МАКФАКС

Свет

Русија на трето место во светот според трошоците за одбрана

Русија на трето место во светот според трошоците за одбрана

Daily news

И покрај економската криза, Русија минатата година повторно ѝ го зема на Саудиска Арабија третото место во светот во однос на трошоците во сферата на одбраната, застанувајќи зад САД и

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Пет лица загинаа во пожар во семејна куќа во Њујорк

Пет лица загинаа во пожар во семејна куќа во Њујорк

Daily news

Пет лица меѓу кои три деца загинаа во пожар во куќа во Њујорк.Пожарот избил во семејна куќа со два спрата во населбата Квинс вилиџ во Квинс, во источниот дел на

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Германците не се воодушевени од резултатите од претседателските избори во Франција

Германците не се воодушевени од резултатите од претседателските избори во Франција

Daily news

  Победата на лидерот на „Напред!”, Емануел Макрон, во првиот круг од претседателските избори во Франција не предизвика уникатна реакција во соседна Германија, коментира во понеделникот националниот дневен весник Франкфуртер

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Могерини во прва посета на Русија

Могерини во прва посета на Русија

Daily news

  Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, замина во прва посета на Русија, каде ќе има средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Главна тема на разговорите, според

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

ЕУФОР: Нема да има војна во БиХ, ниту пак во регионот

ЕУФОР: Нема да има војна во БиХ, ниту пак во регионот

Daily news

Командантот на Силите на Европската унија (ЕУФОР), генерал-мајорот Антон Валднер смета дека во Босна и Херцеговина или во соседството нема да

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Могерини во прва посета на Русија

Могерини во прва посета на Русија

Daily news

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини замина во прва посета на Русија, каде ќе има средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Tајмс: Нова француска револуција, – аутсајдери стигнаа до победа

Tајмс: Нова француска револуција, – аутсајдери стигнаа до победа

Daily news

  Mинатата ноќ Марин ле Пен успеа да влезе во следната фаза на претседателските избори во Франција, бладарение на гласачите,

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Претседателски избори во Франција: Ле Пен и Макрон одат во вториот круг

Претседателски избори во Франција: Ле Пен и Макрон одат во вториот круг

Daily news

Кандидатката на крајната десница Марин ле Пен и независниот Емануел Макрон одат во вториот круг на претседателските избори во Франција,

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Јапонски воени бродови се придружуваат на американскиот носач на авиони

Јапонски воени бродови се придружуваат на американскиот носач на авиони

Daily news

Два јапонски воени бродови ќе извршуваат вежби со американскиот носач на авиони „Карл Винсон“ во Кинеското море. Јапонските бродови уште

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Дутерте се закани дека ќе им го изеде црниот дроб на терористите

Дутерте се закани дека ќе им го изеде црниот дроб на терористите

Daily news

Претседателот на Филипини Родриго Дутерте предупреди дека би можел да биде и „50 пати“ полош од муслиманските екстремисти во таа

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *