Контакт

Свет

Туск: Најверојатно, Москва стои зад нападот на Сергеј Скрипал

Објавено пред


Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека, најверојатно, Москва стои зад труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал на територијата на Велика Британија.

„Изразувам целосна солидарност кон британската премиерка Тереза Меј во врска со суровиот напад инспириран, најверојатно, од Москва“, изјави Туск за време на посетата во Финска.

Свет

ОН ја повика Турција да ја прекине вонредната состојба

Објавено пред

Од

Обединетите Нации ја повикаа денеска Турција да ја укине вонредната сотојба во земјата која, како што наведуваат, довела до масовно кршење на човекови права.

ОН посочи дека во Турција се уапсени 160.000 лица и речиси исто толку државни службеници се отпуштени во последните 18 месеци. Канцеларијата на ОН за човекови права наведе дека Турција треба веднаш да ја укине вонредната состојба и да го обнови нормалното функционирање на институциите и владеењето на правото.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи вонредна состојба по неуспешниот обид за државен удар во јули, во 2016-та година.

Прикажи повеќе...

Европа

Норвешка министерка поднесе оставка поради објава на „Фејсбук“

Објавено пред

Од

Норвешката министерка за правда, Силви Листауг, поднесe оставка поради своја објава на „Фејсбук“ дека опозициската Лабуристичка партија е повеќе заинтересирана за заштита на правата на терористите отколку за норвешкиот народ, пренесуваат норвешките медиуми.

Тоа е многу чувствителна тема за лабуристите бидејќи тие сè уште не се соземале од нападот на ултрадесничарот Андерс Брејвик во 2011 година, кој пукаше во подмладокот на Лабуристичката партија во летен камп на островот Утоја, убивајќи 69 луѓе.

Листуаг, откако предизвикала лутина со објавата на „Фејсбук“, ја избришала спорната изјава и се извинила. Опозициските партии истакнале дека министерката не била искрена и дека треба да поднесе оставка.

Прикажи повеќе...

Свет

Експлозија во главниот град на Молдавија, има жртви

Објавено пред

Од

Експлозија одекнала во главниот град на Молдавија, Кишинев. Според извори на полицијата, пријавено е дека има жртви.

Експлозијата се случила во продавница, а според првичните информации, неколку луѓе настрадале. На видеоснимка објавена на социјалните мрежи се гледаат две мртви лица, едно тело е под автомобилот, а друго на вратата на продавницата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Грчките предлози за името стигнаа пред посетата на Коѕијас

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Свет3 часа

Уапсен поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози

Поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози, е приведен на разговор во полиција поради истрага за финансиски нерегуларности на неговата изборна...

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Досие