МАКФАКС

Уапсен потпретседателот на Самсунг

Jay Y. Lee, co-vice chairman of Samsung Electronics Co., center, arrives at the Seoul Central District Court in Seoul, South Korea, on Thursday, Feb. 16, 2017. South Korean prosecutors are again seeking to arrest Lee, citing new allegations of bribery and dealing another blow to a business empire mired in a nationwide corruption scandal. Photographer: SeongJoon Cho/Bloomberg via Getty Images

Уапсен потпретседателот на Самсунг
17.02.2017, 08:53

Потпретседателот на компанијата Самсунг електроникс, Ли Џае Јонг е уапсен во рамките на истрагата за корупција, поради која и беше изгласан импичмент на претседателката на Јужна Кореа, Парк Геун Хје.

Судот побарал Ли Џае Јонг да биде уапсен бидејќи се појавиле нови докази во истрагата за корупција, пренесува агенцијата АФП.

Истовременот судот го одбил барањето за апсење на претседателот на Самсунг електроникс, Парк Санг Јин.

Канцеларијата на специјалниот обвинител, во вторникот, побарала да бидат уапсени претседателот и потпретседателот на Самсунг електроникс, поради корупција и „уште некои други обвиненија“. крај/мф/нц

No Posts Found

Поврзани написи

Макфакс е-билтен

Email *