Контакт

Регион

Спасени четворица планинари во Албанија

Објавено пред


Припадниците на албанските специјални полициски и воени сили спасиле четворица планинари кои, поради снегот и мразот, биле заробени на планина во јужниот дел на Албанија.

Планинарите се лесно повредени и се надвор од животна опасност, соопштија властите во Тирана.

Претходно, албанските медиуми соопштија дека четворицата планинари за време на искачување на планината Сотир, во близина на границата со Грција, паднале во дупка. Тие побарале помош телефонски, по што бил испратен воен хеликоптер кој не успеал да слета, па на помош пристигнале припадниците на специјалните полициски и воени сили и ги извлекле планинарите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Регион

Рама: Балканот e во опасност од руското влијание

Објавено пред

Од

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Балканот е во опасност од руското влијание. Рама во интервју за „Фајненшл тајмс“ нагласи дека доколку се знае оти Балканот е значаен  регион, тогаш не може да се очекува Москва да тргне рака од нејзиното влијание во овој регион.

Албанскиот премиер истакна дека, токму поради ова влијание, Европската Унија треба да започне преговори со Албанија .

„Албанија заслужува тие преговори да започнат“, истакна Рама.

Инаку албанските медиуми нагласен акцент даваат на најновите информации од Брисел дека Албанија ќе добие старт на преговорите без некои од условувањата. Во Албанија во последно време, како преставници на институциите така и претставници на невладиниот сектор и партиите, упатуваат остри критики на адреса на Москва, за која сметаат дека го зголемува влијанието во Албанија.

Антируското влијание во земјата е големо, а рускиот амбасадор во Тирана Карпушин на неколку пати упати јавни деманти нагласувајки дека нема вистина во тоа што се пласира во Албанија. Тој предупреди дека антируското расположение е опасно размислување.

К.М.

Прикажи повеќе...

Регион

Советот на ЕУ ја осуди Турција за Кипар, грчките политичари задоволни

Објавено пред

Од

По завршувањето на средбата на државните и владините лидери од ЕУ, премиерот на Грција, Алексис Ципрас изјави дека едногласната осуда кон Турција од страна на Европскиот совет за, како што велат, турската агресивна позиција во однос на Грција и Кипар, е најмоќната порака што Брисел можел да ја испрати до Анкара.

„Со претседателот на Кипар ги запознавме лидерите на ЕУ со ескалацијата на активностите на Турција“, рече Ципрас и додаде дека Грција ќе се потруди да ја задржи комуникацијата со Турција и да го поддржи нејзиното пристапување кон Европската Унија, но истовремено е подготвена да го брани својот територијален интегритет против секоја закана.

Со коментар се огласи и грчкиот претседател Прокопис Павлополус, кој ја поздрави пораката што ја испрати Европскиот совет кон Турција, велејќи дека истата ја задоволува европската солидарност.

ЕУ и порача на Турција „да стави крај на незаконските дејствија“ околу Кипар, неколку дена пред разговорите помеѓу Турција и ЕУ што треба да се остварат во Бугарија. Пораката на ЕУ наиде на остри реакции во Турција, од каде порачаа дека со ваквата реторика ЕУ нема да биде прифатена како трета страна во врска со кипарското прашање.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Србија и Хрватска разменуваат списоци на лица обвинети или осудени за воени злосторства

Објавено пред

Од

Србија и Хрватска се согласија да создадат две заеднички комисии кои ќе работат на решавањето на проблемот со кривично гонење за воени злосторства и да разменат листи на лица кои се обвинети или осудени по оваа основа, пренесе новинската агенција„Танјуг“.

На првата средба одржана во Белград, министрите за правда на Србија и Хрватска, се согласија дека судските прашања меѓу двете земји се сложени и отворени, но тие можат да бидат решени, доколку трпеливо се разгледуваат чекор по чекор.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ16 часа

(Видео) Тодев: МВР нема доволно униформи за полицијата

Во наредниот период очекуваме нови 600 приправници кои треба да потпишат професионален договор, а униформи за нив нема. Не смееме...

Македонија17 часа

(Видео) Санев: Јанкулоска бесправно ме деградираше со цел да ја унапреди сопругата на Горан Грујевски

Поранешниот началник на Одделението за меѓународна соработка во Секторот за Европска унија при МВР, Антонио Санев во 2012 година од...

Економија17 часа

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ

В понеделник продолжува обесштетувањето на необезбедените доверители на ФЕНИ, чиишто исплати започнаа минатата недела. ГСОЛ досега инвестирал над 60 милиони...

Топ20 часа

Тешка сообраќајка кај Стајковци, возачот починал на лице место

Дваесет и двегодишен маж починал во тешка сообраќајна несреќа кај клучката Стајковци. Управувајќи го своето возило од марката „фолксваген голф“...

Македонија20 часа

Заев: Ниту едно искушение нема да нѐ оттргне од европските вредности

Ниту едно искушение или предизвик не може да нѐ оттргне од европските вредности, изјави претседателот на Владата, Зоран Заев во...

Македонија21 час

Почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, започнува летното сметање на времето. Од ноќеска времето во два...

Македонија2 дена

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија2 дена

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија2 дена

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија2 дена

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија2 дена

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија2 дена

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија2 дена

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија3 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија3 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија3 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија3 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија3 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Досие