21/01/2017

Шведска ги повикува локалните власти да се подготват за можна војна

Шведската влада ги повика локалните власти ширум земјата да ги забрзаат подготовките на плановите за можна идна војна, додека растат тензиите со Русија, изјави...

Стокхолм го живее најснежниот ноември во последните 111 години

  Шведскиот главен град во последнитот век немал толку снег, колку што има деновиве. Имено, најмалку 30 сантиметри снег наврнаа во Стокхолм во средата, повеќе од...

Извори: Оштетувањата укажуваат дека капетанот се обидел „Ту-154“ да го спушти во морето

Оштетувањата на задниот дел на авионот „Ту-154“ на руското министерство за одбрана кој се урна во Црното Море, првично укажуваат за тоа дека капетанот...

Лавината го измести хотелот во Италија за 10 метри, нема знаци на живот

Зданието на хотелот „ Rigopiano“ во местото Фирнадола на планината Гран Сасо во централна Италија кој вечерта во средата беше затрупано од лавина се...

Почина најстариот во рускиот царски род Романови

Кнезот Дмитриј Романович Романов починал во болница во Данска на 91-годишн возраст, една седмица откако бил хоспитализиран, пренесуваат руските медиуми повикувајќи се на шефот...

ВИДЕО.Италијански хотел погоден од лавина, близу 30 мртви

Се претпоставува дека до триесет луѓе загинале во централна Италија откако во средата вечерта лавина, за којашто се претпоставува дека ја предизвикала серијата потреси...

Четири тела извлечени од хотелот однесен од лавината, италијански пејач со чудо ја избегна...

Телата на четири лица се извлечени од објектот на хотелот кој во средата вечерта беше целосно уништен во снежна лавина во централната италијанска покраина...

Убиено шестчлено семејство во Данска

  Шест членови на едно семејство се најдени убиени во нивниот дом во централна Данска, во селото Илструп, а полицијата го истражува убиството. Според полицијата убиени...

Делови на Европа погодени од силно невреме, температурите паднаа и под – 40 степени

Делови на Европа се во сообраќаен хаос во четврток кога ниските температури и обилниот снег ги блокирале патиштата, предизвикувајќи неколку тешки сообраќајни несреќи и...

Германскиот претседател загрижен поради можната победа на Трамп

Германскиот претседател Јоаим Гаук изрази загриженост од можната победа на републиканскиот кандидат на претседателските избори во САД, Доналд Трамп, кого го нарече „непредвидлив“, како...