МАКФАКС

Свет

Лидерот на албанската опозиција обвинет за насилство и повици на војна

Лидерот на албанската опозиција обвинет за насилство и повици на војна

Регион

  Протестите на опозицијата во Албанија продолжуваат, а   претседателот на Демократската партија Лулзим Баша  е обвинет за поттикнување на насилство и повици на војна, пренесуваат албанските медиуми.   Баша во

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Десетици жртви во самоубиствени напади во сириски Хомс

Десетици жртви во самоубиствени напади во сириски Хомс

Вести

Неколку десетици луѓе ги загубиле животите во неколкуте координирани напади врз неколку цели меѓу кои и седиштето на безбедносните сили во западниот сириски град Хомс, кој е под контрола на

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Тајна посета на Сирија на американскиот командант за Блиски исток

Тајна посета на Сирија на американскиот командант за Блиски исток

Вести

Генералот Џозеф Вотел, командант на американскиот воени операции на Блискиот исток, во петокот тајно престојувал во Сирија за да се сретне со челниците на Сириските демократски сили (SDF) арапско-курдска коалиција

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Шест држави го загубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Шест држави го загубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Вести

Генералното собрание на Обединетите нации го суспендираше правото на глас на Венецуела и на Либија,по вторпат во последните две годни, поради повеќемилионски долгови кон светската организација.   Според последните податоци,

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Европа

Германската разузнавачка служба ги следела од 1999 година новинарите на британскиот јавен сервис BBC, на The New York Timesм на

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Фараж на американските конзервативци им порача дека 2016-та е само почетокот

Фараж на американските конзервативци им порача дека 2016-та е само почетокот

Вести

Поранешниот лидер на Британската независна партија (UKIP), Најџел Фараж, доби голем аплауз на годишната Конвенција на конзервативната политика на акција

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Ирак ги бомбардирал џихадистите во Сирија во координација со Дамаск

Ирак ги бомбардирал џихадистите во Сирија во координација со Дамаск

Вести

Ирачкото воено воздухопловство ги бомбардираше позициите на сунитската џихадистичката организација Исламска држава во Сирија во координација со Дамаск, изјави вo

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Трамп вети една од најголемите во историјата модернизации на армијата на САД

Трамп вети една од најголемите во историјата модернизации на армијата на САД

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп вети во петокот на Конвенција на конзервативната политика на акција (CPAC) на Републиканската партија, една од

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Незначителна предност на конзервативците на Меркел пред социјалдемократите на Шулц

Незначителна предност на конзервативците на Меркел пред социјалдемократите на Шулц

Европа

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел, имаат незначително водство пред социјалдемократите предвидени од нејзиниот конкурент за позицијата канцелар Мартин Шулц,

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Објавена листа на косовската тајна служба на осомничените за воени злосторства

Објавена листа на косовската тајна служба на осомничените за воени злосторства

Регион

Приштинскиот дневен весник Bot Sot објави во петокот листа од припадниците на Разузнавачката служба на Албанците од Косово (SHIK), која

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *