МАКФАКС

Свет

Напад со молотов коктел врз турскиот конзулат во Солун

Напад со молотов коктел врз турскиот конзулат во Солун

Daily news

Напад со молотов коктел беше извршен врз туркиот конзулат во Солун, пренесуваат турските медиуми. Нападот бил извршен од страна на маскирани лица кои фрлиле шишиња со запаллива течност врз полицијата

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Кина бара денуклеаризирање на Корејскиот полуостров

Кина бара денуклеаризирање на Корејскиот полуостров

Daily news

Пекинг, 23.04.2017 (Макфакс) – Кинескиот министер Ванг Ји повика на денуклеаризирање на Корејскиот полуостров во време на засилени тензии поради севернокорејските ракетни и нуклеарни програми. „Кина цврсто ги поддржува денуклеаризираните

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Осум војници загинаа во експлозија на бомба во Сомалија

Осум војници загинаа во експлозија на бомба во Сомалија

Daily news

Осум војници загинаа, а тројца се ранети во експлозија на бомба поставена покрај патот во градот Галгали, во Сомалија. Мета на нападот во регионот Пунтланд бил воен конвој, соопшти полицијата.

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Возило на ОБСЕ налета на мини во Луганск – еден загинат

Возило на ОБСЕ налета на мини во Луганск – еден загинат

Daily news

Припадник на набљудувачката мисија ОБСЕ во источна Украина загина а друг е повреден кога возилото со кое патувале налетало на мина во регионот на Луганск, соопшти Организацијата за безбедност и

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Изгоре трговски центар во Мостар

Изгоре трговски центар во Мостар

Daily news

Трговскиот центар „Бинго“ во босанскиот град Мостар, со површина од околу 3.000 метри квадратни,  ноќеска изгоре до темел. Според првите

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Уапсени феминистки пред гласачко место кај што гласала Ле Пен

Уапсени феминистки пред гласачко место кај што гласала Ле Пен

Daily news

Уапсени се група активистки во топлес, кои предизвикале метеж пред избирачко место каде дошла да гласа кандидатката на десницата Мерин

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Пјонгјанг подготвен да го потоне американскиот носач на авиони

Пјонгјанг подготвен да го потоне американскиот носач на авиони

Daily news

Северна Кореја предупреди дека е подготвена да го потоне американскиот носач на авиони со цел да ја демонстрира својата моќ.

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Харадинај би можел да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово

Харадинај би можел да биде кандидат на опозицијата на вонредните избори во Косово

Daily news

Некогашниот командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Рамуш Харадинај можно е да биде единствениот кандидат на опозицијата на евентуланите

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

„Шпигл“: Во Германија влегле илјадници талибански борци

„Шпигл“: Во Германија влегле илјадници талибански борци

Daily news

Се претпоставува дека во изминатите две години во големиот бран мигранти и бегалци, во Германија влегле и илјадници поранешни талибански

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Американски дрон се обидувал да разнесе терористи кои користеле цивили како жив штит

Американски дрон се обидувал да разнесе терористи кои користеле цивили како жив штит

Daily news

Пентагон објави видео-снимка од дрон на која наводно е прикажана воздржаност од страна на коалицијата во нападот врз цели на

Прочитајте го целиот напис
23.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *