МАКФАКС

Вести

Трамп: Владимир Путин е „тврд орев“

Трамп: Владимир Путин е „тврд орев“

Вести

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека рускиот претседател Владимир Путин е „тврд орев“, пренесува Al Jazeera.   Во интервју за Fox News, запрашан со два збора да опише различни

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Северна Кореја тестираше нов ракетен мотор

Северна Кореја тестираше нов ракетен мотор

Вести

Северна Кореја тестирала нов ракетен мотор со голема моќност во присуство на водачот Ким Џонг-ун, објави во неделата службената севернокорејска новинска агенција KCNA. „Светот наскоро ќе ја сфати важноста на

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Трамп: Германија им должи огромни суми на САД и НАТО за одбраната

Трамп: Германија им должи огромни суми на САД и НАТО за одбраната

Вести

Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата, ден по срдбата со германската канцеларка Ангела Меркел, изјави дека Германија им должи „огромни“ суми на НАТО и на САД за одбраната. „Без разлика

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

САД и Кина ги ублажија ставовите околу Северна Кореја

САД и Кина ги ублажија ставовите околу Северна Кореја

Вести

САД и Кина ќе работат заедно на тоа нуклеарното вооружување на Северна Кореја да тргне „во друга насока“, изјави во саботата американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, по средбата со кинескиот

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Руската Државна дума одобри истрага за американските медиуми кои делуваат во земјата

Руската Државна дума одобри истрага за американските медиуми кои делуваат во земјата

Вести

  Долниот дом на рускиот парламент, Државната дума го одобри предлогот за покренување на истрага за американскиот медиумски организации кои

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Клинтон подготвена да „излезе од сенката“

Клинтон подготвена да „излезе од сенката“

Вести

Поранешната државна секретарка и поразената кандидатка на Демократската партија на американските претседателски избори ланскиот ноември, Хилари Родам Клинтон, е подготвена

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

САД: Од агент на Тајната служба украден лаптоп со безбедносни податоци

САД: Од агент на Тајната служба украден лаптоп со безбедносни податоци

Вести

Од автомобил на Тајната служба на САД, чијашто задача е безбедност на највисоките американски функционери, украден е лаптоп со цртежи

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Трамп задоволен од германското издвојување за НАТО

Трамп задоволен од германското издвојување за НАТО

Вести

Американскиот претседател Доналд Трамп во петок изјави дека САД ќе ги почитуваат историските институции, но дека и другите држави треба

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Видео: Трамп одби да се ракува со Меркел

Видео: Трамп одби да се ракува со Меркел

Вести

Американскиот претседател Доналд Трамп предизвика уште еден скандал, овој пат за време на долго очекуваниот состанок со германската канцеларка Ангела

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Ракетирана џамија во Јемен, загинаа најмалку 26 војници

Ракетирана џамија во Јемен, загинаа најмалку 26 војници

Вести

Најмалку 26 провладини војници загинаа, а 40 се ранети при ракетирање на џамија во војната база источно од Сана, во

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *