МАКФАКС

Свет

Хан: Состојбата на Западен Балкан и натаму е кревка, но патот кон ЕУ ќе биде потврден

Хан: Состојбата на Западен Балкан и натаму е кревка, но патот кон ЕУ ќе биде потврден

Регион

  Сите мораме да бидеме свесни дека состојбата на Западен Балкан и натаму е кревка, но лидерите на ЕУ во март ќе го потврдат патот на регионот во ЕУ, изјавил

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Филипини: Исламистите објавија снимка од наводно обезглавување на германски заложник

Филипини: Исламистите објавија снимка од наводно обезглавување на германски заложник

Вести

Видеото кое во понеделникот го објавија муслиманските екстремисти наводно прикажуваат обезглавување на германскиот заложник кој три месеца е заточен на југот од Филипини, пренесува германската агенција DPA.   На снимката

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Британската влада мисли дека на Шкотска не ѝ е потребен нов референдум за независност

Британската влада мисли дека на Шкотска не ѝ е потребен нов референдум за независност

Европа

Заканите за одржување нов шкотски референдум за независност создале непотребна несигурност и поделби, изјави портпаролот на британската влада во понеделникот, одговарајќи на медиумските извештаи дека во Шкотска владејачката парти се

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Вучиќ: Никој не може да го сопре српското срце да чука за Косово

Вучиќ: Никој не може да го сопре српското срце да чука за Косово

Регион

  Србија ни после сето она што и беше направено не е уништена, нити после сето она што и беше одземено не пропадна, нити после толку газење не е понижена,

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Во сообраќајка предизвика од син на грчки милионер четири жртви (ВИДЕО)

Во сообраќајка предизвика од син на грчки милионер четири жртви (ВИДЕО)

Регион

Во тешката сообраќајна несреќа во којашто загинал и најверојатно ја предизвикал синот на еден од најголемите грчки бизнисмени, кога автомобил

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Србија отвори две нови поглавја од преговорите со ЕУ

Србија отвори две нови поглавја од преговорите со ЕУ

Регион

  Србија отвори две нови поглавја од преговорите со ЕУ, односно поглавјата 20 и 26, кои се однесуваат на претприемништвото

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Откриени 900 килограми дрога на албанското крајбрежје

Откриени 900 килограми дрога на албанското крајбрежје

Регион

  Албанската полиција во понеделниот утрото откри и заплени 900 килограми дрога во близина на Валона, на познатата плажа Зврнец.

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Француски пратеници апелираат Оланд да ја признае палестинската држава

Француски пратеници апелираат Оланд да ја признае палестинската држава

Вести

Вкупно 154 пратеници на францускиот парламент ги ставија потписите на отвореното писмо, во кое апелираат претседателот во заминување Франсоа Оланд,

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Во невремето во Чиле четири жртви, милиони без вода за пиење

Во невремето во Чиле четири жртви, милиони без вода за пиење

Вести

Повеќе од 1,4 милиони домаќинства во престолнината Сантјаго де Чиле во неделата останаа без вода за пиење поради силните дождови

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Лепен ги обвини медиумите дека водат кампања во полза на Макрон

Лепен ги обвини медиумите дека водат кампања во полза на Макрон

Европа

Кандидатката на крајната десница Народен фронт (FN) на претстојните избори за претседател на Франција, Марин Лепен ги критикуваше во неделата

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *