МАКФАКС

Регион

Тачи тврди дека Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово

Тачи тврди дека Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово

Регион

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени во понеделник дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Анкета на Ipsos за претседателските избори во Србија: Вучиќ прв, шегобиецот Бели втор

Анкета на Ipsos за претседателските избори во Србија: Вучиќ прв, шегобиецот Бели втор

Регион

  Српскиот премиер и кандидат на Српската напредна партија (СНС) на претстојните претседателски избори Александар Вучиќ убедливо води пред останатите кандидати, додека на второ место е шегобиецот Љубиша Прелетачевиќ Бели,

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Delo: Словенечката армија е во лоша состојба

Delo: Словенечката армија е во лоша состојба

Регион

  Словенечките граѓани сметаат дека состојбата во нејзината армија е многу лоша, но исто така, тие се против големи суми, кои треба да се потрошат за развој на одбраната, пренесуваат

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

DW: “Ердоган би сакал да има поголема моќ на Балканот”

DW: “Ердоган би сакал да има поголема моќ на Балканот”

Регион

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се уште нема толкава моќ да го контролира Балканот, а преку него да влијае врз европската политика. „Турција нема толкава моќ на Балканот колку

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Во Србија запленет тон сканк

Во Србија запленет тон сканк

Регион

  Во недела кон понеделник во соседна Србија, била запленета еден тон од дрогата сканк, соопшто министерот за внатрешни работи

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата

Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата

Регион

  Албанскиот премиер Еди Рама во неделата изјавил дека парламентарните избори закажани за 18-ти јуни ќе се одржат дури и

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Хашим Тачи: Косово ќе изгради својата армија во соработка со меѓународните фактори

Хашим Тачи: Косово ќе изгради својата армија во соработка со меѓународните фактори

Регион

  Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави во понеделникот дека Косово ќе има своја армија, но во согласност и со соработка

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Die Welt: Русија цели дестабилизација во Србија

Die Welt: Русија цели дестабилизација во Србија

Регион

  Европската унија веќе има доволно проблеми со Брекзит, популисти,Трамп и Турција, но зад сцената во Брисел се појавија нови главоболки

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Ekathimerini: Даночните инспектори во Грција протестираат против политиката на штедење на владата

Ekathimerini: Даночните инспектори во Грција протестираат против политиката на штедење на владата

Регион

  Грчките даночни инспектори во понеделникот протестираат против политиката на штедење пред зградата на грчкото министерство за финансии, пишува во

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Вучиќ: Можам да одам на Косово и без дозвола, но не сакам да им направам проблем на Србите

Вучиќ: Можам да одам на Косово и без дозвола, но не сакам да им направам проблем на Србите

Регион

  Српскиот премиер и кандидат на претседателските избори Александар Вучиќ во неделата изјавил дека во рамките на кампањата сака да

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *