Контакт

Регион

Вучиќ: Можеме да прифатиме компромис, но не и понижување

Објавено пред


По состанокот со помошник-државниот секретар на САД, Вес Мичел, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека двете земји имаат различни ставови за Косово и Метохија. Порача дека Белград може да прифати компромис, но не и понижување.

„Колку и да е мала, колку и да е Србија неважна за големите сили, можеме да прифатиме компромисно решение, но не и понижување на сопствениот народ“, изјави Вучиќ и додаде дека секој компромис е тежок, но тоа мора да го прифати и другата или третата страна.

Српскиот претседател му рече на американскиот дипломат дека е речиси уверен оти Приштина нема да го спроведе бриселскиот договор, односно формирањето на заедницата на српските општини. Според Вучиќ, доколку Албанците сакале, ќе го спроведеле тоа пред пет години, па затоа смета дека нема да го направат ниту сега.

Мичел изјави дека САД го поддржуваат дијалогот помеѓу Белград и Приштина и ги повика двете страни да ги спроведат преземените обврски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Регион

Во Албанија уапсени фалсификатори на пасоши и лични карти од странски земји

Објавено пред

Од

Албанската полиција уапсила 39 лица при разбивање на криминални групи кои незаконски испратиле околу 1.000 Албанци во Велика Британија, САД и Канада.

Шефот на полицијата, Арди Велиу, денеска изјави дека властите по неколкумесечна меѓународна истрага откриле седум криминални организации во десет земји во Европа и пошироко, кои на Албанци им помагале нелегално да мигрираат преку фалсификување на пасоши и лични карти на земјите од ЕУ.

Клиентите плаќале меѓу 9.750 и 30.000 долари за изработка на фалсификуваните документи.

За уште 12 други лица се води истрага, а полицијата запленилa компјутери, мобилни телефони, автомобили, пари, документи и оружје.

Борбата против организираниот криминал и шверцот е еден од најголемите предизвици за Албанија, членка на НАТО која се надева дека годинава ќе започне преговори и за членство во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Поплави во Хрватска: Куќите под вода, се евакуираат над 600 жители

Објавено пред

Високиот водостој на реките, по топењето на снегот предизвика елементарна непогода во Хрватска. На терен е ангажирана војската која прави насипи до патиштата и до населените места, каде е потребна итна евакуација на над 600 жители, чии домови се поплавени.

Најпогодена е хрватската област Лика, каде населението стравуваат дека може да се повтори сценариото од 2010 година, кога беа поплавени над 150 куќи.

Нивото на реката Лика се зголемува по пет сантиметри на час, а дождот сè уште не престанува.  Од топењето на снегот, особено е погодена Костајница, каде водостојот на реката Уна е во постојан пораст и надминува над 419 сантиметри. Електричната енергија во загрозените подрачја е исклучена. Опасност од поплави има и во други реони во континенталниот дел од земјата.

Прикажи повеќе...

Регион

Кривични пријави поради ставање детергент во фонтаната во Белград

Објавено пред

Јавното комунално претпријатие „Белградски водовод и канализација“ ќе поднесе кривични пријави против непознати лица кои ставиле детергент во фонтаната на Славија, со што ја „загрозиле нејзината работа и нанеле финансиска и материјална штета на јавниот објект“. Претпријатието го осуди уништувањето на фонтаната, која е сопственост на сите жители на Белград.

Пред неколку месеци на сличен начин на удар се најдоа и фонтаните на Ташмајдан и на Плоштадот Никола Пашиќ.  Надлежните апелираа да не се ставаат никакви хемиски средства во фонтаните, бидејќи со тоа се попречува нивното функционирање. Хемикалиите, според објаснувањето на нaдлежните, влијаат на софистицираната технологија на која функционираат фонтаните, поради што е неопходно тие да престанат со работа, се додека не се исчистат од хемискиот раствор.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести11 час

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие