Контакт

Регион

Тачи тврди дека Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово

Објавено пред


Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени во понеделник дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди „за пет минути“.

Тачи повтори дека создавањето ан Војска на Косово е „пат од кој нема враќање“, а под знак прашалник е дали тоа ќе се случи преку измени на Уставот на Косово или со промена на законот.

„Белград го држи Косово како заложник и неоправдана е дилемата на меѓународната заедница да ги увери косовските Срби мандатот на безбедносните сили да се промени со измени на Уставот“, рече Тачи. /крај/он/ст

Регион

Хан до Тачи: Првин средете го криминалот, па потоа визи

Објавено пред

Од

Европскиот комесар за проширување по состанокот со косовскиот претседател, Хашим Тачи, во Брисел, порача дека борбата против организираниот криминал е најдобар начин за либерализација на визниот режим.

Хан му рече на Тачи дека ратификацијата на демаркацијата е важен чекор за осигурување слободно движење и европски пат, но неопходно е Косово да ја потврди и борбата против корупцијата и организираниот криминал.

Претходно Тачи на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека во Косово е усвоен законот за демаркација на границата со Црна Гора, па сега на потег е ЕУ кога станува збор за визната либерализација. Владејачкото мнозинство тврдеше дека ратификацијата на демаркацијата е последниот услов за Приштина да добие визна либерализација, а опозициската Самоопределување тврдеше дека визната либерализација е подолг процес и дека претставниците на власта ќе мора да поведат борба против самите себе за да се пресметаат со корупцијата и организираниот криминал.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Што говореше за Косово пред 10 години новиот советник на Трамп

Објавено пред

Од

Новоименуваниот советник за национална безбедност на претседателот на САД, Доналд Трамп, Џон Болтон, на јавноста ѝ е познат по неговите ставови за Косово, се сеќава РТС. Српската радио-телевизија анализира дека ставовите на Болтон се разликувале од оние во американската администрација.

„Најдобро е да продолжат преговорите за статусот на Косово бидејќи тоа е единствениот начин да се задржат мирот и стабилноста во регионот“, говорел Болтон за време на интервју пред 10 години, по прогласувањето на независноста на Косово.

За разлика од официјалната администрација на САД, Болтон тогаш рекол дека не им препорачува на земјите од регионот да го признаат Косово бидејќи во прашање е суштински концепт луѓето од различни етнички потекла да живеат заедно во рамки на границите на хетерогени земји.

„Косовскиот преседан би можел да биде проблем за земјите од поранешната Југославија и Европа, кои се мултиетнички“, истакнал Болтон во интервју за „Гласот на Америка“.

Тој тогаш најавил дека ќе дојде до поделба на Косово бидејќи областите населени од Срби ќе се ориентираат кон Србија, настојувајќи да се отцепат на некој начин.

Прикажи повеќе...

Регион

Интерпол распиша црвена потерница за државјанин на Босна во врска со тероризам

Објавено пред

Од

Интерпол распиша црвена потерница за дваесетгодишниот државјанин на Босна и Херцеговина, Алија Кесеровиќ, за врски со тероризам и Исламска држава.

Потерницата за Кесеровиќ е распишана на барање на правосудните органи од БиХ поради кривични дела за организирање терористичка група, како и незаконско придружување кон странски параполициски формации.

Според наводите, Кесеровиќ е дваесеттиот државјанин на БиХ по којшто трага Интерпол за поврзаност со тероризам.

Тој, според податоците на Службата за безбедност, се наоѓа во Сирија од 2014 година.

Кесеровиќ пред две години се појави во пропаганден филм за Исламска држава, во којшто терористичката организација се фали за воените успеси.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија11 час

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија14 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија16 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија17 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија19 часа

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија19 часа

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија1 ден

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Македонија3 дена

(Видео) Куршум на челото на Јовевски, нов протест за смртта на Алмир

Пред Владата на Република Македонија денеска толпа граѓани протестираа во знак на револт поради преквалификацијата на кривичното дело „убиство“ во...

Досие