МАКФАКС

Регион

Мустафа: Војската ќе се формира само со поддршка од „меѓународните пријатели“

Мустафа: Војската ќе се формира само со поддршка од „меѓународните пријатели“

Регион

  Косовскиот премиер Иса Мустафа во саботата изјавил дека косовската војска може да биде формирана само преку „координација со меѓународните пријатели“, пренесуваат српските медиуми.   „Формирањето на војската е возможно

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Вучиќ: Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија

Вучиќ: Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија

Регион

  Српскиот премиер Александар Вучиќ во саботата во Нови Сад изјавил дека Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија, пренесуваат српските медиуми.   „Нам ни е потребно да бидеме

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Група Албанци нападнале двајца Срби во Косовска Митровица

Група Албанци нападнале двајца Срби во Косовска Митровица

Регион

  Двајца Срби се повредени откако во северниот дел на Косовска Митровица биле нападнати од група Албанци, пренесуваат српските медиуми.   Инцидентот се случил околу 18 часот во близина на

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Zeri: Војската на Косово ќе има осум илјади припадници

Zeri: Војската на Косово ќе има осум илјади припадници

Регион

  Косовската војска ќе има осум илјади војници, од кои три илјади ќе бидат во резервниот состав, пишува приштинскиот весник Zeri, повикувајќи се на нацрт законот со кој се подготвува

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Вучиќ: Активист на СНС загина лепејќи плакати

Вучиќ: Активист на СНС загина лепејќи плакати

Регион

  Претседателскиот кандидат и премиер на Србија Александар Вучиќ во саботата во Нови Сад изјавил дека еден активист на неговаат

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Забранет спот од предизборната кампања на српскиот премиер Вучиќ

Забранет спот од предизборната кампања на српскиот премиер Вучиќ

Регион

  Советот на регулаторното тело за електронски медиуми во Србија во петокот им наложило на медиумите во рок од 24

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Лидерот на црногорската опозиција негира дека ги познава лицата обвинети за организирање на пучот

Лидерот на црногорската опозиција негира дека ги познава лицата обвинети за организирање на пучот

Регион

Челникот на црногорската опозициска партија Демократски фронт, Андрија Мандиќ изјави во петокот дека воопшто не се познава со Русите коишто

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Ердоган со апел до Турците во дијаспората: Имајте по пет деца!

Ердоган со апел до Турците во дијаспората: Имајте по пет деца!

Регион

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Европа наместо по три, да имаат по пет деца,

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Хан: Заеднички пазар за смалување на тензиите на Западен Балкан

Хан: Заеднички пазар за смалување на тензиите на Западен Балкан

Регион

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан изјави дека воспоставувањето на заеднички пазар на Западен Балкан „е вистинско средство“ за надминување

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Владата на Србија го поништи декретот на Приштина за присвојување на српскиот имот на Косово

Владата на Србија го поништи декретот на Приштина за присвојување на српскиот имот на Косово

Регион

  Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави во петокот дека Владата донела одлука со која го поништува декретот на Приштина со

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *