Контакт

Вести

Стебло усмрти најмалку 18 луѓе што се капеле во езеро под водопад во Гана

Објавено пред


Најмалку 18 луѓе загинаа, а 20-сеттина се повредени кога големо стебло падна врз нив во езеро во кое се капеа во подножјето на еден водопад во Гана, објави полицијата.

Несреќата се случила во неделата, кога во посета на водопадот стигнале многу луѓе, меѓу кои многу средношколци.

„Врз нив падна горниот дел на едно од најголемите стебла. Беше страшно кога пристигнавме“, рече еден пожарникар.

Тој додаде дека биле употребени пили за да го исечат стеблото и да ги ослободат жртвите.

Несреќата се случила набрзо по невремето во тоа подрачје, познато по поројните дождови во овој период на годината.

Властите најавија истрага. /крај/хн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Вести

(Видео) Полицијата во Сакраменто уби невооружено момче со 20 куршуми

Објавено пред

Од

Полицијата во Сакраменто, Калифорнија, во неделата уби 22-годишно невооружено момче од афроамериканско потекло со 20 куршуми во дворот на неговата баба. Полицијата објави видео на кое се гледа текот на настаните кои довеле до овој трагичен крај.

Полицајците кои го застрелале навеле дека мислеле дека момчето било вооружено, а потоа се утврдило дека тоа во рацете држело мобилен телефон.

По објавувањето на видеото, во Сакраменто се одржа протест на кој учесниците маршираа во центарот на градот до спортската сала каде штоги блокирале влезови и ги спречиле навивачите да влезат на НБА-натпревар.

Прикажи повеќе...

Вести

Трамп именува нов советник за национална безбедност

Објавено пред

Од

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го смени советникот за национална безбедност, Х.Р. Мекмастер, и на негово место го постави Џон Болтон.

Како што тоа го направи и неколку пати претходно, Трамп за смената во неговиот кабинет ја извести јавноста преку „Твитер“.

„Драго ми е да најавам дека од 9 април Џон Болтон ќе биде мој нов советник за национална безбедност“, напиша Трамп.

Болтон бил член на владата на претседателот на Џорџ Буш помладиот и коментатор на американската телевизија „Фокс њуз“. Болтон (69) кој заговарал употреба на воена сила против Иран и Северна Кореја, исто така, е следбеник на тврдиот курс кон Русија, објави „Ројтерс“. Исто така, тој е поранешен амбасадор на САД во Обединетите нации.

Болтон е трет советник за национална безбедност на Трамп во последните 14 месеци. Оваа последна промена во администрацијата на Трамп доаѓа десет дена по смената на државниот секретар Рекс Тилерсон на чие место е поставен поранешниот директор на ЦИА, Мајк Помпео.

Прикажи повеќе...

Вести

И Европскиот парламент го повика Цукерберг да се изјасни за скандалот со украдените податоци

Објавено пред

Од

Европскиот парламент, по примерот на британскиот Парламент, го повика основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, да го објасни користењето на личните податоци на корисниците на оваа социјална мрежа од страна на компанијата „Кембриџ аналитика“.

„Го повикавме Марк Цукерберг во Европскиот парламент. ‘Фејсбук’ треба пред претставниците на 500 милиони Европејци да го разјасни фактот дека личните податоци не се злоупотребени за да се манипулира со демократијата“, напиша претседателот на ЕП, Антонио Тајани, на „Твитер“.

Претходно беше објавено дека британските власти сакаат да истражат дали се точни наводите дека „Кембриџ аналитика“ користела лични податоци без дозвола од корисниците на „Фејсбук“ за да му помогне на Доналд Трамп да победи на претседателските избори во САД во 2016 година. Компанијата со седиште во Лондон ги негира обвинувањата.

Би-би-си објави дека поранешниот вработен во „Кембриџ аналитика“, Кристофер Вајли, рекол дека компанијата собрала огромен број податоци преку квиз на „Фејсбук“ наречен „Ова е твојот дигитален живот“. Вајли тврди дека во квизот учествувале околу 270.000 луѓе, а дека податоците на речиси 50 милиони корисници, претежно од САД, се собрани без нивно експлицитно одобрение. Тој вели дека податоците ѝ се продадени на „Кембриџ аналитика“, која ги користела за правење психолошки профили по што на корисниците им биле прикажувани приспособени реклами и вести во корист на Трамп со цел да се влијае на исходот на изборите за претседател во 2016 година.

Од Белата куќа соопштиле дека Трамп ја поздравува истрагата затоа што, како што рекол, приватноста на Американците мора да биде заштитена.

Управниот одбор на „Кембриџ аналитика“ соопшти дека го суспендирала генералниот директор на компанијата, Александар Никс, сè додека не заврши истрагата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Лазаревски: Целиот свет ја слушна детонацијата на бомбите во Македонија

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК што го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, во Приштина денеска ја...

Македонија12 часа

(Видео) Ахмети: Обвинението за нереализираниот попис е испратено на погрешна адреса

Специјалното јавно обвинителство обвинението за нереализираниот попис од 2011 година го испрати на погрешна адреса. Јас не сум виновен, тоа...

Македонија14 часа

(Видео) Заев-Коѕијас: Грција има голема одговорност за решавање на спорот за името

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на средбата со премиерот Зоран Заев потенцирал дека сегашноста и иднината бараат...

Македонија17 часа

Сопственикот на фирмата преку која биле испумпувани пари од „Актор“ бил на пат, порача да отвориме македонски медиум

Георгиос Папастамос, сопственикот и управител на Друштвото за геодетски работи и услуги „Топометриа ДООЕЛ“ од Скопје, не одговори на прашањата...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Слеано име, без превод не е најдобриот правец

Слеано име на македонски јазик и без превод не е најдобриот правец во разговорите, вели министерот за надворешни работи, Никола...

Македонија17 часа

(Видео) Коѕијас: Верувам во чесно, праведно и точно решение за двете страни

Лесното во политиката е да не правиш ништо. Министрите за надворешни работи, заедно со нивните влади и премиери имаат должност...

Македонија19 часа

(Видео) Коѕијас пречекан со протести пред МНР

Во организација на СУМ- Сите за унитарна организација (Светски македонски конгрес, Македонски манифест, Преродба, Наши, Христијанско братство, Македонско патриотско здружение...

Македонија19 часа

(Видео) Мијалков не дојде на судење – сменил адреса на живеење

Судот го одложи денешното судење за предметот „Тортура” бидејќи не се појавија првообвинетиот ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, и неговиот...

Македонија1 ден

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија2 дена

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија2 дена

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија2 дена

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија2 дена

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија2 дена

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија2 дена

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија3 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија3 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија3 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Македонија3 дена

(Видео) Куршум на челото на Јовевски, нов протест за смртта на Алмир

Пред Владата на Република Македонија денеска толпа граѓани протестираа во знак на револт поради преквалификацијата на кривичното дело „убиство“ во...

Досие