МАКФАКС

Европа

Велика Британија ги отфрли обвиненијата против „ѓуленистите“ во организирањето на пучот во Турција

Велика Британија ги отфрли обвиненијата против „ѓуленистите“ во организирањето на пучот во Турција

Европа

  По Германија и Велика Британија стана втората земја  која ги отфрли обвинувањата на Анкара против „ѓуленистите“ во организирањето на обидот за државен удар во Турција, пренесува во понеделникот EurActiv.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Вучиќ: Путин е голем за овие мали протести

Вучиќ: Путин е голем за овие мали протести

Европа

  Српскиот премиер Александар Вучиќ, кој со претседателот на Русија Владимир Путин во Кремљ ги разгледуваа економските и политичките односи меѓу двете земји, во понеделникот оцени дека Путин е премногу

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Алексеј Навални ќе остане во притвор 15 дена

Алексеј Навални ќе остане во притвор 15 дена

Европа

    Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални ќе остане во притвор 15 дена.   Oваа казна му ја пресуди судот во Москва, кој го прогласи за виновен по обвинение за

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Порошенко нареди да се продаде единствениот ракетен крстосувач “Украина”

Порошенко нареди да се продаде единствениот ракетен крстосувач “Украина”

Европа

  Украинскиот претседател, Петро Порошенко потпишал декрет за демилитаризација на ракетниот крстосувач “Украина”, кој е закотвен во акваторијата на бродоградилиштето Николаев, соопшти во понеделникот весникот “НикВести”.   Од бродот е

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

(ВИДЕО+ФОТО) Лукашенко: Провокаторите во Белорусија се спонзорирани од американски и германски фондови

(ВИДЕО+ФОТО) Лукашенко: Провокаторите во Белорусија се спонзорирани од американски и германски фондови

Европа

    Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека американски и германски фондови одвојуваат пари за провокациите во неговата земја.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Русија: Ангарскиот манијак обвинет за уште 60 убиства

Русија: Ангарскиот манијак обвинет за уште 60 убиства

Европа

Серискиот убиец, поранешен полицаец осуден на доживотен затвор поради убиство на 22 жени од местото од областа Иркутск во источен

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

ЕУ и САД ja повикаа Русија веднаш да ги ослободи приведените демонстранти

ЕУ и САД ja повикаа Русија веднаш да ги ослободи приведените демонстранти

Европа

  ЕУ ја повика Русија “веднаш да ги ослободи” оние кои во официјалното соопштение ги опиша како “мирни демонстранти”, кои

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Шидло: Римската декларација го обновува единството на ЕУ

Шидло: Римската декларација го обновува единството на ЕУ

Европа

    Премиерот на Полска, Беата Шидло рече дека декларацијата, потпишана од лидерите на ЕУ во Рим не е толку

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Неуспешни преговорите во Северна Ирска

Неуспешни преговорите во Северна Ирска

Европа

Преговорите за формирање на нова коалициска влада во Северна Ирска не успеаја во неделата, објави националистичката партија Шин Фејн, додека

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Европа

  Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел ги освои регионалните избори организирани во провинцијата Сар,  објави во неделата “Франс прес

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *