МАКФАКС

Вести

Загадениот воздух ја чини Јужна Кореја околу 8,91 милијарди американски долари

Загадениот воздух ја чини Јужна Кореја околу 8,91 милијарди американски долари

Вести

Опасно загадениот воздух во Јужна Кореа ја чини земјата најмалку десет трилиони вони или околу 8,91 милијарди американски долари, пишува The Korea Herald. Изнесени се и други вознемирувачки податоци –

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Почна извлекувањето на траектот во кој загинаа 304 лица

Почна извлекувањето на траектот во кој загинаа 304 лица

Вести

Јужнокорејските спасувачки служби започнаа во четврток да го извлекуваат траектот Sewol, речиси три години по неговото потонување во кое загинаа 304 лица, повеќето средношколци. Траектот потона на 16 април 2014

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Џонсон: Нападот во Лондон е напад врз целиот свет

Џонсон: Нападот во Лондон е напад врз целиот свет

Вести

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави во четврток дека жртвите на нападот во Лондон се по потекло од 11 земји и покажува дека нападот на Лондон е всушност напад

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Уапсено еврејско момче поради закани кон еврејските институции

Уапсено еврејско момче поради закани кон еврејските институции

Вести

Израелските безбедносни сили во четвртокот уапсиле 19-годишно еврејско момче под сомневање дека испратило десетици антисемитски закани кон еврејски институции ширум светот, соопшти полицијата. Осомничениот деветнаесетогодишник живеле на југот на Израел

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Најмалку 200 луѓе убиени во воздушен напад во Мосул, повеќето од нив цивили

Најмалку 200 луѓе убиени во воздушен напад во Мосул, повеќето од нив цивили

Вести

Најмалку 200 луѓе, од кои многумина биле цивили, се убиени во воздушните напади во северниот ирачки град Мосул денес наутро,

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

УНИЦЕФ: До 2040 година една четвртина од децата во светот ќе немаат вода

УНИЦЕФ: До 2040 година една четвртина од децата во светот ќе немаат вода

Вести

Една четвртина од децата во светот до 2040 година ќе живеат на подрачје каде што има многу малку вода, предупреди

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Стејт департментот и Пентагон разработуваат стратегија за конечен пораз на IS

Стејт департментот и Пентагон разработуваат стратегија за конечен пораз на IS

Вести

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ја смета за своја главна задача давањето помош на министерот за одбрана Џејмс Матис во

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

За јавноста се отвора обновениот гроб на Исус

За јавноста се отвора обновениот гроб на Исус

Вести

Научниците и реставраторите го обновија гробот на Исус Христос во ерусалимската црква на Светиот гроб и во средата тој ќе

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Пјонгјанг не стравува од ширење на санкциите на САД, продолжува со нуклеарната програма

Пјонгјанг не стравува од ширење на санкциите на САД, продолжува со нуклеарната програма

Вести

Северна Кореја не стравува од ширење на санкциите од САД, кои би биле насочени на отсекување на оваа земја од

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Земјотрес од 5,5 степени според Рихтер го погоди Бали

Земјотрес од 5,5 степени според Рихтер го погоди Бали

Вести

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, утрово е регистриран на индонезискиот остров Бали. Земјотресот се случил неколку

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *