МАКФАКС

Свет

Лондон: Полицијата ослободи шестмина од 10-те уапсени за терористичкиот напад близу Парламентот

Лондон: Полицијата ослободи шестмина од 10-те уапсени за терористичкиот напад близу Парламентот

Европа

  Британската полиција ослободи шестмина од  10- мината уапсени за нападот во близина на pарламентот во Лондон. Двете жени и четворица мажи се уапсени во Бирмингем, каде до неодамна живееше

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Русија се сомнева дека Мосул ќе биде ослободен од “Исламска држава” до крајот на годината

Русија се сомнева дека Мосул ќе биде ослободен од “Исламска држава” до крајот на годината

Свет

  Русија се сомнева дека Мосул ќе биде ослободен од “Исламска држава” до крајот на годината. „Дури најголемите оптимисти престануваат да веруваат дека оваа година ирачкиот град Мосул ќе биде

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Аеродромот во Истанбул започна со примената на мерките во врска со електронската опрема

Аеродромот во Истанбул започна со примената на мерките во врска со електронската опрема

Регион

Забраната на поголеми електронски уреди на летовите за САД во сабота започна да се спроведува во главниот турски аеродром во Истанбул, објавија тамошните медиуми. Со оваа забрана на патниците не

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

The Telegraph: Демонстрации за подршка за останување на Британија во ЕУ

The Telegraph: Демонстрации за подршка за останување на Британија во ЕУ

Европа

  Стотици демонстранти излегоа во саботата во Лондон во знак на поддршка на останувањето на Велика Британија во ЕУ. Демонстранти се собраа во центарот на британската престолнина Лондон со цел

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

ОН: Русија, Турција и Иран мора итно да одржат состанок за запирање на насилствата во Сирија

ОН: Русија, Турција и Иран мора итно да одржат состанок за запирање на насилствата во Сирија

Свет

  – Русија, Турција и Иран мора да се договорат што поскоро за нови преговори за примирјето во Сирија, за

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Дутерте ја одбива „идиотската“ помош од ЕУ

Дутерте ја одбива „идиотската“ помош од ЕУ

Свет

  – Филипинскиот претседател Родриго Дутерте ја одби помошта од претставниците на Европската унија, коишто го повикаа неговата брутална војна

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Поради големиот број на цивилни жртви е прекината операцијата за преземање на Мосул од ИД

Поради големиот број на цивилни жртви е прекината операцијата за преземање на Мосул од ИД

Свет

  Ирачките сили привремено ја прекинаа офанзивата за освојување на преостанатиот дел од градот Мосул поради голем број цивилни жртви.

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Александар Вучиќ и натаму има најголем рејтинг меѓу српските гласачи

Александар Вучиќ и натаму има најголем рејтинг меѓу српските гласачи

Регион

  Кандидатот на владејачката коалиција за претседател на Србија, Александар Вучиќ, се уште има најголем рејтинг меѓу гласачите, дури 53,3

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

(ГАЛЕРИЈА) Лидерите на 27-те европски земји-членки на ЕУ ставија потписи на новата Римска декларација

(ГАЛЕРИЈА) Лидерите на 27-те европски земји-членки на ЕУ ставија  потписи на новата Римска декларација

Европа

  27-те европски лидери ја потпишаа Римската декларација, која во суштина ја претставува  иднината на Европската Унијата. На самитот во

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Туск кон лидерите на ЕУ: Европа како политички субјект или ќе биде обединета или воопшто нема да постои

Туск кон лидерите на ЕУ: Европа како политички субјект или ќе биде обединета или воопшто нема да постои

Европа

  Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на почетокот од Самитот во Рим, по повод 60-годишнината од основачките договори на

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *