МАКФАКС

Европа

Ердоган: Турција ќе ги преиспита врските со ЕУ по референдумот

Ердоган: Турција ќе ги преиспита врските со ЕУ по референдумот

Европа

Турција ќе ги задржи економските врски со Европската унија(ЕУ), но ќе ги разгледа сите политички и административни врски, вклучувајќи го и договорот за прифаќање на илегалните имигранти, изјави турскиот претседател

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Утврден идентитетот на напаѓачот во Лондон

Утврден идентитетот на напаѓачот во Лондон

Европа

Лондонската полиција во четвртокот го објави идентитетот на извршителот на терористичкиот акт во британската престолнина ден претходно, за кој одговорноста ја презема џихадистичката организација Исламска држава.   Напаѓачот е идентификуван

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите

Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите

Европа

Убиецот кој во центарот на украинската престолнина Киев во четвртокот претпладнето го застрела поранешниот руски пратеник Денис Вороненков, им подлегнал на повредите, соопшти директорот на болницата во која бил хоспитализиран,

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Кошмарот од Лондон на пат да се повтори и во Антверпен – маскиран маж се обидел да прегази луѓе !?

Кошмарот од Лондон на пат да се повтори и во Антверпен – маскиран маж се обидел да прегази луѓе !?

Европа

  Белгиската полиција уапси маж, кој се обиде со автомобил со голема брзина да се втурне во луѓето кои се наоѓале на трговска улица во градот Антверпен, пренесува  AFP, повикувајќи

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Поранешен руски пратеник убиен во центарот на Киев

Поранешен руски пратеник убиен во центарот на Киев

Европа

Поранешниот руски пратеник Денис Вороненков, кој откако во Русија беше обвинет за финансиски измами пребегна во Украина е убиен во

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Државјани од 10 земји се повредените во терористичкиот напад во Лондон

Државјани од 10 земји се повредените во терористичкиот напад во Лондон

Европа

  Откако беа соопштени детали за загинатите од терористичкиот напад во Лондон, британскиот весник “Експрес” информира за националноста на повредените

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Напаѓачот од Лондон бил роден во Велика Британија

Напаѓачот од Лондон бил роден во Велика Британија

Европа

Британскиот премиер Тереза Меј, во четвртокот, изјавила дека мажот кој во средата беше убиен, откако пред зградата на парламентот во

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Полска: Нема да прифатиме бегалци, не сакаме да ни случи Лондон

Полска: Нема да прифатиме бегалци, не сакаме да ни случи Лондон

Европа

  Полската премиерка Беата Шидло изјавила дека нејзината земја „нема да подлежи на уцените од Европската унија за прифаќање на

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Ердоган го осуди терористичкиот напад во Лондон

Ердоган го осуди терористичкиот напад во Лондон

Европа

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги осуди нападите пред британскиот парламент во Лондон, порачувајќи дека „Турција ја споделува болката

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Путин: Во борбата против тероризмот да се обединат сите членови на светската заедница

Путин: Во борбата против тероризмот да се обединат сите членови на светската заедница

Европа

  По терористичкиот напад во центарот на Лондон, рускиот претседател Владимир Путин и испрати телеграма со сочуство на британската премиерка,

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *