МАКФАКС

Вести

Десетици жртви во самоубиствени напади во сириски Хомс

Десетици жртви во самоубиствени напади во сириски Хомс

Вести

Неколку десетици луѓе ги загубиле животите во неколкуте координирани напади врз неколку цели меѓу кои и седиштето на безбедносните сили во западниот сириски град Хомс, кој е под контрола на

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Тајна посета на Сирија на американскиот командант за Блиски исток

Тајна посета на Сирија на американскиот командант за Блиски исток

Вести

Генералот Џозеф Вотел, командант на американскиот воени операции на Блискиот исток, во петокот тајно престојувал во Сирија за да се сретне со челниците на Сириските демократски сили (SDF) арапско-курдска коалиција

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Шест држави го загубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Шест држави го загубија правото на глас во Генералното собрание на ОН

Вести

Генералното собрание на Обединетите нации го суспендираше правото на глас на Венецуела и на Либија,по вторпат во последните две годни, поради повеќемилионски долгови кон светската организација.   Според последните податоци,

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Фараж на американските конзервативци им порача дека 2016-та е само почетокот

Фараж на американските конзервативци им порача дека 2016-та е само почетокот

Вести

Поранешниот лидер на Британската независна партија (UKIP), Најџел Фараж, доби голем аплауз на годишната Конвенција на конзервативната политика на акција (CPAC) на Републиканската партија, која се одржува близу Вашингтон, откако

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Ирак ги бомбардирал џихадистите во Сирија во координација со Дамаск

Ирак ги бомбардирал џихадистите во Сирија во координација со Дамаск

Вести

Ирачкото воено воздухопловство ги бомбардираше позициите на сунитската џихадистичката организација Исламска држава во Сирија во координација со Дамаск, изјави вo

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Ирачките сили напредуваат во западен Мосул

Ирачките сили напредуваат во западен Мосул

Вести

Ирачките елитни антитерористички сили во петокот продреле во западниот дел од вториот по големина град Мосул, првпат откако ултрарадикалната сунитска

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Бројот на загинатите во терористичкиот напад во Ал-Баб до 60

Бројот на загинатите во терористичкиот напад во Ал-Баб до 60

Вести

Бројките на загинати во експлозија во предградие на градот ал-Баб се зголеми на десетици други се повредени, јавува весникот Daily

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Голем број турски дипломати бараат азил во Германија

Голем број турски дипломати бараат азил во Германија

Вести

Германските власти тврдат дека, од јули минатата година односно од обидот за државен удар против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган,

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Најдени тела на 27 мигранти во западна Либија, 13 во контејнер за транспорт

Најдени тела на 27 мигранти во западна Либија, 13 во контејнер за транспорт

Вести

Тела на 27 мигранти се откриени во западна Либија, од што 13 се задушиле во контејнер за превоз на стоки,

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Погребан Виталиј Чуркин

Погребан Виталиј Чуркин

Вести

Рускиот амбасадор во Обединетите нации(ОН) Виталиј Чуркин беше погребан во петок во Москва, на церемонија на која присуствуваше и шефот

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *