МАКФАКС

Свет

Осум средношколци настрадаа во лавина во Јапонија

Осум средношколци настрадаа во лавина во Јапонија

Вести

Најмалку осум средношколци кои биле на алпинистички излет, ги однела лавина во понеделник наутро и се пронајдени мртви, информираа властите на префектурата Точиги, северно од Токио. Во несреќата повредени се

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

ГЕРБ на Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија

ГЕРБ на Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија

Регион

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов победи на парламентарните избори во Бугарија, на кои неговата партија ГЕРБ освои32,6 отсто од гласовите пред Бугарската социјалистичка партија(БСП) со 26,8 отсто, објави во понеделник

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Неуспешни преговорите во Северна Ирска

Неуспешни преговорите во Северна Ирска

Европа

Преговорите за формирање на нова коалициска влада во Северна Ирска не успеаја во неделата, објави националистичката партија Шин Фејн, додека владата во Лондон и натаму се надева на излез од

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Шест хуманитарци убиени во Јужен Судан

Шест хуманитарци убиени во Јужен Судан

Вести

Шест хуманитарни работници се убиени во Јужен Судан, објавија во неделата Обединетите нации оценувајќи дека станува збор за најтешкиот напад врз уманитарците во повеќе од три години бруталната граѓанска војна

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

AFP: ГЕРБ на Бојко Борисов води на парламентарните избори во Бугарија

AFP: ГЕРБ на Бојко Борисов води на парламентарните избори во Бугарија

Регион

  Партијата на Бојко Борисов, кој два пати веќе беше премиер на Бугарија, води на парламентарните избори, кои се одржаа

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Израел пресретна сириска ракета од советскиот период на ПВО С-200

Израел пресретна сириска ракета од советскиот период на ПВО С-200

Вести

  Изданието Defense News изнесе детали како израелскиот комплекс за против ракетна одбрана Arrow-2 на 17 март пресретна сириската ракета

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Европа

  Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел ги освои регионалните избори организирани во провинцијата Сар,  објави во неделата “Франс прес

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Нов крвав напад со автомобил во Лондон

Нов крвав напад со автомобил во Лондон

Европа

  Две момчиња и едно девојче се во болница, откако беа удрeни со автомобил додека се наоѓале на тротоарот на

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Денес е важен ден за Путин – 17 години од првата изборна победа!?

Денес е важен ден за Путин – 17 години од првата изборна победа!?

Европа

  На денешен датум – 26 март, Владимир Путин ја одбележува 17 годишнината од првата изборна победа, по која стана

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Sunday Times: САД планираат да ја зголемат својата војска во Авганистан

Sunday Times: САД планираат да ја зголемат својата војска во Авганистан

Вести

  Владата во Кабул контролира околу 62% од населението и 57% од територијата. Командантот на силите на САД во Авганистан

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *