Ќе се истражуваат мотивите за нападот на аеродромот Орли

Ќе се истражуваат мотивите за нападот на аеродромот Орли

Напаѓачот кој во саботата беше убиен на парискиот аеродром Орли се обидел да одземе јуришна пушка од војничка „во извонредно насилен напад“ на неа пред да биде застрелан, изјави портпаролот на француската армија, а според некои сознанија напаѓачот е осомничен дека извел уште еден напад претходно во северниот дел од француската престолнина, во кој е ранет полицаец.

Беноа Брулон, портпаролот на француските антитерористички сили, изјавил дека војничката е во добра состојбa, наведува Reuters.

Во разговорот за телевизијата BFM TV открива дека споменатата припадничка на воздухопловните сили паднала на подот додека се борела со својот напаѓач. „Тогаш нејзините колеги отвориле оган за да ги заштитат неа и нејзините колеги“, додаде Брулон.

Портпаролот на министерството за внатрешни работи во одвоена изјава рече дека е „можно“, но дека сé уште треба да биде утврдено дали станува збор за терористички напад. „Постои можност за терористички мотив, но тоа е нешто што ќе утврди правосудниот систем, и тоа ќе биде сторено во следните часови“, изјави портпаролот Брандет.

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бруно Ла Ру, претходно ја потврди информацијата дека за пукањето врз полицијата на северот од главниот град Париз претходно во саботата е осомничено истото лице убиено при нападот на Орли кој нападна војничката ангажирана на обезбедувањето на аеродромот во рамките на операцијата „Sentinelle“.

Претходно беше објавено дека на северот од Париз бил отворен оган врз тројца полицајци, и притоа напаѓачот раниле ден од нив и успеал да побегне. По пукањето врз полицајците, осомничениот земал автомобил, кој подоцна е пронајден на паркингот на аеродромот Орли. Во автомобилот биле пронајдени маица со дамки од крв и документи на напаѓачот.

Според изјавата на Ла Ру за BMF TV, „можна е поврзаност“ меѓу двата инцидента. Додаде дека ранетиот при рутинската проверка на документите полицаец е хоспитализиран.

Радиото France Info, повикувајќи се на безбедносен извор близок на истрагата, јави дека напаѓачот е 39-годишен парижанец, без да даде други поединости.

Полицијата ги приведе братот и таткото на напаѓачот, објавија судски извори, истакнувајќи дека тоа е рутинска постапка во такви ситуации.

Западниот терминал на аеродромот Орли, каде што сообраќајот беше прекинат поради нападот, беше повторно отворен околу пладнето во саботата,а јужниот терминал каде се случи нападот е делумно затворен во продолжетокот од денот, соопшти аеродромската управа за агенцијата AFP./крај/мф/сн