пратениците на Бундестагот го потврдија четвртиот мандат на канцеларката Ангела Меркел со 364 гласа „за“ и 315 „против“. Девет биле воздржани. Со тоа е ставен крај на процесот за избор на новата влада, кој траеше речиси шест месеци.

Коалицијата на Меркел има 399 места во парламентот. Истата коалиција беше на власт и во изминатите четири години, но формирањето нова коалиција беше тешка задача за Меркел.

Гласањето во Бундестагот следуваше 171 ден по изборите во септември.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Европа

Норвешка министерка поднесе оставка поради објава на „Фејсбук“

Објавено пред

Од

Норвешката министерка за правда, Силви Листауг, поднесe оставка поради своја објава на „Фејсбук“ дека опозициската Лабуристичка партија е повеќе заинтересирана за заштита на правата на терористите отколку за норвешкиот народ, пренесуваат норвешките медиуми.

Тоа е многу чувствителна тема за лабуристите бидејќи тие сè уште не се соземале од нападот на ултрадесничарот Андерс Брејвик во 2011 година, кој пукаше во подмладокот на Лабуристичката партија во летен камп на островот Утоја, убивајќи 69 луѓе.

Листуаг, откако предизвикала лутина со објавата на „Фејсбук“, ја избришала спорната изјава и се извинила. Опозициските партии истакнале дека министерката не била искрена и дека треба да поднесе оставка.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон го скрши ледот во Европа и му ја честита победата на Путин

Објавено пред

Од

Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор му го честиташе реизборот на рускиот претседател Владимир Путин, посакувајќи му успех во политичката, демократската, економската и општествената модернизација на Русија. Макрон е прв значаен западен лидер кој му ја честиташе победата на Путин на претседатселските избори во Русија кои се одржаа вчера.

Во соопштението на Елисејската палата се посочува дека Макрон при разговорот ја потврдил својата посветеност кон конструктивен дијалог меѓу Русија, Франција и Европа. Тој е убеден дека соработка меѓу ЕУ и Москва е од суштинско значење за европскиот континент и за двете страни. Двајцата претседатели разговарале и за случувањата во Сирија, борбата против употребата на хемиско оружје и за труењето на поранешниот руски разузнавач Сергеј Скрипал во Велика Британија. Путин на вчерашните претседателски избори победи со освоени 76,7 отсто од гласовите. 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон: Руските негирања за труењето на Скрипал се повеќе од апсурдни

Објавено пред

Од

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека негирањето на Русија за учество во труењето на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија се повеќе од апсурдни.

Џонсон, кој ги информира своите колеги од 27-те земји членки на Европската Унија за последните случувања во врска со случајот, денеска во Брисел ја доби поддршката од Унијата, но дипломатите сепак изјавија дека моментот за наметнување нови санкции против Русија не е дојден.

„Негирањата на Русија се повеќе од апсурдни“, изјави Џонсон при пристигнувањето на средбата со министрите за надворешни работи на Унијата.

„Ова е класична руска стратегија. Веќе не можат да измамат никој“, увери британскиот дипломат и додаде дека речиси и нема земја во ЕУ која не била погодена од штетното и деструктивно однесување на Русија во последните години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие