Контакт

Европа

Западните медиуми предупредувaат: Русија може да преовлада над НАТО

Објавено пред


Европската Унија би требало повеќе да биде загрижена за конвенционалните сили кои Русија ги распоредува на Балтикот отколку за нуклеарното вооружување, пишува британски „Економист“.

Како што наведува весникот, Путин во своето годишно обраќање до нацијата и говорот за нуклеарната ракета со неограничен досег, која гарантирано може да ја избегне американската противвоздушна одбрана, ги освоил насловните страници, како што и посакувал. Сепак, она за што треба да се грижи Европа е растечката руска моќ што се развива на Балтикот, се наведува во статијата објавена на 8 март. Според повеќето параметри, НАТО е во предност во однос на Русија, но реалноста на теренот би можела да биде поинаква, предупредува весникот.

Како што се наведува во текстот кој се повикува на наодите од корпорацијата RAND, експертите тврдат дека Русија сега има значајна локална супериорност во однос на НАТО, во случај на конфликт во близина на нејзините граници. Силите на НАТО, кога би се здружиле, би биле „преголем залак“ за Русија, но во раната фаза на евентуален конфликт, барем во текот на првиот месец, а можеби и подолго, Алијансата би била надвладеана.

Како што наведува британскиот весник, во изминатата деценија има разлика во развојот кај западните сили и нивните руски колеги. Предноста на Русија, како што стои во текстот, е употребата на внатрешните линии за сообраќај со цел брзо да се акумулира поголема вооружена сила. Од друга страна, НАТО не ја сочувал својата транспортната инфраструктура од Студената војна, мостовите не можат да ја поднесат тежината на тенковите, а железничките вагони не се наменети за тешки оружја. Исто така „Економист“ предупредува дека додека членките на НАТО имаат и свои внатрешни проблеми и превирања, приоритетите на Путин се многу појасни.

Вести

Италијанскиот премиер Џентолини поднесе оставка

Објавено пред

Италијанскиот премиер Паоло Џентолини денеска и официјално поднесе оставка, откако се избрани нови претседатели на горниот и долниот дом на италијанскиот парламент.
Претседателот на Италија Серџо Матарела побарал од Џентилони да остане на својата позиција додека не се реши политичката криза што се случи по изборите во земјата на 4 март.

Прикажи повеќе...

Европа

Почина полицаецот кој се замени со заложник во Франција

Објавено пред

Од

Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колон изјави дека францускиот полицаец кој го замени заложникот за време на нападот, починал од здобиените повреди.

„Почина за својата земја. Франција нема да ги заборави неговата храброст и жртва“, напиша Коломб на „Твитер“, наведувајќи го името за храбриот полицаец, Арно Белтрам.

Вчера француските медиуми објавија дека полицискиот службеник Арно Белтрам се понудил себе си во замена за жена, која била една до заложниците во супермаркетот во Трибе, на југот од Франција, каде напаѓачот држеше во заложништво дваесетина лица.

Во нападот загинаа четири лица, а одговорност презеде Исламска држава.

Прикажи повеќе...

Европа

Упасен и тинејџер за терористичкиот напад во Франција

Објавено пред

Од

Француската полиција уапси 17 годишен тинејџер поради поврзаност со истрагата за вчерашниот терористички напад во супермаркет.

Тинејџерот, кој е приведен под сомнеж за злострорничко здружување, бил пријател на напаѓачот идентификуван како Редуан Лакдим, по потекло од Мароко, кој беше убиен во престрелка кога започна опасадата во маркетот.

Парискиот обвинител Франсоа Молен кој ја води истрагата, во петокот изјави дека уште една жена која е блиска до Лакдим истотака е притворена по оваа основа.

Во нападот загинаа четири лица, а одговорност презеде Исламска држава.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 часа

(Видео) Тодев: МВР нема доволно униформи за полицијата

Во наредниот период очекуваме нови 600 приправници кои треба да потпишат професионален договор, а униформи за нив нема. Не смееме...

Македонија17 часа

(Видео) Санев: Јанкулоска бесправно ме деградираше со цел да ја унапреди сопругата на Горан Грујевски

Поранешниот началник на Одделението за меѓународна соработка во Секторот за Европска унија при МВР, Антонио Санев во 2012 година од...

Економија17 часа

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ, чиишто исплати започнаа минатата недела. ГСОЛ досега инвестирал над 60 милиони...

Топ20 часа

Тешка сообраќајка кај Стајковци, возачот починал на лице место

Дваесет и двегодишен маж починал во тешка сообраќајна несреќа кај клучката Стајковци. Управувајќи го своето возило од марката „фолксваген голф“...

Македонија20 часа

Заев: Ниту едно искушение нема да нѐ оттргне од европските вредности

Ниту едно искушение или предизвик не може да нѐ оттргне од европските вредности, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев во...

Македонија21 час

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија2 дена

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија2 дена

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија2 дена

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија3 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија3 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија3 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија3 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија3 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Досие