МАКФАКС

Вести

Филипини: Исламистите објавија снимка од наводно обезглавување на германски заложник

Филипини: Исламистите објавија снимка од наводно обезглавување на германски заложник

Вести

Видеото кое во понеделникот го објавија муслиманските екстремисти наводно прикажуваат обезглавување на германскиот заложник кој три месеца е заточен на југот од Филипини, пренесува германската агенција DPA.   На снимката

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Француски пратеници апелираат Оланд да ја признае палестинската држава

Француски пратеници апелираат Оланд да ја признае палестинската држава

Вести

Вкупно 154 пратеници на францускиот парламент ги ставија потписите на отвореното писмо, во кое апелираат претседателот во заминување Франсоа Оланд, официјално да ја признае палестинската територија како држава, пренесува весникот

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Во невремето во Чиле четири жртви, милиони без вода за пиење

Во невремето во Чиле четири жртви, милиони без вода за пиење

Вести

Повеќе од 1,4 милиони домаќинства во престолнината Сантјаго де Чиле во неделата останаа без вода за пиење поради силните дождови во централниот дел од земјата од каде што градот се

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Турција изгради 290 км ѕид на границата со Сирија

Турција изгради 290 км ѕид на границата со Сирија

Вести

Турција веќе ги изгради 290 од 511 планираните километри ѕид по должината на својата граница со Сирија, известија во неделата локалните медиуми, повикувајќи се на изјавите на водителот на проектот

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Во Авганистан ликвидирани двајца команданти на талибаните

Во Авганистан ликвидирани двајца команданти на талибаните

Вести

Авганистанските безбедносните сили ликвидирале двајца команданти на радикалното исламско движење Талибан во покраината Лагар во централниот дел од земјата, пренесува

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Екс иранскиот претседател Ахмадинеџад во писмо до Трамп ги препознава неговите доблести

Екс иранскиот претседател Ахмадинеџад во писмо до Трамп ги препознава неговите доблести

Вести

Поранешниот ирански ултраконзервативен претседател Мамуд Ахмадинеџад, од 2005 до 2013 година, му напиша во неделата отворено писмо на новиот американски

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

И во Лондон автомобил на тротоар покоси пешаци

И во Лондон автомобил на тротоар покоси пешаци

Вести

Најмалку пет лица се повредени во британската престолнина Лондон во неделата утрото, кога автомобил покоси пешаци на тротоар, во уште

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Француски пратеници бараат признавање на Палестина

Француски пратеници бараат признавање на Палестина

Вести

Сто педесет и четири француски пратеници и сенатори од сите политички парии бараат од претседателот Франсоа Оланд признавање на Државата

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Иранскиот претседател Роухани реши да се кандидира

Иранскиот претседател Роухани реши да се кандидира

Вести

Иранскиот претседател Хасан Роухани одлучи дека „ќе учествува на претседателските избори“ на 19-ти мај за вториот четиригодишен мандат, изјави во

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Пијан возач влета во толпа во Њу Орлеанс, 28 повредени

Пијан возач влета во толпа во Њу Орлеанс, 28 повредени

Вести

Пијан возач на камион налета на толпата гледачи на парадата Марди Грас во саботата поредувајќи 28 луѓе, од кои 21

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *