МАКФАКС

Свет

Санадер поднесе оставка!

Санадер поднесе оставка!

Регион

Пред неколку минути Хрватскиот премиер Иво Санадер поднесе оставка од премиерската функција и најавува повлекување од политиката. Во излагањето пред новинрите хрватскиот премиер Иво Санадер образложи дека оставката нема политичка

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

Името на Македонија е стварноста на Македонја

Името на Македонија е стварноста на Македонја

Вести

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) на писмото од универзитетски професори со грчко потекло до америкаканскиот претседателе Барак Обама, во кое се бара „чистење на политичкиот отпадок на Балканот“

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

Санадер ќе поднесе оставка

Санадер ќе поднесе оставка

Регион

Според извори на хрватскиот портал Индекс, хрватскиот премиер Иво Санадер денеска ќе поднесе оставка. Покрај оставката во Владата, Санадер ќе ја напушти и претседателската функција во партијата. Оваа информације се

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

Големото прашање: Зашто сведочиме на уште еден пад на Ербас, и дали летањето станува се поризично?

Големото прашање: Зашто сведочиме на уште еден пад на Ербас, и дали летањето станува се поризично?

Свет

На 1 јуни се сруши Ербас 447 во Атланскиот океан на бразилскиот брег, убивајќи 228 луѓе, при што производителот на авионот беше вмешан во несреќата. Овој пат, само месец подоцна,

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

Би-Би-Си: Шведска најави поттикнување на процесот за проширување на ЕУ

Би-Би-Си: Шведска најави поттикнување на процесот за проширување на ЕУ

Европа

Шведска како поддржувач на приемот на нови членки во ЕУ, и сега како нов претседавач со Унијата, ќе направи се

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

ДСГ системот предизвикува родова нееднаквост, решенија има

ДСГ системот предизвикува родова нееднаквост, решенија има

Вести

Истражувањето спроведено по воведувањето на новиот ДСГ (Дијагностичко сродни групи) систем во здравствениот систем покажало дека со системот во Македонија

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

Поранешниот српски претседател Миловановиќ не бара привилегии

Поранешниот српски претседател Миловановиќ не бара привилегии

Регион

Поранешниот претседател на Србија Милан Милутиновиќ изјави дека нема намера да бара привилегии, кои му следуваат како екс шеф на

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

Пронајдена црната кутија од јеменскиот „ербас“

Пронајдена црната кутија од јеменскиот „ербас“

Свет

Црната кутија на авионот од Јемен, кој вчера се урна во Индискиот Океан, е лоцирана, јавуваат Француските власти „Сигналот на

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

Шведска го презема кормилото на ЕУ

Шведска го презема кормилото на ЕУ

Европа

Шведска денеска го презема шестмесечното претседавање со Европската Унија, од својата претходничка Чешка. Приоритети на шведското претседавање ќе бидат отстранувањето

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

На денот кога ирачките сили ја презедоа контрола врз градовите, најмалку 27 загинати

На денот кога ирачките сили ја презедоа контрола врз градовите, најмалку 27 загинати

Свет

Во експлозијата во Киркук во вторникот кога заврши повлекувањето на американската војска од ирачките градови, се повредени најмалку 45 лица.

Прочитајте го целиот напис
01.07.2009

Макфакс е-билтен

Email *