Контакт

Свет

Дутерте ги повлече Филипини од Меѓународниот кривичен суд

Објавено пред


Филипинскиот претседател Родриго Дутерте објави дека Филипините се повлекуваат од основачкиот договор на Меѓународниот кривичен суд.

„Изјавувам дека Филипините ја повлекуваат својата ратификација на Римскиот статус, што стапува во сила веднаш“, изјави филипинскиот претседател.

Судот со седиште во Хаг објави минатиот месец дека е отворена прелиминарна истрага за кампањата на Дутерте за сузбивање на дрогата, која предизвика загриженост на меѓународната заедница.

Дутерте, кој е избран во 2016 година, вети дека ќе ја искорени трговијата со дрога така што ќе убие десетина илјади престапници. Илјада осомничени за време на кампањата против дрога, која Дутерте ја поведе кога стана претседател, предизвика критики и закана со кривично гонење.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Европа

Норвешка министерка поднесе оставка поради објава на „Фејсбук“

Објавено пред

Од

Норвешката министерка за правда, Силви Листауг, поднесe оставка поради своја објава на „Фејсбук“ дека опозициската Лабуристичка партија е повеќе заинтересирана за заштита на правата на терористите отколку за норвешкиот народ, пренесуваат норвешките медиуми.

Тоа е многу чувствителна тема за лабуристите бидејќи тие сè уште не се соземале од нападот на ултрадесничарот Андерс Брејвик во 2011 година, кој пукаше во подмладокот на Лабуристичката партија во летен камп на островот Утоја, убивајќи 69 луѓе.

Листуаг, откако предизвикала лутина со објавата на „Фејсбук“, ја избришала спорната изјава и се извинила. Опозициските партии истакнале дека министерката не била искрена и дека треба да поднесе оставка.

Прикажи повеќе...

Свет

Експлозија во главниот град на Молдавија, има жртви

Објавено пред

Од

Експлозија одекнала во главниот град на Молдавија, Кишинев. Според извори на полицијата, пријавено е дека има жртви.

Експлозијата се случила во продавница, а според првичните информации, неколку луѓе настрадале. На видеоснимка објавена на социјалните мрежи се гледаат две мртви лица, едно тело е под автомобилот, а друго на вратата на продавницата.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија го блокира состанокот на Советот за безбедност за човекови права во Сирија

Објавено пред

Од

Русија денеска го блокирала како неоснован состанокот на Советот за безбедност на Обединетите нации за човекови права, кој би требало да биде посветен на ситуацијата во Сирија.

„Не гледаме оправдување за овој состанок со оглед дека човековите права не се тема на агендата на Советот за безбедност“, рекол Генадиј Кузмин, заменик на постојаниот претседател на Русија во ОН, пренесе „Ројтерс“.

На состанокот  Франција повикала уште шест членки на Советот за безбедност, а се очекувало на состанокот да зборува и Заид Раас ел Хусеин, висок комесар на ОН за човекови права.

Против состанокот биле и Кина, Боливија и Казахстан, додека Брегот на Слоновата Коска, Екваторијална Гвинеја и Етиопија биле воздржани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие