Качински: Полска е единствената држава во ЕУ која и се спротивставува на Германија

Качински: Полска е единствената држава во ЕУ која и се спротивставува на Германија

 

Лидерот на владејачката полска партија „Право и правда“, Јарослав Качински, ја обвинил германската канцеларка Ангела Меркел дека ја сноси вината за Brexit и додал дека Полска е единствената држава во ЕУ која има храброст да и се спротивстави на Германија, пренесуваат светските агенции.

 

„Германците увидоа дека мораат да се движат напред, да ги интернационализираат долговите, да земат врз себе дополнителен товар. Без тоа може да падне целата ЕУ, а особено Еврозната, што не би било добро за Германија бидејќи има корист од еврото. Подобро да се плати отколку да се ризикува и се да се сруши. Особено поради тоа што веќе се случија доста работи. А Brexit, тоа е заслуга на Ангела Меркел“, рекол Качински.

 

Шефот на „Право и правда“, од кого зависат важните чекори на владата и шефот на државата иако тој лично е само пратеник, изјавил дека ЕУ на чело на Европскиот совет, и покрај отпорот на осамената Полска го избра Доналд Туск за уште две ипол години, само поради тоа што Германија преку него сака да наметна промена на ЕУ во „Европа во две брзини“.

 

„Бидејќи падна одлука да биде срушен нашиот отпор, тоа треба да се сфати како промена на концептот на германската политика, јасно изразена во декларацијата од Версај. Меркел, рачунајќи на Туск мора да биде сигурна дека тој ќе поддржи „Европа во две брзини““, рекол Качински.

 

По големиот дипломатски пораз на Полска на самитот минатата недела во Брисел, бидејќи Варшава беше осамена против преостанатите 27 членки а за Туск гласаа и нејзините најблиску сојузници Чешка, Словачка и Унгарија, кои и се лути на Полска бидејќи поради домашната политика го минира заедничкиот кандидат на Вишеградската група, анкетите покажале голем пад на поддршката на владејачките конзервативци од 36 на 29 проценти.

 

„Не се сомневаме дека ќе има пад на поддршката во анкетите. Тоа е цената кои свесно ја пресметавме во трошоците. Цената која можеби треба да се плати за Полска да не биде топка која ќе шутираат другите“, рекол Качински, нагласувајќи дека неуспешниот обид да се спречи реизборот на Туск е „капитал за иднината на Полска“.

 

„Држава која умее да им се спротивстави на сите, меѓу кои и Германија по доста важни прашања, тоа е држава од висок ранг, и тоа доста висок ранг. Можеби никој друг во Европа не би смеел да се осуди да направи нешто слично“, порачал Качински./крај/мф/бс