Со референдум против новиот Устав на Мадуро

Со референдум против новиот Устав на Мадуро

Граѓаните на Венецуела излегоа денеска да гласаат на симболичен референдум организиран од страна на опозицијата за планот на претседателот Николас Мадуро за измена на уставот, откако веќе три месеци траат насилни протести во земјата, соопштија организаторите.

Анкетите беа отворени во утринските часови во 7,00 часот по локално време, па дури и пред отворањето десетици луѓе застанаа пред повеќе канцеларии во Каракас.

Претставен како чин на “граѓанска непослушност”, референдумот ќе се одржи без дозвола на властите, за да се покаже до кој степен населението се противи на идното Уставно собрание.