МАКФАКС

Европа

Deutsche Welle: Германската влада го намалува извозот на оружје во Турција

Deutsche Welle: Германската влада го намалува извозот на оружје во Турција

Европа

  Федералната влада на Германија се почесто отстапува од зделки за продажба на оружје за Турција, пренесува во средата Deutsche Welle.   Од ноември 2016 година властите во Берлин не

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

ЕУ со предупредување до членките околу обврските прифаќањето на мигрантите

ЕУ со предупредување до членките околу обврските прифаќањето на мигрантите

Европа

  Еврокомесарот за миграциски прашања Димитрис Аврамопулос ги предупредил земјите членки на последиците од одбивањето на одлуката за прифаќањето на мигранти, која треба да го намали притисокот над Грција и

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

(ГАЛЕРИЈА) Брисел ја одбележува годишнината од крвавивот терористички напад – загинаа 32 лица, 300 повредени

(ГАЛЕРИЈА) Брисел ја одбележува годишнината од крвавивот терористички напад – загинаа 32 лица, 300 повредени

Европа

    Во спомен на жртвите од крвавиот терористички напад во Брисел од 22 март 2016 година во градот се подготвуваат низа манифестации, информира во средата германскиот телевизиски канал ZDF.

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Францускиот министер за внатрешни работи исто така ги вработувал ќерките

Францускиот министер за внатрешни работи исто така ги вработувал ќерките

Европа

Францускиот министер за внатрешни работи, Бруно Ла Ру е новата личност на француската политичка сцена која е вмешана во скандалот околу вработување на членови на своите семејства, во овој случај

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

По САД и Велика Британија забрани внесување електронски уреди во кабините на авионите

По САД и Велика Британија забрани внесување електронски уреди во кабините на авионите

Европа

Британската влада забрани во вторник внесување електронски уреди во рачниот багаж на државјаните на шест претежно муслимански држави, кои со

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Ердоган: Европа е расистичка, фашистичка и сурова

Ердоган: Европа е расистичка, фашистичка и сурова

Европа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави во вторник дека Турција нема да биде застрашена од заканите во врска со нејзиниот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Полска: Поднесено тужбено барање против Туск во врска со падот на претседателскиот авион

Полска: Поднесено тужбено барање против Туск во врска со падот на претседателскиот авион

Европа

Полскиот министер за одбрана Антониј Мачеревич изјави дека во полското обвинителство е поднесено барање во врска со криминални активности на

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Затворски казни за малолетни исламски терористи во Германија

Затворски казни за малолетни исламски терористи во Германија

Европа

Тројца седумнаесетгодишници се осудени во вторникот на високи затворски казни поради бомбашкиот напад врз храмот на Сиките во Есен, во

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Владејачката германска партија ЦДУ го прогласи Ердоган за непожелно лице

Владејачката германска партија ЦДУ го прогласи Ердоган за непожелно лице

Европа

  Потпретседателот на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и премиер на сојузната покраина Хесен, Волкер Буфиер во вторникот ги прогласи турскиот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Туск: Сакам процесот на развод со Лондон да е што е можно побезболен за граѓаните ЕУ

Туск: Сакам процесот на развод со Лондон да е што е можно побезболен за граѓаните ЕУ

Европа

  Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека ќе свика самит на ЕУ на 29 април, на кој ќе

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *