МАКФАКС

Tag "бугарија"

И Бугарија има свој Трамп

И Бугарија има свој Трамп

Анализи

Самонаречениот бугарски Доналд Трамп, кој минатата година се појави на политичка сцена ветувањето со ветувањето дека ќе ги „измете корумпираните елити“, би можел да има пресудно влијание на парламентарните избори

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Македонија на меѓународниот саем за туризам во Бугарија

Македонија на меѓународниот саем за туризам во Бугарија

Економија

  Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) од 15 до 17 февруари е дел од 34-тото издание на Меѓународната саемска манифестација за промоција на туристичката понуда во Софија,

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Бугарија оди на предвремени избори на 26-ти март

Бугарија оди на предвремени избори на 26-ти март

Регион

Бугарскиот претседател Румен Радев објави во вторникот дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 26-ти мат, а за преоден премиер го именуваше поранешниот претседател на Националното собрание, Огнен Герџиков.

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Ниските температури однесоа три живота во Бугарија

Ниските температури однесоа три живота во Бугарија

Регион

Поларниот студ што го зафати Балканот, во соседна Бугарија ноќта кон неделата однесе три живото во областа на Ќустендил, каде е измерена најниска температура од минус 26 Целзиусови степени, пренесуваат

Прочитајте го целиот напис
08.01.2017

Во Бугарија 500 возила затрупани во снег

Во Бугарија 500 возила затрупани во снег

Регион

  На југот на Бугарија и патиштата во околината на Бургас, во тек е евакуација на луѓе од околу 500

Прочитајте го целиот напис
31.12.2016

Бугарија тврди дека не доставила оружје во Сирија од 2011-та

Бугарија тврди дека не доставила оружје во Сирија од 2011-та

Општо

Бугарија се придржува до сите меѓународни стандарди за извоз на оружје и не доставувала во Сирија од почетокот на тамошниот

Прочитајте го целиот напис
29.12.2016

Бројот жртви во железничката несреќа во Бугарија се искачи до седум

Бројот жртви во железничката несреќа во Бугарија се искачи до седум

Регион

Бројот на жртвите во железничката несреќата што се случи во саботата рано утрото на влезот од железничката станица кај местото

Прочитајте го целиот напис
10.12.2016

Бугарија целосно ѝ го исплати на Русија долгот од 600 млн евра за нуклеарката Белене

Бугарија целосно ѝ го исплати на Русија долгот од 600 млн евра за нуклеарката Белене

Компании

Бугарската национална електроенергетска компанија (НЕК ЕАД) во петокот целосно го исплати долгот кон руската компанија „Атомстројекспорт“ по одлуката Меѓународната трговска

Прочитајте го целиот напис
09.12.2016

Безредија на имигрантите во прифатен центар во Бугарија

Безредија на имигрантите во прифатен центар во Бугарија

Регион

Околу 1.500 имигранти започнаа во четвртокот безредија во најновиот камп за нивно прифаќање во Бугарија во периодот кога јакнат тензиите

Прочитајте го целиот напис
24.11.2016

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на премиерот Борисов

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на премиерот Борисов

Регион

Бугарското Национално собрание ја прифати во средата оставката на малцинската влада на партијата од десниот центар Граѓани за европска Бугарија

Прочитајте го целиот напис
16.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *