Контакт

Европа

Кремљ: Русија нема никаква врска со труењето на Скрипал

Објавено пред


Москва нема никаква врска со труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка со нервен гас во Британија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој порача дека Русија не прифаќа јазик на ултиматум.

„Ставот на Москва е добро познат, Лондон за тоа е известен преку дипломатски канали – Москва нема никакви врски со случувањата на Велика Британија“, изјави пред новинарите Песков.

Песков нагласи дека се надева оти ќе надвладее здрав разум и дека други држави ќе се замислат за тоа дали постојат докази или не и колку може да бидат основани какви било обвинувања на сметка на Русија.

Руската амбасада во Лондон упати барање за официјално објаснување од британскиот Форин офис во врска со заканата со сајбер-нападот за што се слушна во британскиот Парламент и Думата предупредувајќи на последиците што би ги предизвикал таков евентуален напад.

„Русија со сериозност гледа на кршењето на сајбер-безбедноста. Не само што Русија неосновано и провокативно ја обвинуваат за инцидент во Солсбери туку ѝ се закануваат и со сајбер-напад за кој веќе се развиваат планови“, се наведува во соопштението на руската амбасада, пренесе ТАС.

Одлуката, како што се додава во соопштението, судејќи по изјавата на премиерката Тереза Меј, би можела да биде донесена веќе утре на заседанието на Советот за национална безбедност.

Весникот „Тајмс“, претходно, повикувајќи се на извор од британската влада, објави дека Лондон разгледува можност за изведување таен сајбер-напад на Русија како одговор на труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка.

Претходно, денеска, Русија упати силен протест до британската амбасадорка во Москва, Лори Бристоу, сметајќи ги за неосновани обвинувањата на Лондон дека Русија е вмешана во труењето на Скрипал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Европа

Џонсон: Русите имаат залихи од отровот „новичок“

Објавено пред

Од

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, изјави дека Русија има складирано залихи од нервниот отров наречен „новичок“.

Тој посочи дека оваа хемикалија била искористена за труење на поранешниот руски двоен агент во Англија и дека Русите активно истражуват како ваквото оружје може да се користи за убиства.

„Имаме докази дека во изминатите 10 години Русија не само што ја истражува употребата на нервни агенси за ликвидации, но исто така создава и акумулира вакво оружје“, изјави Џонсон за Би-Би-Си.

Велика Британија претходно објави дека Русија го искористила нервниот агенс, со назив „новичок“, создаден во советскиот период за напад врз поранешниот разузнавач Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. Станува звор за првата јавно позната употреба на таков вид на оружје на европско тло по Втората светска војна, но сепак Русија негира било каква вмешаност од нејзина страна.

Во меѓувреме, портпаролот на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дек изворот на отровот „новичок“ искористен во конкретната ситуација најверојатно доаѓа од Велика Британија, Чешка, Словачка или Шведска. Во овој контекст, Захарова ги спомена и САД, но додаде дека нивната инволвираност е под знак прашалник.

Сергеј и Јулија Скрипал, откако го вдишале отровот, беа пронајдени во несвест на клупа пред трговски центар во англискиот град Салисбури на 4 март.

Прикажи повеќе...

Европа

Двајца Французи загинаа во лавина во Швајцарија

Објавено пред

Од

Телата на двајцата Французи кои биле однесени од лавината се пронајдени денеска, соопшти полицијата од швајцарскиот кантон Вала, додавајќи дека уште две лица се водат како исчезнати.

Спасувачите ги пронашле безживотните тела на 20-годишна Французинка и 25-годишен Французин околу шест метри под снегот, се вели во соопштението. Лавината ги затрупала во текот на вчерашниот ден. Како исчезнати се водат уште еден Французин (32) и Швајцарец (57).

Полицијата исто така соопшти дека потрагата е стопирана и дека метеоролошката анализа и непосредните ризици ќе го одредат нејзиното продолжување. Несреќата се случила во Vallon d’Arby, едно од поомилените места на скијачите во Швајцарија.

Прикажи повеќе...

Европа

Снежното невреме ги парализираше лондонските аеродроми

Објавено пред

Од

Oколу 120 летови од британските аеродроми Хитроу и Гетвик денеска беа откажани поради снежна бура, а властите упатија предупредување и до возачите од кои се бара да бидат внимателни на патиштата.

Летови се откажани уште од петокот вечерта, поради снежната бура наречена „мини ѕвер од истокот“, а населението во северозападниот дел на Англија – во Јоркшир, Мидлендс, Лондон, е предупредено за „ризици по животот“ бидејќи се очекува дополнително влошување на времето.

Метеоролозите велат дека студениот бран доаѓа од Северното Море и дека во петокот наутро почнал да се шири во делови од Велс, при што донел температури од осум степени под нулата. Според извештаите, предупредувањата важат до утре кога се очекува пораст на температурата и намалување на ветрот.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести11 час

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие