Париз: Напаѓачот на Орли извикувал „ќе умрам за Алах“

Париз: Напаѓачот на Орли извикувал „ќе умрам за Алах“

Мажот кој во саботата утрото ги нападна војниците на парискиот аеродром Орли носел канта со бензин и извикувал „ќе умрам за Алах“, објави во саботата вечерта јавниот обвинител на француската престолнина Париз, Франсоа Моленс.

Според војниците кои биле очевидци на нападот, ангажирани на обезбедувањето на аеродромот Орли во рамките на операцијата „Sentinelle“, напаѓачот го ставил воздушниот пиштол на главата на војничката и извикувал „Фрлете го оружјето. Ставите ги рацете зад главите. Тука сум за да умрам за Алах. Вака или онака, ќе има мртви“.

Меѓутоа војниците запукале и го убиле напаѓачот кого парискиот државен обвинител Франсоа Моленс го идентификуваше како 39-годишниот Зиед бен Белгасем. Обвинителот додаде дека во врска со овој напад се уапсени три лица. Полицијата ги привела братот и таткото на напаѓачот, објавија претходно судски извори, истакнувајќи дека тоа е рутинска постапка во такви ситуации.

Обвинителот Моленс потврди дека е отворена терористичка истрага, имајќи го предвид изборот на целта и догазите дека Белгасем бил радикализиран, а кој според радиото France Info, повикувајќи се на безбедносен извор близок на истрагата, е 39-годишен парижанец,.

Беноа Брулон, портпаролот на француските антитерористички сили, изјавил дека војничката е во добра состојбa, наведува Reuters. Во разговорот за телевизијата BFM TV открива дека споменатата припадничка на воздухопловните сили паднала на подот додека се борела со својот напаѓач. „Тогаш нејзините колеги отвориле оган за да ги заштитат неа и нејзините колеги“, додаде Брулон.

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бруно Ла Ру, претходно ја потврди информацијата дека за пукањето врз полицијата на северот од главниот град Париз претходно во саботата е осомничено истото лице убиено при нападот на Орли кој нападна војничката.

Претходно во саботата утрото беше објавено дека на северот од Париз бил отворен оган врз тројца полицајци, и притоа напаѓачот ранил еден од нив и успеал да побегне. По пукањето врз полицајците, осомничениот избегал со автомобил, кој подоцна е пронајден на паркингот на аеродромот Орли. Во автомобилот биле пронајдени маица со дамки од крв и документи на напаѓачот. Според изјавата на Ла Ру за BMF TV, „можна е поврзаност“ меѓу двата инцидента. Додаде дека ранетиот при рутинската проверка на документите полицаец е хоспитализиран./крај/мф/сн