Контакт

Европа

Викиликс: ЦИА ги шпионирала претседателските избори во Франција

Објавено пред


 

ЦИА добила налог да собира информации пред претседателските избори во Франција во 2012 година, открива Викиликс и објави три доверливи налози за шпионирање.

Шпипнирањето треало седум месеци, пренесува RT.

Документите покажуваат дека сите главни политички партии имале инфилтрирани шпиони на агенцијата ЦИА (“HUMINT”), како и дека прислушкувале со помош на електронски уреди (“SIGINT”).

ЦИА проценила дека во партијата на Николас Саркози не биле сигурни во неговиот реизбор.

Ккао што се наведува, ЦИА барала и податоци за финансирање на кандидатите, нивни ставови за францускта економија и грчката должничка криза./крај/мф/вс

Европа

Издадени налози за апсење на Пучдемон и на неговите министри

Објавено пред

Од

Уставниот суд на Шпанија издаде меѓународни налози за апсење на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, и пет министри од неговата влада. Тие денес беа обвинети за побуна.

Налози за апсење се издадени за уште четири членови на кабинетот на Пучдемон и за Марта Ровира, официјален претставник на партијата ЕРЦ, која не одговорала на поканите на судот, објавија светските агенции додавајќи дека таа во писмо напишала дека ја напушта Шпанија за да живее во егзил.

Според шпанските медиуми, Ровира веќе пристигнала во Швајцарија.

Taa е обвинета само за побуна поради обидот да ја оддели Каталонија од Шпанија, а другите петмина каталонски политичари се обвинети и за злоупотреба на јавни средства.

Минатата година Шпанија од белгиските власти бараше екстрадиција на Пучдемон, меѓутоа барањето беше повлечено поради загриженост дека Белгија може да ги ограничи точките по кои Пучдемон може да биде обвинет.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц: Австрија нема да протера руски дипломати

Објавено пред

Од

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека неговата земја нема да протерува руски дипломати. Според него, важно е каналите за комуникација постојано да бидат отворени.

Неколку европски земји денеска објавија дека би можеле да ги следат постапките на Британија и да протераат руски дипломати поради случајот со труењето на Сергеј Скрипал, поранешен руски двоен агент во Англија.

„Ние ваквата одлука ја донесовме затоа што сметаме дека е важно да се одржуваат каналите за дијалог“, им рече Курц на новинарите во Брисел по самитот на ЕУ.

Курц рече дека Австрија има традиционално добри контакти со Русија и дека неговата влада ќе го искористи тоа за да побара Москва да помогне во разјаснување на нападот со нервниот агенс.

„Ја почитуваме одлуката на европските држави што сакаат да преземат подрастични мерки, но има и земји што одлучија да постапат како нас“, рече Курц.

Прикажи повеќе...

Европа

Убиен напаѓачот кој држеше заложници во супермаркет во Франција

Објавено пред

Од

Француската полиција го убила напаѓачот кој држеше заложници во супермаркет во јужниот дел на Франција тврдејќи дека припаѓа на Исламска држава. Според информациите од француските медиуми, напаѓачот убил најмалку две лица, а ранил најмалку три.

Градоначалникот на градот Треб претходно рече дека сите заложници се ослободени и дека напаѓачот се наоѓа во супермаркетот со еден полицаец.

Премиерот Едуард Филип рече дека инцидентот во Треб е терористички акт, додавајќи дека антитерористички иследници ја презеле истрагата за нападот. Филип исто така го потврди и инцидентот во градот Каркасон, каде четворица полицајци биле нападнати со огнено оружје.

„Еден од нив е повреден, но не е во животна опасност“, рече Фелипе.

Напаѓачот, според информациите, барал ослободување на Салех Абдеслам, единствениот преживеан терористи, кој е осомничен за нападите во Париз. Абдеслам моментално се наоѓа во затвор, каде што чека судење за неговото учество во терористичките напади во 2015 година во Париз.

Според француските медиуми, напаѓачот е со мароканско потекло и им бил познат на разузнавачките служби, особено на Генералната дирекција за внатрешна безбедност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија17 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија17 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија20 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија22 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија23 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија23 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија1 ден

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Досие