МАКФАКС

Вести

Трамп: Не знаев многу за НАТО кога го нареков “застарен”

Трамп: Не знаев многу за НАТО кога го нареков “застарен”

Daily news

Претседателот на САД, Доналд Трамп, призна дека не знаел многу за НАТО кога за прв пат го нарече “застарен”, за време на кампањата минатата година. “Имаше еден цитат од мене

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Филипинскиот претседател обвинет за масовни убиства

Филипинскиот претседател обвинет за масовни убиства

Daily news

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте, заедно со единаесет други функционери, е обвинет за масовни убиства од страна на Меѓународниот кривичен суд. Тој е обвинет за масовните убиства на лица осомничени за

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Саудиска Арабија ќе брани права на жените во ОН!

Саудиска Арабија ќе брани права на жените во ОН!

Daily news

Како апсурдна ситуација, беше дочекана одлуката во ОН Саудиска Арабија да добие место во Комисијата за заштита на правата на жените. “Ова е како пироман да поставите за шеф на

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Опозицијата во Венецуела со блокада на патиштата го притиска Мадуро

Опозицијата во Венецуела со блокада на патиштата го притиска Мадуро

Daily news

Опозицијата во Венецуела во понеделник покрена национална блокада на патиштата за да го засили притисокот врз социјалистичкиот претседател Николас Мадуро, кој повика на дијалог по насилните протести во кои за

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Американската амбасадорка во ОН не исклучува воена интервенција во Северна Кореја

Американската амбасадорка во ОН не исклучува воена интервенција во Северна Кореја

Daily news

Амбасадорката на САД во Обединетите нации(ОН) Ники Хејли во понеделник не ја исклучи можноста од американски напад врз Северна Кореја,

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Судот во Египет осуди 20 лица на смрт заради убиство на полицајци

Судот во Египет осуди 20 лица на смрт заради убиство на полицајци

Daily news

Судот во Египет осуди 20 луѓе на смртна казна заради убиство на 13 полицајци за време на насилствата што избувнаа

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Американски генерал не ја исклучува можноста Русија да ги вооружува талибаните во Авганистан

Американски генерал не ја исклучува можноста Русија да ги вооружува талибаните во Авганистан

Daily news

Командантот на американските сили во Авганистан Џон Николсон во понеделник ја навести можноста Русија да ги вооружува талибаните во оваа

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Бомба во руско училиште, загина еден студент – видео

Бомба во руско училиште, загина еден студент – видео

Daily news

Еден ученик загина, а најмалку 11 се повредени во експлозија во една училница во основното училиште во руската република Дагестан.

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Габриел: Мир во Сирија само со помош на Русија

Габриел: Мир во Сирија само со помош на Русија

Daily news

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел смета дека прекин на огнот во Сирија може да се постигне само со

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Лидерот на Ал Каиде ги повикува следбениците да се подготват за џихад

Лидерот на Ал Каиде ги повикува следбениците да се подготват за џихад

Daily news

Водачот на Ал Каида Јман ал Завахири ги повика своите следбеници и сите екстремисти во Сирија да се обединат и

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Макфакс е-билтен

Email *