Меј: Не е време за нов референдум во Шкотска

Меј: Не е време за нов референдум во Шкотска

 

Британската премиерка Тереза Меј изјавила дека „сега не е добро време“ за нов референдум за независност на Шкотска, пренесува ВВС.

 

Меѓутоа, таа сепак нагласила дека не ја исклучува можноста за одржување на референдум во некој период во иднината.

 

„Кога шкотската влада вели дека сега е вистинско време да се започнат разговори за втор референдум за независност, јас велам дека мораме сета енергија да ја насочиме на преговорите со ЕУ за нашите идни односи“, заклучила таа и додала дека доколку сега би се организирало ново гласање во Шкотска, тогаш не би морало да се постигне договор кој и одговара на Шкотска и целата Велика Британија./крај/мф/бс