МАКФАКС

Европа

Јункер ќе ја промовира идејата за ЕУ „во различни брзини“

Јункер ќе ја промовира идејата за ЕУ „во различни брзини“

Европа

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави во четвртокот вечерта дека Европската унија (ЕУ) би требало да им олесни на своите членки да ги продлабочат своите интеграции во некои области

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Карневалите во Германија почнаа со зголемени безбедносни мерки, хит е фризурата на Трамп

Карневалите во Германија почнаа со зголемени безбедносни мерки, хит е фризурата на Трамп

Европа

Маскирани Германци ја отворија сезоната на карневалите во четвртокот, со традиционалниот Вајбарфастнахт (Weiberfastnacht) или „женскиот карневал“ кога жените ја преземаат власта и симболично ги „кастрираат“ мажите отсекувајќи им ги вратоврските.

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Холандија: Вилдерс нема да се појавува во јавноста поради безбедноста

Холандија: Вилдерс нема да се појавува во јавноста поради безбедноста

Европа

Холандскиот пратеник и претставник на крајната десница Геерт Вилдерс, чија партија е фаворит за освојување најмногу мандати на изборите на 15-ти март, во четвртокот објави дека ќе го сопре своето

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Во Германија ново апсење на исламист за планирање напад

Во Германија ново апсење на исламист за планирање напад

Европа

Германската полиција во сојузната земја Долна Саксонија во четвртокот уапси припадник на исламистичка групација за кој постојат сомневања дека подготвувал бомбашки напад врз припадниците на полицијата и на војската.  

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Серија експлозии во фабрика во Чешка

Серија експлозии во фабрика во Чешка

Европа

Најмалку 19 лица се повредени во четвртокот во серијата експлозии во индустриски комплекс во градот Поличка во Северна Моравија, на

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Путин: Во Сирија на страна на бунтовниците војуваат до четири илјади лица од Русија

Путин: Во Сирија на страна на бунтовниците војуваат до четири илјади лица од Русија

Европа

Во Сирија, на страна на милитантните групации војуваат околу четири илјади лица кои потекнуваат од Руската Федерација, изјави во средата

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Насилни протести на средношколците против полицијата во Париз

Насилни протести на средношколците против полицијата во Париз

Европа

  Средношколци се судрија со полицијата на протестите во четврток во Париз, главниот град на Франција, против полициското насилство. Тензиите

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Украдената порта од логорот Дахау се враќа во Германија

Украдената порта од логорот Дахау се враќа во Германија

Европа

Влезната врата на некогашниот германски нацистички логор Дахау, украдена во 2014 година, во средата ќе биде вратена во логорот, откако

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Франција: Полицијата испрашува помошници на Лепен поради наводните лажни работни места во ЕУ

Франција: Полицијата испрашува помошници на Лепен поради наводните лажни работни места во ЕУ

Европа

Француската судска полиција го испрашуваат телохранителот на крајна десничарскиот кандидат за претседател Марин Лепен и шефот на кабинетот во врска

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Јункер предупреди дека процесот на Brexit ќе биде доста скап

Јункер предупреди дека процесот на Brexit ќе биде доста скап

Европа

  Излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ) би можело да биде доста ска процес, предупредил претседателот на Европската

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *