МАКФАКС

Европа

Во Белорусија уапсени десетици вооружени бунтовници

Во Белорусија уапсени десетици вооружени бунтовници

Европа

 Во Белорусија се уапсени неколку десетици вооружени бунтовници, кои се подготвувале да изведат провокации, објави во вторникот претседателот Александр Лукашенко. „Веќе има неколку десетици притворени (…) кои се обучувале во

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Почина МекГинис, поранешен командант на Ирската републиканска армија

Почина МекГинис, поранешен командант на Ирската републиканска армија

Европа

  Почина Мартин МекГинис, поранешен командант на Ирската републиканска армија (ИРА), кој го положи оружјето и зеде учество во мировниот процес за ставање крај на триесет годишниот конфликтот во Северна

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Жестока телевизиска дебата на кандидатите на француските претседателски избори

Жестока телевизиска дебата на кандидатите на француските претседателски избори

Европа

Поранешниот министер за економија во владата на социјалистичкиот претседател Франсоа Оланд, сега центристички кандидат за шпеф на државата Емануел Макрон го зацврсти својот статус на фаворит по телевизиската дебата во

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Фијон за Крим: И ние менувавме граници, да се потсетиме на Косово

Фијон за Крим: И ние менувавме граници, да се потсетиме на Косово

Европа

  Во текот на телевизиската дебата на кандидатите за претседател на  Франција (одржана во понеделникот), Франсоа Фијон зборуваше за влезот на Крим како дел на Русија. Но, исто така, го

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Во 2016 година рекорден број Украинци побараа руски пасоши

Во 2016 година рекорден број Украинци побараа руски пасоши

Европа

  Во 2016 година рекорден број на Украинци побараа руски пасоши. Во Русија делува посебна програма за привлекување на сонародниците,

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Марк Руте сака да воспостави стабилна владејачка коалиција од четири партии

Марк Руте сака да воспостави стабилна владејачка коалиција од четири партии

Европа

  По одржувањето на минатонеделните парламентарни избори, холандскиот премиер Марк Руте сака да воспостави стабилна владејачка коалиција составена од четири

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Владата на Каталонија повторно сака референдум за независност

Владата на Каталонија повторно сака референдум за независност

Европа

  Владата на шпанската автономна област Каталонија повторно побара од Мадрид да се одржи референдум за независност, кој е инспиран

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Европа

  Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што и официјално

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Качински: Полска е единствената држава во ЕУ која и се спротивставува на Германија

Качински: Полска е единствената држава во ЕУ која и се спротивставува на Германија

Европа

  Лидерот на владејачката полска партија „Право и правда“, Јарослав Качински, ја обвинил германската канцеларка Ангела Меркел дека ја сноси

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Politico: Европската унија се врти кон Исток

Politico: Европската унија се врти кон Исток

Европа

  Со посетата на премиерот на Јапонија Шинзо Абе на Брисел, Европската унија се соочува со зголемен притисок да го

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *