Контакт

Регион

Анкета на Ipsos за претседателските избори во Србија: Вучиќ прв, шегобиецот Бели втор

Објавено пред


 

Српскиот премиер и кандидат на Српската напредна партија (СНС) на претстојните претседателски избори Александар Вучиќ убедливо води пред останатите кандидати, додека на второ место е шегобиецот Љубиша Прелетачевиќ Бели, покажала новата анкета на Ipsos маркетинг, пренесуваат српските медиуми.

 

Истражувањето покажало дека Вучиќ е со големи шанси за победа веќе во првиот круг на претседателските избори бидејќи има поддршка од 53 отсто, додека пак кандидатот Лука Максимовиќ, кој се претставува како Љубиша Прелетачевиќ Бели е на второто место.

 

Прелетачевиќ во овој момент има 11 отсто поддршка, а зад него се кандидатите Саша Јанковиќ со 10,6 проценти, Војислав Шешељ со 8,7 отсто и Вук Јеремиќ со 6,9 проценти.

 

Претставникот на Ipsos маркетинг, Марко Уљаревиќ рекол дека во поглед на податоците од пред три недели, најсериозна промена има во растот на Прелетачевиќ Бели. „Меѓу оние кои се досега определени за него, највеќе учествуваат младите од 30 години, но значаен е бројот и на оние коишто се нешто постари. Повозрасните гласачи, пак, кои се воедно и најбројни, тешко прифаќаат алтернативни начини на комуникација и пораки базирани на пародии“ објаснил Уљаревиќ./крај/мф/бс

 

Регион

Советот на ЕУ ја осуди Турција за Кипар, грчките политичари задоволни

Објавено пред

Од

По завршувањето на средбата на државните и владините лидери од ЕУ, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека едногласната осуда кон Турција од страна на Европскиот совет за, како што велат, турската агресивна позиција во однос на Грција и Кипар, е најмоќната порака што Брисел можел да ја испрати до Анкара.

„Со претседателот на Кипар ги запознавме лидерите на ЕУ со ескалацијата на активностите на Турција“, рече Ципрас и додаде дека Грција ќе се потруди да ја задржи комуникацијата со Турција и да го поддржи нејзиното пристапување кон Европската Унија, но истовремено е подготвена да го брани својот територијален интегритет против секоја закана.

Со коментар се огласи и грчкиот претседател Прокопис Павлополус, кој ја поздрави пораката што ја испрати Европскиот совет кон Турција, велејќи дека истата ја задоволува европската солидарност.

ЕУ и порача на Турција „да стави крај на незаконските дејствија“ околу Кипар, неколку дена пред разговорите помеѓу Турција и ЕУ што треба да се остварат во Бугарија. Пораката на ЕУ наиде на остри реакции во Турција, од каде порачаа дека со ваквата реторика ЕУ нема да биде прифатена како трета страна во врска со кипарското прашање.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Србија и Хрватска разменуваат списоци на лица обвинети или осудени за воени злосторства

Објавено пред

Од

Србија и Хрватска се согласија да создадат две заеднички комисии кои ќе работат на решавањето на проблемот со кривично гонење за воени злосторства и да разменат листи на лица кои се обвинети или осудени по оваа основа, пренесе новинската агенција„Танјуг“.

На првата средба одржана во Белград, министрите за правда на Србија и Хрватска, се согласија дека судските прашања меѓу двете земји се сложени и отворени, но тие можат да бидат решени, доколку трпеливо се разгледуваат чекор по чекор.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Европската унија не го спроведува бриселскиот договор

Објавено пред

Од

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја обвини Европската унија дека не го спроведува договорот од Брисел, кој се однесуваше на односите помеѓу Белград и Приштина. Изјавата на Вучиќ следеше по средбата со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, и со косовскиот претседател Хашим Тачи.

„Речиси 1800 денови, шесте главни точки од Бриселскиот договор не се исполнети. Грешката не може да им се препише само на Албанците, бидејќи документот е потпишан и од Европската унија“, рече Вучиќ и објасни дека ова најмногу се однесува на прашањето за формирањето на Заедницата на српските општини во Косово. Вучиќ рече дека за време на разговорите, ЕУ и дала до знаење на Приштина дека мора да го спроведе договорот за Заедницата.

Вучиќ, исто така, одговори на изјавата на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, кој рече дека не го прочитал Бриселскиот договор. Според претседателот на Србија, оваа изјава се граничи со здравиот разум.

Бриселскиот договор е документ за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Се состои од 15 поени, воглавно посветени на организацијата и авторитетот на српските општини во северно Косово.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија17 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија17 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија20 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија22 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија23 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија23 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија1 ден

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија1 ден

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Досие