МАКФАКС

Tag "дијамант"

Тинејџер пронајде дијамант од 7,44 карати

Тинејџер пронајде дијамант од 7,44 карати

Занимливости

Американски тинејџер пронашол во националниот парк во сојузната држава Араканзас, дијамант од 7,44 карати, соопшти во петокот интернет страницата на паркот. Минатата сабота 14-годишниот ученик Калел Лангфорд со своето семејство

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Научниците открија како се создаваат најголемите и најубавите дијаманти

Научниците открија како се создаваат најголемите и најубавите дијаманти

Наука

Најголемите и најчисти дијаманти се создаваат во реките од растопеното железо и никел во најдлабоките слоеви на обвивката на Земјата, каде што постојат идеални услови за кристализација на големите „капки“

Прочитајте го целиот напис
16.12.2016

Руската компанија Alrosa светски рекорден во продажба на дијаманити

Руската компанија Alrosa светски рекорден во продажба на дијаманити

Економија

Необработени дијаманти во вредност од 430 милиони долари продала во октомври руската фирма „Alrosa“. Од компанијата додаваат дека минатиот месец оствариле продажба на пазарот обработени дијаманти во вредност од 8,2

Прочитајте го целиот напис
17.11.2016

Редок небесно син дијамант продаден за над 17 млн долари

Редок небесно син дијамант продаден за над 17 млн долари

Економија

Редок дијамант со синонебесна боја е продаден во средата вечерта во Женева за 17,1 милиони долари, сепак без да ja надмине рекорд според цената, соопшти организаторот на наддавањето аукциската куќа

Прочитајте го целиот напис
17.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *