МАКФАКС

Свет

Загадениот воздух ја чини Јужна Кореја околу 8,91 милијарди американски долари

Загадениот воздух ја чини Јужна Кореја околу 8,91 милијарди американски долари

Вести

Опасно загадениот воздух во Јужна Кореа ја чини земјата најмалку десет трилиони вони или околу 8,91 милијарди американски долари, пишува The Korea Herald. Изнесени се и други вознемирувачки податоци –

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Ердоган: Турција ќе ги преиспита врските со ЕУ по референдумот

Ердоган: Турција ќе ги преиспита врските со ЕУ по референдумот

Европа

Турција ќе ги задржи економските врски со Европската унија(ЕУ), но ќе ги разгледа сите политички и административни врски, вклучувајќи го и договорот за прифаќање на илегалните имигранти, изјави турскиот претседател

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Почна извлекувањето на траектот во кој загинаа 304 лица

Почна извлекувањето на траектот во кој загинаа 304 лица

Вести

Јужнокорејските спасувачки служби започнаа во четврток да го извлекуваат траектот Sewol, речиси три години по неговото потонување во кое загинаа 304 лица, повеќето средношколци. Траектот потона на 16 април 2014

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Џонсон: Нападот во Лондон е напад врз целиот свет

Џонсон: Нападот во Лондон е напад врз целиот свет

Вести

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави во четврток дека жртвите на нападот во Лондон се по потекло од 11 земји и покажува дека нападот на Лондон е всушност напад

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Утврден идентитетот на напаѓачот во Лондон

Утврден идентитетот на напаѓачот во Лондон

Европа

Лондонската полиција во четвртокот го објави идентитетот на извршителот на терористичкиот акт во британската престолнина ден претходно, за кој одговорноста

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Новинари влегоа во најсовршената подморницата во светот наречена „Црната дупка“

Новинари влегоа во најсовршената подморницата во светот наречена „Црната дупка“

Свет

  По повод на празникoт на руските подводничари, новинари беа примени во внатрешноста на една од најсовремените руски подморници –

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Уапсено еврејско момче поради закани кон еврејските институции

Уапсено еврејско момче поради закани кон еврејските институции

Вести

Израелските безбедносни сили во четвртокот уапсиле 19-годишно еврејско момче под сомневање дека испратило десетици антисемитски закани кон еврејски институции ширум

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Eксплозија во воена база во Албанија

Eксплозија во воена база во Албанија

Регион

  Во експлозија во воена база во Албанија полесно се повредени двајца војници, соопшти во четврток албанското министерството за одбрана.

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите

Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите

Европа

Убиецот кој во центарот на украинската престолнина Киев во четвртокот претпладнето го застрела поранешниот руски пратеник Денис Вороненков, им подлегнал

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Кошмарот од Лондон на пат да се повтори и во Антверпен – маскиран маж се обидел да прегази луѓе !?

Кошмарот од Лондон на пат да се повтори и во Антверпен – маскиран маж се обидел да прегази луѓе !?

Европа

  Белгиската полиција уапси маж, кој се обиде со автомобил со голема брзина да се втурне во луѓето кои се

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *