МАКФАКС

Европа

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Европа

Германската разузнавачка служба ги следела од 1999 година новинарите на британскиот јавен сервис BBC, на The New York Timesм на агенцијата Reuters, и на други медиуми во неколку земји, објави

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Незначителна предност на конзервативците на Меркел пред социјалдемократите на Шулц

Незначителна предност на конзервативците на Меркел пред социјалдемократите на Шулц

Европа

Конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел, имаат незначително водство пред социјалдемократите предвидени од нејзиниот конкурент за позицијата канцелар Мартин Шулц, чијшто рејтинг последните четири седмици направи огромен скок и ги

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Холандската тајна служба го суспендирала телохранителот на Видлерс уште во 2015-та

Холандската тајна служба го суспендирала телохранителот на Видлерс уште во 2015-та

Европа

Холандската тајна служба во 2015 година суспендирала двајца агенти, од кои еден сега беше припадник на државното обезбедување на челникот на крајната десница Геерт Вилдерс во кампањата за мартовските парламентарни

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

ЕУ: Скоро 60 проценти од учениците во основните училишта учат повеќе од еден странски јазик

ЕУ: Скоро 60 проценти од учениците во основните училишта учат повеќе од еден странски јазик

Европа

  Скоро 60 проценти од учениците во основните училишта низ Европската унија (ЕУ) учат повеќе од еден странски јазик, а на врвот е Луксембург каде сите ученици учат два јазика,

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Во Копенхаген се организира „Молитва за Шведска“

Во Копенхаген се организира „Молитва за Шведска“

Европа

  Во Копенхаген, главниот град на Данска, во петок, ќе се организира пародија под називот „Молитва за Шведска“, на која

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Јункер ќе ја промовира идејата за ЕУ „во различни брзини“

Јункер ќе ја промовира идејата за ЕУ „во различни брзини“

Европа

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави во четвртокот вечерта дека Европската унија (ЕУ) би требало да им олесни на

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Карневалите во Германија почнаа со зголемени безбедносни мерки, хит е фризурата на Трамп

Карневалите во Германија почнаа со зголемени безбедносни мерки, хит е фризурата на Трамп

Европа

Маскирани Германци ја отворија сезоната на карневалите во четвртокот, со традиционалниот Вајбарфастнахт (Weiberfastnacht) или „женскиот карневал“ кога жените ја преземаат

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Холандија: Вилдерс нема да се појавува во јавноста поради безбедноста

Холандија: Вилдерс нема да се појавува во јавноста поради безбедноста

Европа

Холандскиот пратеник и претставник на крајната десница Геерт Вилдерс, чија партија е фаворит за освојување најмногу мандати на изборите на

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Во Германија ново апсење на исламист за планирање напад

Во Германија ново апсење на исламист за планирање напад

Европа

Германската полиција во сојузната земја Долна Саксонија во четвртокот уапси припадник на исламистичка групација за кој постојат сомневања дека подготвувал

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Серија експлозии во фабрика во Чешка

Серија експлозии во фабрика во Чешка

Европа

Најмалку 19 лица се повредени во четвртокот во серијата експлозии во индустриски комплекс во градот Поличка во Северна Моравија, на

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *